Jak wykorzystać kryptowalutowe sygnały w tradingu?

Sygnały kupna i sprzedaży wysyłane przez algorytmy na grupie sygnałowej
J2T Trade

Minione dwanaście miesięcy z całą pewnością można określić mianem roku kryptowalut. To właśnie ten rynek najmocniej rozpalał wyobraźnię wielu z nas, głównie ze względu na Bitcoina, którego kurs potrafił osiągnąć wartości, w jakie wielu ekspertów w 2020 absolutnie by nie uwierzyło. Jednak na rynku cyfrowych walut działo się znacznie więcej – warto tutaj przywołać choćby gigantyczne rajdy wzrostowe kryptowalut, które w zasadzie powstawały w ramach żartu. Mowa tu oczywiście o Dogecoinie i Shiba Inu.

Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że w ubiegłym roku całe mnóstwo osób postanowiło zainteresować się tradingiem na rynku kryptowalut. Co ważne, tak naprawdę większość z nich nigdy wcześniej nie miała styczności z handlem na rynkach finansowych. Z tego powodu zazwyczaj weszli oni na ten rynek bez posiadania własnej przetestowanej strategii tradingowej. W jaki sposób dokonują zatem transakcji? Z reguły korzystają z zewnętrznych sygnałów udostępnianych przez kryptowalutowe społeczności – najczęściej nie za darmo.

W jaki sposób można wykorzystać takie kryptowalutowe sygnały we własnym tradingu? Czy mogą one okazać się użyteczne? O czym trzeba pamiętać korzystając z takiego zewnętrznego rozwiązania? Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kryptowalutowych sygnałów zostaną zaprezentowane poniżej. Zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle one są:

Co to są kryptowalutowe sygnały w tradingu?

Kryptowalutowe sygnały to nic innego, jak rekomendacje przekazywane przez (najczęściej) doświadczonych traderów kryptowalut dotyczące zakupu lub sprzedaży określonej kryptowaluty po określonej cenie lub w określonym czasie.

FP Markets

Sygnały kryptowalutowe mogą opierać się na kilku czynnikach, w tym analizie technicznej, aktualnych nastrojach rynkowych czy analizie fundamentalnej i bieżących informacjach, które mogą wpływać na rynek. Korzystając z właściwego źródła sygnałów tradingowych, świadomy trader może zwiększyć swoje zyski z handlu na rynku kryptowalut, ulepszając swoją własną strategię tradingową, w oparciu właśnie o tego typu rekomendacje.

Stop Loss i Take Profit Przycisk "Stop Loss"

Ogromnym plusem sygnałów kryptowalutowych – zwłaszcza dla początkujących traderów – jest fakt, że z reguły te rekomendacje zawierają poziomy Stop Loss i Take Profit, czyli wartości na jakich powinniśmy ustawić zlecenia oczekujące w celu zamknięcia naszej pozycji – z zyskiem (Take Profit), lub gdy sytuacja rozwija się nie po naszej myśli – ze stratą (Stop Loss). Dzięki temu osoby stawiające swoje pierwsze kroki w tradingu mogą nauczyć się jak samodzielnie wyznaczać poziomy tych kluczowych dla handlu zleceń.

Kto oferuje sygnały kryptowalutowe?

Usługa udostępniania sygnałów handlowych prowadzona jest zwykle przez grupę doświadczonych traderów i analityków. Sygnały kryptowalutowe są dostarczane za pośrednictwem popularnych komunikatorów lub grup na portalach społecznościowych. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywaną platformą w tym celu jest Telegram. Dlaczego?

Otóż, Telegram bardziej koncentruje się na prywatności niż inne komunikatory. Można także w łatwy sposób użyć zautomatyzowanych narzędzi do przesyłania wiadomości – opcje są zdecydowanie lepsze, niż to, co można uzyskać korzystając z konkurencyjnych kanałów komunikacyjnych, takich jak Discord czy WhatsApp. Ponadto, traderzy mogą tutaj korzystać z protokołów RSS i automatycznych botów, aby przekazywać sygnały handlowe i udostępniać je członkom swoich grup.

Rodzaje grup sygnałowych

Grupy sygnałowe dzielą się podstawowo na grupy otwarte – które są w pełni darmowe, oraz grupy premium – gdzie za dostęp do sygnałów trzeba płacić abonament. Zdarza się jeszcze trzecia rodzaj grupy – częściowo otwartych. Są to rozwiązania docelowo płatne, lecz z bogatym zakresem darmowych opcji.

Kryptowalutowe sygnały a oszustwa Sygnały kryptowalutowe generowane przez roboty tradingowe

Kryptowaluty cały czas stanowią dość młody rynek, który z każdym rokiem dynamicznie się rozwija. Z tego powodu nadal możemy na nim natrafić na wielu oszustów. Nie inaczej jest w przypadku grup oferujących sygnały kryptowalutowe. W praktyce nie każda z nich prowadzone jest przez ekspertów, którzy wydają rekomendacje na podstawie pełnoprawnych i rzetelnych analiz. Trafiają się również typowi naciągacze, a także osoby kradnące sygnały, które zostały opublikowane gdzie indziej i pobierające abonament za nielegalne kopiowanie czyjejś pracy.

Czy zatem warto wykorzystywać sygnały kryptowalutowe w swoim tradingu?

Dobre sygnały krytpwoalutowe jak najbardziej potrafią ułatwić generowanie zysków na rynku kryptowalut. Dzięki nim możemy mieć w zasadzie natychmiastowy dostęp do wszystkich kluczowych informacji dotyczących tego, co dzieje się na rynku kryptowalut, bez samodzielnego śledzenia wszystkich wieści dotyczących danej cyfrowej monety.

Należy mieć jednak świadomość, że sygnał kryptowalutowy jest tylko nieoficjalną rekomendacją, a nie wezwaniem do działania “na ślepo”, więc na jego podstawie należy zawsze przeanalizować sytuację na rynku samodzielnie i ocenić czy potwierdza on to, co wynika z naszej strategii tradingowej. Dostawcy sygnału absolutnie nie są tutaj odpowiedzialni za generowanie przez nas zysków lub ponoszenie strat.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie dołączyć do popularnych grup sygnałowych, cieszących się odpowiednią renomą w kryptowalutowych społecznościach, i przekonać się samodzielnie jak to działa w praktyce. W pierwszej kolejności najlepiej zacząć od darmowych grup, aby zobaczyć czy wykorzystywania tego typu sygnałów w naszym tradingu na rynku kryptowalut nam w ogóle odpowiada, czy może zdecydowanie bardziej preferujemy skupienie się na samodzielnej analizie rynku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.