Ogólne, podstawowe informacje o kryptowalutach ma większość osób zainteresowana tematem. Jednak nawet ci, którzy coś wiedzą, często wierzą w popularne mity i miewają te same wątpliwości co osoby niedoświadczone. O kryptowalutach jest coraz głośniej z każdym mijającym rokiem, więc też i fałszywe założenia, półprawdy czy wyolbrzymienia szybciej się rozprzestrzeniają. W tym artykule postaramy się rozwiać najczęstsze wątpliwości i najpopularniejsze mity związane z Bitcoinem i innymi cyfrowymi walutami.
Kryminalna rzeczywistość kryptowaluty
Zacznijmy od mitu, który powtarzany jest chyba najczęściej, a mianowicie od stwierdzenia, że kryptowaluty służą wyłącznie ciemnym sprawkom w najgłębszej części Internetu. O ile oczywiście nie można powiedzieć, że jest to zupełne kłamstwo, bo nie da się zaprzeczyć, iż wiele osób posługuje się taką walutą do nielegalnych przedsięwzięć, trzeba jednak zaznaczyć — jest to jedynie mała część wszystkich użytkowników. W większości przypadków, używanie kryptowaluty nie ma żadnego związku z kryminalnymi aktywnościami. Stosują ją zwykłe firmy, a nawet oficjalne instytucje, a także prywatni użytkownicy do robienia zakupów czy rozrywki. To jak używanie każdej innej waluty poprzez swoje konto bankowe czy kartę kredytową. Przecież oficjalnych walut też nie można ustrzec przed wykorzystaniem w nielegalnych celach.
Używanie kryptowaluty jest niebezpieczne
Motyw braku bezpieczeństwa pojawia się często w kontekście wszystkich dostępnych kryptowalut. Duża część osób zakłada, że jeśli Bitcoin i reszta walut nie są regulowane przez żadne oficjalne instytucje finansowe, oznacza to, że nic nie chroni ich użytkowników, są oni narażeni na kradzieże i oszustwa. Jako że taka waluta przechowywana jest w wirtualnym świecie, wydaje się niezwykle proste przejęcie jej przez włamanie się na komputer prawowitego właściciela. Tak jednak nie jest, a posiadanie kryptowaluty jest równie niebezpieczne jak posiadanie konta internetowego w banku. Sama płatność Bitcoinem jest bardzo silnie zabezpieczona technologią blockchain.
Kryptowaluta jest mało przydatna
Ze stwierdzeniem, że kryptowaluta nie przydaje się zbytnio w codziennym życiu, zgodziłoby się wiele osób, nawet pomimo faktu, że jest w zasadzie fałszywe. Wirtualna waluta ma bowiem szerokie zastosowanie. Służy ona do wykonywania różnego rodzaju transakcji, ale także dokonywania zwykłych zakupów. Coraz więcej firm umożliwia swoim klientom zapłacenie za towary czy usługi kryptowalutą. Należą do nich między innymi takie przedsiębiorstwa jak PayPal, Microsoft czy Starbucks. Jednak kryptowaluty można wykorzystać również w innych celach, na przykład rozrywkowych. Wiele platform oferujących choćby gry online, takie jak kasyna online, umożliwia graczom wypłacanie i wpłacanie dowolnych kwot za pomocą wirtualnej waluty.
Kryptowaluta jest niestabilna
Niektórzy z początkujących inwestorów czy różnych przedsiębiorstw wolą unikać wszelkiego rodzaju kryptowalut, ponieważ uważają je za mało stabilne i zawodne. Obecnie to raczej mit niż prawda, ponieważ sytuacja Bitcoinów oraz innych cyfrowych walut zaczyna się stabilizować. Stwierdzenie, że nie można na nich polegać, wzięło się prawdopodobnie z samych początków kryptowaluty jako takiej. Choć wtedy jej wartość wzrastała i gwałtownie opadała, powodując spore straty, obecnie takie wahania nie grożą inwestorom i osobom posługującym się tym rodzajem płatności.
Używanie kryptowaluty pochłania dużo energii
Pogląd, że kryptowaluty pochłaniają ogromne ilości energii, porównywalne do całkowitego jej zużycia niedużych krajów, wziął się prawdopodobnie z tego, że ludzie mają jedynie ogólne pojęcie o tym, skąd bierze się ta cyfrowa waluta. Pozyskuje się ją poprzez tzw. kopanie (z ang. mining) i wykorzystuje moc obliczeniową komputerów. Aby jednak mieć dostęp do kryptowaluty, nie trzeba samodzielnie jej „wykopywać”, można w nią zwyczajnie zainwestować. Dlatego też pozyskiwaniem waluty nie zajmuje się każda osoba chcąca się nią posłużyć. Te komputery, które faktycznie zużywają duże ilości energii, w rzeczywistości zaopatrują sporą część świata w kryptowalutę. Ponadto warto również wspomnieć, że nawet 40% tych urządzeń korzysta z odnawialnych źródeł energii.
Jak widać w powyższych przykładach, mitów i błędnych przekonań na temat kryptowalut jest wiele i dotyczą one zarówno ich użytkowania, jak i pozyskiwania. W rzeczywistości Bitcoin i inne cyfrowe waluty mają dużą szansę stać się metodą płatniczą przyszłości, z której będzie korzystać większość osób na całym świecie, nie tylko przedsiębiorstw. Czy wtedy jednak kryptowaluty zostaną objęte oficjalną pieczą różnych instytucji finansowych, co zniosłoby jedną z największych zalet tego typu płatności? Czy rosnąca popularność kryptowaluty doprowadzi do utraty poziomu anonimowości, który zapewnia teraz, za cenę większej stabilności? Czas pokaże co stanie się z Bitcoinem i innymi tego typu walutami.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!