Często kapitał własny nie pozwala na dokonywanie nowych inwestycji, co może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie firmy, która nie może się rozwijać. Rozwiązaniem są w tym wypadku kredyty inwestycyjne. Jak wybrać odpowiedni produkt finansowy tego rodzaju? Na co zwrócić uwagę?
Dobrze mieć na tyle własnych środków, by nie było potrzeby sięgać po wsparcie kredytowe. Niestety, w rzeczywistości rzadko się zdarza, że firma ma tak dobrą sytuację finansową, iż może z własnych zasobów czerpać na inwestycje. Większość podmiotów musi posiłkować się kredytami, zwłaszcza że wiele przedsięwzięć jest naprawdę dużych, na co potrzeba ogromnych nakładów finansowych. Jeśli i my szukamy odpowiedniego kredytu inwestycyjnego, warto odwiedzić intuicyjną porównywarkę, znajdującą się pod adresem https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.
Kredyt inwestycyjny – co to takiego? Jak się o niego starać?
Kredyt inwestycyjny to jeden z udzielanych przez banki kredytów, który pozwala na prowadzenie działalności rozwojowej, zapewniając środki do finansowania różnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Żeby jednak bank przyznał nam potrzebne środki, powinniśmy wskazać, w jaki sposób zamierzamy spożytkować finansową pomoc.
Najważniejsze to przekonać bank, że inwestycja jest perspektywiczna i będzie generowała zyski. Ważne więc, by do wniosku kredytowego dołączyć starannie przygotowany biznesplan, na podstawie którego analitycy bankowi będą mogli określić, czy projekt rokuje na przyszłość, jest uzasadniony ekonomicznie itd.
Oczywiście banki oceniają też ogólną kondycję firmy – czy jej pozycja jest stabilna finansowo, jakie ma doświadczenie, ile funkcjonuje na rynku itp. Przeważnie o wsparcie mogą starać się podmioty, które są na rynku co najmniej 12 lub 24 miesiące. Nowe firmy mają mniejsze szanse na taką pomoc, lecz wszystko tak naprawdę zależy od konkretnej sytuacji.
Kredyt inwestycyjny – na jaki cel?
Jak wspomnieliśmy, kredyt inwestycyjny to produkt finansowy stworzony stricte dla firm, które poszukują środków na sfinansowanie różnych przedsięwzięć. Mogą być różnorakie. Za pomocą takiego zastrzyku gotówki przedsiębiorstwa są w stanie powiększyć wartość majątku trwałego, kupując potrzebny sprzęt, samochód, budując lub odnawiając nieruchomość, zdobywają ważne licencje itp. Możliwości jest bardzo dużo, bo poza wymienionymi przykładami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pieniądze z kredytu wykupić leasingowany przedmiot, wyremontować bądź zmodernizować już posiadany trwały majątek. Firmy mogą też zaciągnąć kredyt, by spłacić inny.
Wybieramy kredyt inwestycyjny – o czym pamiętać?
Każdy wniosek o kredyt inwestycyjny jest inny, więc jest też tak indywidualnie traktowany. Niezależnie jednak od tego, o jaką pomoc się staramy i jakiej kwoty oczekujemy, warto przeanalizować ofertę różnych banków, by wybrać jak najlepszą opcję. Żeby mieć pewność, że tak jest, zwróćmy uwagę na kilka najistotniejszych aspektów.
Przede wszystkim na całkowite koszty kredytu, czyli odsetki, marża banku i inne opłaty związane z kredytem. Równie ważny jest możliwy dostępny okres kredytowania, wysokość wkładu własnego (lub forma wymaganych zabezpieczeń), sposoby na to, by spłacić kredyt i karencja w spłacie, czyli odłożenie w spłacie, jeśli zajdzie taka konieczność.
Pamiętajmy, że atrakcyjna oferta kredytowa to taka, która będzie idealnie odpowiadać na nasze inwestycyjne potrzeby, ale też, jakiej całkowity koszt nie będzie wygórowany. Nie tylko zyskamy niezbędne wsparcie, ale jednocześnie nie obciążymy zbyt mocno firmowego budżetu.