Kraken chce otworzyć własny crypto bank

Kraken
J2T Trade

Instytucje bankowe coraz częściej odwracają się od firm powiązanych z kryptowalutami. Dlatego amerykańska giełda kryptowalut Kraken postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i planuje uruchomienie banku w USA, pomimo ekstremalnie trudnego otoczenia regulacyjnego, z jakim obecnie boryka się branża.

Kraken Bank już wkrótce zostanie uruchomiony Kraken

W najnowszym odcinku podcastu The Scoop, Marco Santori, główny prawnik firmy Kraken, ujawnił, że Kraken Bank jest na dobrej drodze do uruchomienia, już wkrótce, bardzo szybko. Santori dodał, że:

“Będziemy mieć te długopisy z małymi kulkowymi łańcuszkami. Zamierzamy zamówić ich tysiące i przyczepić do biurek banków na Wall Street wszędzie. Z naszym logo”.

Co wiemy o Kraken Bank?

Warto dodać, że firma Kraken pierwotnie otrzymała zgodę od stanu Wyoming na utworzenie instytucji depozytowej specjalnego przeznaczenia (SPDI) już w 2020 roku.

FP Markets

Jak zapowiada Kraken, są oni “pierwszą firmą zajmującą się cyfrowymi aktywami w historii Stanów Zjednoczonych, która otrzymała statut banku uznawany na mocy prawa federalnego i stanowego”.

Co więcej, Kraken Bank ma być pierwszym w historii regulowanym podmiotem, który zaoferuje klientom “kompleksowe usługi przyjmowania depozytów, przechowywania i powiernictwa dla cyfrowych aktywów”.

Główna siedziba banku ma znajdować się w mieście Cheyenne. Pierwotne założenia mówiły o uruchomieniu go już w 2021 roku, a następne oddziały miały być otwierane etapami do 2022 roku. Entuzjastyczna deklaracja ze strony Marco Santoriego wskazuje jednak, że pomimo pewnych niepowodzeń i opóźnień, bank ostatecznie zostanie uruchomiony.

Co wiemy jeszcze o ofercie Kraken Banku? Usługi instytucji mają zostać najpierw udostępnione obecnym klientom giełdy w Stanach Zjednoczonych. Następnie firma rozpocznie swoją międzynarodową ekspansję w innych państwach.

Tylko bankowość internetowa i mobilna

Bank nie planuje również świadczenia usług osobistych. Zamiast tego wszystkie operacje będą przeprowadzane w formie online i za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Kraken pod naciskiem SEC

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie kryptowaluty znalazły się na celowniku Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Uznała ona, że staking, czyli oferowanie lokat w sektorze krypto jest niezgodnie z przepisami.

Pierwszą “ofiarą” SEC okazała się właśnie giełda Kraken, ponieważ informacja o oferowanych przez nią usługach stakingu nie była jasno sprecyzowana. Klienci mogli więc nie wiedzieć, w jaki sposób firma Kraken wykorzystuje ich tokeny. Nie było także podanych informacji dotyczących potencjalnego ryzyka.

9 lutego platforma Kraken zgodziła się wpłacić 30 milionów dolarów w ramach ugody, a także obiecała, że zamknie ofertę stakingu w Stanach Zjednoczonych. Marco Santori zaznaczył jednak, że Kraken ani nie przyznał się, ani nie zaprzeczył zarzutom zawartym w skardze SEC, a jego amerykańska usługa stakingu stanowiła tylko niewielki procent przychodów giełdy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.