Krach na rynku kryptowalut, Bitcoin -26%!

Bitcoin
J2T Trade

BitcoinWiele mówiło się, że branża kryptowalut będzie bezpieczną przystanią w czasach gdy rynki finansowe borykają się z trudnościami. W ostatnich tygodniach te argumenty wydawały się nawet trafne, ponieważ ich kurs ukazywał ukazywał wyraźnie silniejszą kondycję niż indeksy giełdowe czy ropa naftowa. Najpopularniejsza z nich – Bitcoin coraz częściej została określana mianem “cyfrowego złota”. Jednak podczas wczorajszej sesji, sytuacja uległa gwałtownej zmianie. Cena Bitcoina straciła aż 26%, a dziś rano kontynuował spadki.

Epidemia koronawirusa zainfekowała także rynek kryptowalut

Epidemia koronawirusa zainfekowała rynki szybciej i bardziej dotkliwie niż można było się spodziewać. Indeks S&P 500 stracił już od szczytu zanotowanego w drugiej połowie lutego około 26%, NASDAQ 100 24%, a DAX 33%. Na ropie naftowej sytuacja ma się jeszcze jeszcze gorzej, lecz w tym przypadku jest to głównie spowodowane brakiem porozumienia między krajami OPEC a Rosją i w konsekwencji wojną cenową.

Wczoraj przecena dotknęła również w końcu rynek kryptowalut. Bitcoin podczas pojedynczej sesji, a w zasadzie w czasie ostatnich 30 minut przed południem, zanotował spadek w wysokości ponad 2 tysięcy dolarów, co przekłada się na 26%.

Z czego taka sytuacja wyniknęła? Najprawdopodobniej z awersji inwestorów do ryzyka, w trudnych czasach nie budzi on ich zaufania, więc wolą go sprzedać, dopóki jeszcze mają taką możliwość niż liczyć, że w przyszłości będzie zyskiwał. Tak więc kryptowaluty raczej nie staną się tzw. “Safe Haven” na czas kryzysu. Spójrzmy jak wczorajsza sesja wyglądała na wykresie M15:

FP Markets

BTCUSDM15

Dziś kontynuował on spadki, w godzinach nocnych kurs obniżył się aż do 3798 dolarów. Oznacza to, że był on najtańszy od połowy marca 2019 roku! Od tego momentu jednak odrabia on spadki, w tej chwili cena oscyluje w okolicach 5500 dolarów. Nie zmienia to faktu, iż nawet biorąc pod uwagę obecną cenę, kurs od tegorocznego szczytu z 13 lutego stracił już 48%. W ujęciu długoterminowym, sytuacja na wykresie tygodniowym przedstawia się tak:

BTCUSDWeekly

Jak radzą sobie Altcoiny? Również dotkliwie tracą. Zacznijmy od drugiej najpopularniejszej kryptowaluty, czyli Ethereum. Jej kurs spadał praktycznie w tym samym momencie co Bitcoin, ostatecznie podczas wczorajszej sesji obniżył się o ponad 70 dolarów, co przełożyło się na 37,7%. Następnie dziś w nocy cena spadła aż do 81,81 $, co oznacza, że było najtańsze aż od połowy grudnia 2018! Później, identycznie jak Bitcoin, zaczął on odbijać. Obecnie kurs znajduje się w okolicy 125 dolarów, a od tegorocznego maksimum z 15 lutego stracił już 56,6%. Sytuacja na wykresie tygodniowym przedstawia się więc tak:

ETHUSDWeekly

Zwróćmy teraz uwagę na Bitcoin Cash. Sytuacja bardzo podobna, kurs podczas wczorajszej sesji spadł o 34,8%. Dzisiejszej nocy spadł aż do 126,6 $, co oznacza najniższą wartość od połowy marca 2019 roku. Następnie jednak zaczął się umacniać. Nie zmienia to faktu, że od tegorocznego z 14 lutego szczytu cena straciła już 65,7%! Przyjrzyjmy się zachowaniu kursu na wykresie tygodniowym:

BCHUSDWeekly

Obecnie trudno stwierdzić jak przedstawia się przyszłość kryptowalut. Z technicznego punktu widzenia, dołki z poprzedniej przeceny Bitcoina i Bitcoina Cash nie zostały jeszcze osiągnięte, więc dalsze spadki nie są wykluczone.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.