Korekta na Nasdaq ’u. Indeks Nasdaq 100 obniża kurs o 0,81%.

kontrakty futures
J2T Trade

Indeks Nasdaq 100 zredukował część zysków. Amerykański indeks wykonał niewielką korektę. W poniedziałek indeks Nasdaq 100 zamknął sesję obniżając kurs notowań o 0,81%. Czy dziś zatem Nasdaq’a czeka powrót do wzrostów?

Niewielka korekta

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 spadł o 0,81%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego o blisko 100 punktów. Ostatni niepełny tydzień czerwca indeks rozpoczął niewielkim spadkiem. Wczorajszą sesją indeks wykonał korektę względem poprzednich dwóch sesji zyskownych.

Lucid Group  ponownie

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Lucid Group. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Przedsiębiorstwo motoryzacyjne z USA straciło na wycenie swoich akcji 4,27%. Wspominałem również wczoraj o spółce Lucid Group, która jako jedyna w piątek traciła.

Najwięcej natomiast zyskała wczoraj jedna z chińskich spółek notowanych na Nasdaq 100. Mowa o przedsiębiorstwie Baidu, którego akcje wzrosły o 2,58%. Spółek zyskownych było w poniedziałek zdecydowanie mniej.

FP Markets

Powiew wakacji?

Tak właściwie od pierwszych sesji czerwca widoczny był spadek wielkości obrotu na głównych amerykańskich indeksach giełdowych. Faktycznie większy kapitał wrócił jedynie podczas kilku sesji. Przyczyną tych krótkich powrotów były sprawy związane z Rezerwą Federalną. Dokładniej mówiąc w czerwcu ogłaszana była decyzja ws. podwyżki stóp procentowych.

Spoglądając jednak na wielkości obrotu w latach minionych, rzeczywiście w okresie wakacyjnym wielkość obrotów spadała. Co ciekawe jednak, obecny czerwcowy obrót jest o wiele wyższy od tego z poprzednich lat.

Punkt widzenia – czas na wzrost

Nasdaq 100 podjął się wczoraj głębszego zejścia niż zakładałem dla scenariusza wzrostowego. Podczas analizy indeksu technologicznego na wczorajszą sesję wyznaczyłem pewną strefę. W myśl wczorajszych założeń: „Na wykresie oznaczyłem nową strefę potencjalnego, rozpoczęcia dzisiejszego wzrostu. Oznaczony kolorem fioletowy został zakres ceny 12 100-12 060. Kluczowym założeniem na dziś będzie utrzymanie nowego poziomu TDP/strefy fioletowej. Zakładam, że sam poziom TDP może zostać nadbity”. Poziom TDP wraz z wyznaczoną strefą został nadbity, jednak jak nie widoczne były oznaki wyłamania od dołu tego zakresu.

Rynek zszedł poniżej wyznaczonej strefy, co miał prawo uczynić w ramach zasad nabicia. Indeks podjął się dziś w godzinach nocnych testu średniej kroczącej, która wydaje się chcieć wkroczyć w wyznaczoną wczoraj strefę. Obecnie rynek oscyluje powyżej zakresu. Na dziś przewidziane zostały dwa scenariusze, a poziomy nie uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Target ustalony wczoraj podtrzymuję. Zakładam, że to właśnie dziś rynek podejmie się ruchu wzrostowego, a poniedziałkowa sesja służyć miała jako ta korekcyjna. Na dzisiejszą sesję jednak inaczej rozrysowałem ruch wzrostowy. Może on zatem wyglądać w następujący sposób. Rynek wyjdzie najpierw powyżej poziomu TDP, następnie cofając nieco tworząc wyższy lokalny dołek. Jeżeli faktycznie zostanie wykonana taka zależność (wyższy dołek względem tego z dzisiejszej nocy), to rynek ją kontynuować tworząc wzorowy ruch wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom 12 300. Jako kluczowe miejsce oznaczam poziomy poniżej obecnego zakresu średniej SMA 55. Zejście do okolic poziomu 11 970- 11 950, traktować będę jako negację scenariusza.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 28.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy natomiast polegać będzie na odbiciu od poziomu TDP. Podbijanie do poziomu TDP i utrzymywanie się nieco poniżej tego zakresu będzie mogło świadczyć o negatywnych zamiarach. W myśl zasady impuls-korekta-impuls rynek rozpocznie ruch, z targetem na 11 880. Kluczowe założenie opiera się zatem na przekonaniu, że TDP nie zostanie wybite.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 28.06.2022

Konkluzja

Uważam, że wczorajsza sesja była tą korekcyjną względem ostatnich wzrostów. Dziś rynek kontynuować może wzrosty. Przychylam się zatem w stronę realizacji scenariusza głównego. Jednak nie wykluczam całkowicie scenariusza spadkowego. Obserwować zatem będę wszystkie opisane założenia i poziomy.

TTR : 12 777

TSR : 12 551

TFR : 12 327

TDP : 12 096

TFS : 11 866

TSS : 11 645

TTS : 11 427

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.