Konkretne odbicie na Wall Street. S&P 500 zyskało 1,49%.

Spekulant Wallstreetbets
J2T Trade

Amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły w środę, 21 grudnia. Główne rynki z Wall Street odnotowały konkretne odbicie. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 zyskało 1,49%. Pozytywne nastroje pojawiły się za sprawą znacznie wyższego poziomu zaufania konsumentów w grudniu. Czy rynek zdoła kontynuować dziś odbicie?

Skok notowań dużego indeksu

Wczoraj na rynkach w USA pojawiły się silniejsze nastroje wzrostowe. Indeksy z Wall Street wykazały konkretny ruch. Ponownie najlepiej wypadł Dow Jones 30. Najstarszy z głównych indeksów wykazał podwyżkę notowań o 1,60%. Nieco mniej wzrost osiągnięty został przez indeks spółek dużych. Tak jak wspomnieliśmy, w ogólnym rozrachunku S&P 500 zyskało w środę 1,49%.

Pewny ruch spółek

Składowe indeksu S&P 500 opowiedziały się w środę za odrabianiem ostatnich strat. Zdecydowana większość spółek wykazywała wzrost. Najlepiej spisało się przedsiębiorstwo Nike, którego akcje podwyższyły się o 12,18%. Straty wykazało jedynie kilkadziesiąt spółek. Najgorzej wypadła firma Host Hotels Resorts, a jej notowania spadły o 6,09%.

Wzrosło zaufanie konsumentów

Podczas środowej sesji opublikowany został raport dotyczący zaufania konsumentów w USA. Odczyt grudniowy wykazał wzrost w skali miesiąca. Conference Board, czyli instytucja odpowiedzialna za raport, podała że zaufanie wzrosło do poziomu 108,3.

FP Markets

W komentarzu zauważono, iż „Oczekiwania inflacyjne wycofały się w grudniu do najniższego poziomu od września 2021 roku, przy czym głównym impulsem były ostatnie spadki cen gazu. Intencje wakacyjne uległy poprawie, ale plany zakupu domów i urządzeń o dużym budżecie uległy dalszemu ochłodzeniu. To przesunięcie preferencji konsumentów z przedmiotów o dużym budżecie na usługi będzie kontynuowane w 2023 roku, podobnie jak utrudnienia związane z inflacją i podwyżkami stóp procentowych”.

Punkt widzenia – S&P 500 wykonało ruch w górę, co dalej?

W środowej analizie indeksu spółek dużych pisaliśmy o możliwym skoku notowań. Wygląd takiego ruchu opisany został w słowach: „Wiele zależeć będzie od tego, jak rynek podejdzie do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Skuteczne utrzymywanie jej obszaru stanowiłoby podstawę dla potencjalnego ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test od góry strefy średniej i/lub poziomu TDP determinowałby budowę impulsu wzrostowego. Celem na dziś byłyby okolice 3 900”.

Faktycznie indeks S&P 500 po pierwszym dzwonku na Wall Street zdecydował się na utrzymanie zakresu średniej. Zgodnie z założeniami takie rozwiązanie stanowiło podstawę ruchu wzrostowego. Indeks podszedł pod zakładany target, w postaci poziomu 3 900. W czwartek, 22 grudnia na kilka godzin przed sesją amerykańską patrzymy na rynkową sytuację. Notowania indeksu S&P 500 znajdują się w rejonach 3 880.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz indeks postawić może na powrót powyżej 3 900. Taka sytuacja determinowałaby budowę dalszego wzrostu. Na zasadzie re-testu od góry poziomu 3 900 cena mogłaby podskoczyć do 3 930.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 22.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Podbicie do poziomu 3 900 wiązać się może z zebraniem podaży. Nadbicie tego poziomu i zejście poniżej uświadomiłoby o potencjale spadkowym. Na zasadzie budowy niższego szczytu rynek rozpocząłby powrót do zakresu średniej kroczącej SMA lub poziomu TDP (3 845).

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 22.12.2022

Konkluzja

Indeksy zmierzają w stronę zakończenia obecnego tygodnia. Czy S&P 500 zdoła kontynuować wzrost z wczoraj? Warianty na dziś rozpisane zostały powyżej.

TSR : 3 945

TFR : 3 895

TDP : 3 845

TFS : 3 795

TSS : 3 745

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.