Amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły w środę, 21 grudnia. Główne rynki z Wall Street odnotowały konkretne odbicie. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 zyskało 1,49%. Pozytywne nastroje pojawiły się za sprawą znacznie wyższego poziomu zaufania konsumentów w grudniu. Czy rynek zdoła kontynuować dziś odbicie?
Skok notowań dużego indeksu
Wczoraj na rynkach w USA pojawiły się silniejsze nastroje wzrostowe. Indeksy z Wall Street wykazały konkretny ruch. Ponownie najlepiej wypadł Dow Jones 30. Najstarszy z głównych indeksów wykazał podwyżkę notowań o 1,60%. Nieco mniej wzrost osiągnięty został przez indeks spółek dużych. Tak jak wspomnieliśmy, w ogólnym rozrachunku S&P 500 zyskało w środę 1,49%.
Pewny ruch spółek
Składowe indeksu S&P 500 opowiedziały się w środę za odrabianiem ostatnich strat. Zdecydowana większość spółek wykazywała wzrost. Najlepiej spisało się przedsiębiorstwo Nike, którego akcje podwyższyły się o 12,18%. Straty wykazało jedynie kilkadziesiąt spółek. Najgorzej wypadła firma Host Hotels Resorts, a jej notowania spadły o 6,09%.
Wzrosło zaufanie konsumentów
Podczas środowej sesji opublikowany został raport dotyczący zaufania konsumentów w USA. Odczyt grudniowy wykazał wzrost w skali miesiąca. Conference Board, czyli instytucja odpowiedzialna za raport, podała że zaufanie wzrosło do poziomu 108,3.
W komentarzu zauważono, iż „Oczekiwania inflacyjne wycofały się w grudniu do najniższego poziomu od września 2021 roku, przy czym głównym impulsem były ostatnie spadki cen gazu. Intencje wakacyjne uległy poprawie, ale plany zakupu domów i urządzeń o dużym budżecie uległy dalszemu ochłodzeniu. To przesunięcie preferencji konsumentów z przedmiotów o dużym budżecie na usługi będzie kontynuowane w 2023 roku, podobnie jak utrudnienia związane z inflacją i podwyżkami stóp procentowych”.
Punkt widzenia – S&P 500 wykonało ruch w górę, co dalej?
W środowej analizie indeksu spółek dużych pisaliśmy o możliwym skoku notowań. Wygląd takiego ruchu opisany został w słowach: „Wiele zależeć będzie od tego, jak rynek podejdzie do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Skuteczne utrzymywanie jej obszaru stanowiłoby podstawę dla potencjalnego ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test od góry strefy średniej i/lub poziomu TDP determinowałby budowę impulsu wzrostowego. Celem na dziś byłyby okolice 3 900”.
Faktycznie indeks S&P 500 po pierwszym dzwonku na Wall Street zdecydował się na utrzymanie zakresu średniej. Zgodnie z założeniami takie rozwiązanie stanowiło podstawę ruchu wzrostowego. Indeks podszedł pod zakładany target, w postaci poziomu 3 900. W czwartek, 22 grudnia na kilka godzin przed sesją amerykańską patrzymy na rynkową sytuację. Notowania indeksu S&P 500 znajdują się w rejonach 3 880.
Scenariusz główny – wzrostowy
Teraz indeks postawić może na powrót powyżej 3 900. Taka sytuacja determinowałaby budowę dalszego wzrostu. Na zasadzie re-testu od góry poziomu 3 900 cena mogłaby podskoczyć do 3 930.
Scenariusz poboczny – spadkowy
Podbicie do poziomu 3 900 wiązać się może z zebraniem podaży. Nadbicie tego poziomu i zejście poniżej uświadomiłoby o potencjale spadkowym. Na zasadzie budowy niższego szczytu rynek rozpocząłby powrót do zakresu średniej kroczącej SMA lub poziomu TDP (3 845).
Konkluzja
Indeksy zmierzają w stronę zakończenia obecnego tygodnia. Czy S&P 500 zdoła kontynuować wzrost z wczoraj? Warianty na dziś rozpisane zostały powyżej.
TSR : 3 945
TFR : 3 895
TDP : 3 845
TFS : 3 795
TSS : 3 745