Koniec roku i zmiany cen na stacjach paliw

305
jak inwestować w spółki paliwowe
J2T Trade

jak inwestować w spółki paliwoweKoniec roku na stacjach paliw przebiega pod znakiem łagodnych zmian cen, a uwaga rynku przesunie się niebawem w stronę styczniowego spotkania OPEC+, które być może przybliży kształt dalszej polityki producentów ropy naftowej, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Ostatnie dni roku upływają na stacjach paliw pod znakiem łagodnych zmian cen paliw. Średnio benzyna bezołowiowa 95 kosztuje aktualnie 4,58 zł/l, a bezołowiowa 98 kosztuje 4,90 zł/l, olej napędowy 4,54 zł/l i autogaz 2,15 zł/l. Średnio w skali tygodnia mamy zatem podwyżki o 1 – 2 grosze na litrze benzyny i oleju napędowego oraz obniżkę gazu o 1 grosz na litrze.

Co prawda ostanie kilka tygodni, od połowy listopada, zapamiętamy jako czas droższego tankowania, bo średnio benzyny zdrożały o 18, a diesel o 25 groszy na litrze, to jednak, w całym 2020 roku wydawaliśmy na paliwo znacznie mniej niż w 2019 roku. I wcale nie dlatego, że z powodu pandemii mniej się przemieszczaliśmy, a z powodu niższego poziomu cen utrzymującego się przez większą część roku.

Średnioroczne ceny w 2020 roku ukształtowały się na poziomach odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 -4,45 zł/l, a bezołowiowej 98 – 4,77 zł/l, oleju napędowego 4,47 zł/l i autogazu 2,05 zł/l.

FP Markets

To oznacza, że wobec średnich poziomów z roku 2019 benzyny są tańsze o około 55- 56 gr/l, olej napędowy o 58 gr/l, a autogaz o 10 gr/l.

Ostatni tydzień 2020 roku nie przynosi większych zmian cen ropy naftowej. Od kilku dni rynek jest w konsolidacji. W środę 30 grudnia rano notowania lutowej serii kontraktów na ropę naftową Brent pozostają w rejonie 51 USD/bbl, ropa WTI w Nowym Jorku kosztuje około 48 USD/bbl.

Ostatnia fala wzrostu cen ropy naftowej została zainicjowana na początku listopada, na kilka dni przed ogłoszeniem przez Pfizer i BioNTech informacji o opracowaniu skutecznej w 90% szczepionki przeciwko koronawirusowi.W efekcie tego od początku listopada ceny ropy naftowej Brent podrożały około 15 USD/bbl.W dalszym ciągu jednak ropa naftowa Brent jest ponad 16 USD/bbl tańsza niż na koniec grudnia 2019 roku.

Aktualnie uwaga rynku przesunie się w stronę styczniowego spotkania OPEC+, które być może przybliży kształt dalszej polityki producentów ropy naftowej. Póki co wiadomo, że od stycznia 2021 roku OPEC+ zwiększa wydobycie ropy naftowej o 0,5 mln bbl/d, tym samym skala cięć produkcji ropy naftowej zmniejsza się do 7,2 mln bbl/d.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.