Koniec lata to początek na rynkach finansowych

Wrzesień - lista do zrobienia
J2T Trade

Wakacje dobiegły końca. W tym roku nie można było powiedzieć, że w gorących letnich miesiącach na rynkach finansowych nic się nie działo. Wprost przeciwnie – na zmienność nie można było narzekać. Mało tego – okres od połowy czerwca do połowy sierpnia okazał się zdecydowanie najlepszym czasem do inwestowania na największych światowych rynkach akcji w tym roku.

Mimo wszystko, inwestorzy, którzy kierowali się popularnym na całym świecie powiedzeniem “sell in May and go away” mogą być zadowoleni z podjętej przez siebie decyzji. Najistotniejsze światowe indeksy giełdowe na koniec sierpnia znalazły się ostatecznie na niższych poziomach niż pod koniec maja.

A już na pewno na odpoczynek od handlu nie narzekają polscy inwestorzy, gdyż na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – w przeciwieństwie do większych europejskich rynków akcji – w tegoroczne lato nie pojawił się choćby jeden wyraźny impuls wzrostowy.

Historia jednak pokazuje, że we wrześniu na giełdach bywa naprawdę interesująco – zwłaszcza pod kątem zmienności, zaś ostatni kwartał statystycznie uchodzi za najlepszy okres w inwestowaniu. Czego więc możemy spodziewać się w tym roku? Na co warto się przygotować? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Trudny wrzesień na rynkach finansowych w ujęciu historycznym Spadki na giełdzie w USA

Zacznijmy od tego, że już sierpień na amerykańskim rynku akcji okazał się najgorszy od 7 lat. A to dopiero początek problemów na rynkach finansowych, dlatego inwestorzy, którzy zrobili sobie wakacyjną przerwę, muszą zachować czujność już od pierwszego momentu, w którym powracają do tradingu.

Statystycznie fatalny miesiąc na Wall Street

Zacznijmy od odrobiny historii. Okazuje się bowiem, że wrzesień to statystycznie zdecydowanie najsłabszy miesiąc na rynkach finansowych. Dla przykładu amerykański indeks Dow Jones Industrial Average od początku swojego istnienia – czyli 1897 roku – odnotował w pierwszym miesiącu jesieni średnią stratę rzędu 1,13%. Dla porównania w tym czasie w pozostałych 11 miesiącach notował on średni zysk na poziomie 0,77%.

Niewiele lepiej radzi sobie indeks S&P 500, dla którego średnia wrześniowa stopa zwrotu liczona od 1928 roku wynosi 1,03% na minusie. W samym XXI wieku wynik ten wypada nawet minimalnie gorzej – jego wartość to strata rzędu 1,1%. Z kolei Nasdaq 100 we wrześniu w ciągu ostatnich dwóch dekad spadł średnio o 0,6%. Co ważne, jest to jedyny miesiąc w roku dla tego indeksu z ujemną stopą zwrotu.

GPW we wrześniu wypada jeszcze gorzej

Dane z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie są jeszcze bardziej pesymistyczne. Średnia wrześniowa stopa zwrotu indeksu WIG20 z ostatnich 20 lat wynosi szokujące 2,7% na minusie.

Wyjątkowo nieciekawa sytuacja na początku tej jesieni Podwyżka stóp procentowych

Co gorsza, inwestorzy powinni się przygotować na scenariusz, w którym tegoroczny wrzesień okaże się wyjątkowo dotkliwy dla rynku finansowego. Po wakacyjnej przerwie wracają teraz bowiem posiedzenia banków centralnych, na których podjęte zostaną decyzje dotyczące stóp procentowych.

Podwyżki stóp procentowych sparaliżują rynki?

Na pierwszy ogień – już w najbliższą środę, swój ruch wykona Rada Polityki Pieniężnej. Dziś trudno sobie wyobrazić, aby do kolejnej podwyżki stóp procentowych nie doszło, skoro inflacja w sierpniu, zamiast wyhamować, niespodziewanie wzrosła do 16,1%.

Dzień później swoją decyzję wyjawi Europejski Bank Centralny. Tutaj analitycy oczekują podwyżki stóp o 50 punktów bazowych. 21 września poznamy natomiast decyzję Rezerwy Federalnej USA. Dziś rynek spodziewa się, że może dojść do kolejnej podwyżki o 75 punktów bazowych.

Nie ma żadnych wątpliwości, że tak agresywna, jastrzębia polityka monetarna banków centralnych negatywnie wpłynie na najistotniejsze światowe rynki finansowe, a także na naszą warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

Awersja do ryzyka wskazana

Co gorsza, Europa w najbliższym sezonie grzewczym musi się zmierzyć z kryzysem energetycznym, inflacja nadal nie została zduszona, znów pojawiają się problemy z łańcuchami dostaw i w zasadzie wszystkie największe gospodarki znajdują się obecnie u progu recesji. Kryzys finansowy

Z kolei powodów do optymizmu na rynkach po prostu brakuje. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, iż na początku jesieni na rynkach finansowych inwestorzy muszą zachować szczególną ostrożność.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.