Inwestorzy będą analizować komunikat RPP pod kątem odniesienia do PLN

polski-zloty
J2T Trade

polski-zlotyW środę rano złoty pozostawał stabilny do głównych walut, po tym jak w sposób zauważalny umocnił się on dzień wcześniej, co sprowadziło kurs EUR/PLN i CHF/PLN na jednomiesięczne minima. O godzinie 08:36 za euro trzeba było zapłacić 4,4760 zł, szwajcarski frank kosztował 4,1420 zł, dolar 3,7195 zł, a funt 5,0780 zł.

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku walutowym jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Rynek nie oczekuje zmiany stóp procentowych. Oznacza to utrzymanie głównej stopy na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., na którym pozostaje od maja 2020 roku. Nie oczekuje również zmiany gołębiej retoryki Rady. I tu nie będzie zaskoczeń. To w co inwestorzy będą się z uwagą wsłuchiwać, to przede wszystkim w wszelkie odniesienia w komunikacie RPP do złotego. Szczególnie po tym, gdy we wtorek notowania EUR/PLN wyraźnie spadły poniżej poziomu 4,50 zł, co uznawane jest za umowną granicę kursu poniżej której Narodowy Bank Polski może wrócić do interwencji na rynku walutowym.

Komunikat będzie też analizowany pod kątem potencjalnej obniżki stóp procentowych do zera. Rynek jest obecnie sceptycznie nastawiony do takiego cięcia, ale ten temat może jeszcze wrócić przed marcowym posiedzeniem, gdyby w najbliższych tygodniach nasiliła się pandemia, dane za styczeń rozczarowały (oczekiwany jest spadek sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i niższa inflacja), a złoty dalej się będzie umacniał.

Czekanie najpierw na wyniki posiedzenia RPP, a później komunikat po posiedzeniu, będzie ograniczać zmienność na krajowym rynku walutowym. Finalnie jednak to na jakich poziomach dzień zakończą polskie pary, będzie w dużej mierze zależało od nastrojów na rynkach globalnych i zachowania EUR/USD.

FP Markets

Oceniając perspektyw złotego przez pryzmat układu sił na wykresach, to po tym jak kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,50 zł, a CHF/PLN naruszył wsparcie na poziomie 4,15 zł, droga do dalszego umocnienia polskiej waluty pozostaje otwarta.

Marcin Kiepas
analityk Tickmill


tickmill

Sprawdź ofertę brokera Tickmill na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Konto demo otworzysz klikając tutaj.

*75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.