Kompas Sztuki w czasach pandemii koronawirusa – wywiad z Kamą Zboralską

Kompas Sztuki autorka Kama Zboralska
J2T Trade

Kama ZboralskaRynek sztuki coraz prężniej rozwija się w Polsce. Każdego roku odkryci zostają nowi artyści tworzący współczesną sztukę, których dzieła mogą stać się dobrą inwestycją. Jednak skąd laik może wiedzieć, w co warto zainwestować na rynku sztuki? Nic prostszego, z pomocą przychodzi Kompas Sztuki. To ranking pokazujący artystów zyskujących na wartości, których dzieła mogą stać się dobrą inwestycją rokującą na przyszłość.

Przeczytaj poniższy wywiad z Kamą Zboralską i dowiedz się, jak pandemia wpłynęła na obecny ranking Kompasu Sztuki i czyje dzieła są teraz na topie.

O autorce rankingu Kompas Sztuki

Autorką rankingu jest ekspert rynku sztuki Kama Zboralska. To nie tylko autorka Kompasu Sztuki i Kompasu Młodej Sztuki. Prowadzi ona również wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Kama Zboralska jest kuratorką Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Ponadto Kama Zboralska to autorka cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach”, pierwszy tom wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie na „Najpiękniejsze książki roku 2003”. Autorka albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016) oraz współautorka zbiorowej publikacji „Olimpijskie Konkursy Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (PKOI, 2012). Ostatnia publikacja – „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących”. Stypendystka FPT ZAiKS-u.

FP Markets

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na tworzenie tegorocznego Kompasu Sztuki?

Nie zauważyłam specjalnej różnicy. Zawsze jest grupa, którą trzeba dyscyplinować. Ale właściwie wszyscy biorący w nim udział stanęli na wysokości zadania. Reakcja na moje hasło: nie zapominajmy w tych trudnych czasach o sztuce była właściwa. Dyrektorzy, właściciele ponad 70 galerii sztuki współczesnej (prywatnych i publicznych) przysłali po 10 nazwisk, ich zdaniem najlepszych twórców. Oczywiście zawsze proszę o uwzględnienie osiągnięć z ostatnich lat. Jedynym ograniczeniem – mogą być twórcy nie tylko żyjący, jest obecność na rynku sztuki po 1945 roku. Jak zwykle pierwszy artysta otrzymuje 10 punktów, następny 9, kolejny 8 itd.

Który artysta wiedzie prym w Kompasie Sztuki 2020?

Już po raz drugi (2017) liderką Kompasu Sztuki 2020 została Magdalena Abakanowicz (1930- 2017). Od lat w czołówce rankingu. Jako jedna z nielicznych artystek od lat obecna na międzynarodowym rynku sztuki. Prace tej wybitnej rzeźbiarki biją rekordy aukcyjne. Łączna kwota ze sprzedaży na krajowych licytacjach w 2019 roku wyniosła ponad 12 milionów zł. (Raport Artinfo.pl), a jej „Caminando” – grupa 20 bezgłowych postaci z brązu została wylicytowana za ponad 8 mln złotych (Desa Unicum). Jest to najwyższa cena w historii polskiego rynku aukcyjnego.

Te rzeźby wcześniej należały do Robina Williamsa i jego żony, którzy byli zafascynowani twórczością Abakanowicz. Ostatnio sześć betonowych postaci jej autorstwa zostało sprzedanych za 2 mln zł (Desa Unicum). Odnoszę wrażenie, że jednak artystka jest bardziej doceniana i znana zagranicą niż w Polsce. Laureatka wielu prestiżowych nagród, jej obiekty zasilają zbiory najbardziej prestiżowych muzeów i galerii na świecie.

Po jej śmierci, jedna z najważniejszych galerii – nowojorska Marlborough Gallery, z którą Abakanowicz współpracowała kilkadziesiąt lat przypomniała jej dorobek. W tym roku z okazji 90-lecia urodzin była planowana na czerwiec retrospektywna ekspozycja w Tate Modern w Londynie.

Abakanowicz został doceniona już w 1965 roku, kiedy otrzymała Grand Prix na Biennale w São Paulo. Jury zwróciło uwagę na nowatorstwie podejście do tradycyjnie płaskiej, dwuwymiarowej tkaniny z której artystka uczyniła rzeźbę. Podwieszone pod sufitem abakany – olbrzymie, miękkie obiekty uplecione z barwionego sizalowego włókna wzbudziły ogromne zainteresowanie.

Abakanowicz jest także autorką charakterystycznych rzeźb – wydrążonych ludzkich figur, bezgłowych kadłubów, głów pozbawionych twarzy. Istotą sztuki Abakanowicz, niezależnie, czy korzystała z sizalowego włókna, płótna jutowego, kamienia, drewna czy metalu, jest uniwersalna refleksja nad losem człowieka, jego kondycją we współczesnym świecie – lękami, poczuciem izolacji.

W latach 80. artystka tworzyła monumentalne dzieła z drewna i metalu. Często są to prace plenerowe, zrealizowane w konkretnych przestrzeniach, które stanowią integralną część dzieła (m.in. Agora – kompozycja stu sześciu żeliwnych figur, każda trzymetrowej wysokości w Chicago Grant Park).

Natomiast cykl Gry wojenne – konstrukcje z okorowanych i pozbawionych gałęzi drzew, owiniętych kawałkami szmat, zakutych w stalowe obręcze postawione na metalowych podstawach, wystawione w Nowym Jorku, wyróżnione zostały prestiżową nagrodą Distinction in Sculpture, przyznawaną przez nowojorskie Sculpture Center. Już wtedy Abakanowicz chciała zwrócić uwagę na zagrożenia jakie niesie ze sobą cywilizacja.

Czy pojawiły się w nim jakieś nowe nazwiska?

W każdym kolejnym Kompasie Sztuki pojawiają się nowe nazwiska, na ogół są to artyści z minimalną ilością punktów. Czas weryfikuje te wybory. Czołówka od lat jest ta sama, mówiąc czołówka mam na myśli nie tylko pierwszą dziesiątkę.

To co mnie cieszy, to fakt, że w tym roku do KS awansowali młodzi, liderzy Kompasu Młodej Sztuki – Irmina Staś, Agata Kus, Karolina Jabłońska i Kamil Kukla. Już wcześniej pojawiał się też Bartosz Kokosiński, czterokrotny zwycięzca. Prześledzenie KS na przestrzeni 10 lat pozwoli na wyciągnięcie własnych wniosków.

Czy w najnowszym rankingu Kompas Sztuki pojawiły się jakieś nowe trendy/tendencje sztuki?

Sztuka współczesna jest bardzo zróżnicowana, od lat do KS są nominowani twórcy tworzący w różnych stylistykach, reprezentujący różne nurty, kierunki. Zawsze byli artyści poszukujący, eksperymentujący, ale nie zauważyłam nowych, rewolucyjnych trendów…

Sprawdź ranking Kompas Sztuki 2020 i dowiedz się, w czyje jeszcze dzieła warto zainwestować.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.