Ostatnio, w czwartek 13 października opublikowany został odczyt inflacji w USA. Kolejnego dnia pojawiły się komentarze urzędników Fed. Ostatnią sesję ubiegłego tygodnia Nasdaq 100 zakończył mocnym spadkiem. Notowania Nasdaq’a 100 poleciały o 3,10% w dół. Co pokaże indeks giełdowy w nowym tygodniu?
Zmienność nieobca dla Nasdaq’a
Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 kolejny raz udowodnił, że zmienność nie jest mu obca. Piątkowa sesja zakończyła się ogólnym spadkiem kursu aż o 3,10%. Warto zaznaczyć, że była to czwarta spadkowa w ubiegłym tygodniu. Co ciekawe również była to trzecia w tym miesiącu sesja zakończona ponad 3% zmianą ceny. Cały tydzień handlowy (10.10-14.10) zakończył się spadkiem notowań w wysokości 3,15%.
Czerwono wśród spółek technologicznych
Spółki technologiczne kolejny raz wykazały słabość. W piątek na czerwono zaświeciły się notowania prawie wszystkich składowych Nasdaq’a 100. Najwięcej straciła spółka Lucid Group, której akcje spadły o 8,61%. Tylko dwie spółki uchroniły się przed stratami, jednak odnotwane przez nich zyski były niewielkie. Były to przedsiębiorstwa Splunk i Marriott, które nie wzrosły nawet o 1%.
Bankierzy Fed jednomyślnie po odczycie inflacji
Po ostatnim odczycie inflacji w USA, pojawiły się w piątek komentarze urzędników Rezerwy Federalnej. Bankierzy Fed choć przemawiali w różnym czasie, jednomyślnie wskazywali na konieczność utrzymania restrykcyjnej polityki. Prezes Fed w Kansas City Esther George przekonywała, że bank centralny działa w warunkach napiętej gospodarki. Urzędnik zauważyła, że jak na razie nic nie jest pewne co do perspektyw wzrostu gospodarki USA.
Inna decydent, Mary Daly prezes Banku Rezerw w San Francisco powiedziała, że wskaźnik CPI jest opóźniony w czasie i dane nie były zaskoczeniem. Daly wskazała również, że Fed jeszcze nie określił dokładnej ścieżki podwyżek. Wynika to z faktu, że wskaźnik CPI „nie współpracuje” z Fed.
Punkt widzenia – Nasdaq z mocnymi przelotami
Patrząc na zachowanie indeksu Nasdaq 100 w ostatnich dniach, zauważyć można, że ten kolejny raz pokazuje swoje umiejętności. Mowa o mocnych ruchach Nasdaq’a, które nazwać można przelotami. Indeks technologiczny w czwartek, 13 października wykonał ruch w obie strony na ponad 500 punktów każdy. W piątek również tempo nie zwolniło. Najpierw do amerykańskiej sesji Nasdaq 100 wykonał ponad 200 punktowy wzrost, a później zanotował blisko 500 punktów obniżki. Dziś, w poniedziałek 17 października (o godzinie 7 rano) rynek oscyluje niedaleko 10 800. Poniżej przyglądamy się temu, jak wyglądać może poniedziałkowa sesja.
Scenariusz główny – wzrostowy
Dla dzisiejszego wzrostu kluczowa będzie jedna rzecz. Rynek za wszelką cenę utrzymać musi poziom TFS, czyli cenę 10 730. Z tego zakresu generowany może być ruch wzrostowy. Mocnym impulsem cena ma szansę dojść do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Tam po chwilowym zawahaniu, obszar średniej zostałby przełamany. Siła popytowa ma potencjał wynieść dziś rynek do 11 000.

Scenariusz poboczny – spadkowy
Jednak podbicie do średniej wiązać się może z innym wariantem. Taka sytuacja pobudziłaby rynkową podaż. Wówczas skuteczne utrzymywanie ceny na zakresie średniej, stanowić będzie o chęci dalszego zejścia. Każdorazowy re-test od dołu obszaru średniej dałby ruch spadkowy nawet do 10 600.

Konkluzja
Amerykański indeks technologiczny ma sposobność do tego, aby wygenerować w najbliższych godzinach solidne podbicie. Nasdaq 100 za cel obrać może okolice poziomu 11 000. Czy rzeczywiście pozytywnie rozpocznie się nowy październikowy tydzień.
TTR : 11 860
TSR : 11 635
TFR : 11 410
TDP : 11 180
TFS : 10 953
TSS : 10 730
TTS : 10 512
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!