Komentarze rynkowe w TeleTrade – opinie i wskazówki od Bartłomieja Chomki

1426
Bartłomiej Chomka komentarze rynkowe w TeleTrade

Bartłomiej Chomka komentarze rynkowe w TeleTradeBartłomiej Chomka główny analityk TeleTrade w wywiadzie przeprowadzonym dla Trader’s Area na temat jego początków w tradingu, komentarzach rynkowych w TeleTrade. Opinie i wskazówki dla początkujących.

Witamy Cię serdecznie w imieniu redakcji i czytelników Trader’s Area. Zanim porozmawiamy o tematyce prowadzonych przez Ciebie szkoleń, opowiedz nam proszę, jak zaczęła się Twoja przygoda z tradingiem?

Bartłomiej Chomka: Rynkiem walutowym pierwszy raz zainteresowałem się na kilka dni przed słynnym kryzysem z 2008 roku. Na lepszą zmienność nie mogłem trafić 🙂 Pamiętam duże wahania na złocie oraz moją bezradność w podejmowaniu decyzji. Dobrze, że zacząłem od konta demo, ponieważ w dość krótkim czasie je wyczyściłem.

Tematem ponownie zainteresowałem się w 2011 roku, gdy postanowiłem, że moja przyszłość nie będzie już związana z zawodowym uprawianiem koszykówki. Czytając książki Roberta Kiyosakiego doszedłem do wniosków, które sprawiły, że ponownie zainteresowałem się inwestycjami. Stwierdziłem wówczas, że inwestowanie w waluty ma największy potencjał do zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie. Początki okazały się ciężkie.

FP Markets

Wyzerowałem swoje pierwsze dwa lub trzy rachunki, ale nie poddałem się i pewnego dnia postanowiłem, że jeżeli jeszcze raz wyzeruje rachunek, to nigdy więcej nie dokonam transakcji na rynku. Od tego momentu zacząłem na poważnie zarządzać ryzykiem oraz usunąłem wszystkie wskaźniki z wykresu. Zacząłem skupiać się na analizie ceny i sentymentach. Dyscyplina i lepsze zrozumienie rynku przełożyły się na generowanie stabilnych zysków. Wyniki na moich rachunkach zapewniły mi pracę w kilku domach maklerskich oraz stanowisko tradera w kilku prywatnych spółkach.

Bartłomiej Chomka – Trading to moje życie

Czym obecnie się zajmujesz? Czy nadal tradujesz?

Bartłomiej Chomka: Traduję i z pewnością będę się tym zajmował do końca życia. Dzięki lepszemu zrozumieniu mechanizmów rynkowych nie spędzam już tak dużo czasu przed monitorami. W ciągu dnia w zupełności wystarczą mi 2-3 transakcje, a czasami ze względu na brak zmienności nie podejmuję żadnych decyzji. W wolnym czasie cały czas monitoruje rynek, co pozwala mi na lepszą interpretację sentymentu. Obecnie łączę trading ze śledzeniem bieżącego sentymentu rynkowego. Późnym południem, gdzie jest mniejsza zmienność na rynku, prowadzę szkolenia w TeleTrade.

Wspomniałeś o szkoleniach, czy mógłbyś powiedzieć o nich coś więcej?

Bartłomiej Chomka: Nigdy nie przypuszczałem, że kiedykolwiek zdecyduję się na taki krok. Rozpoczynając współpracę z TeleTrade, opinie po komentarzach rynkowych systematycznie trafiały na naszego firmowego e-maila. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zdecydowaliśmy się zorganizować cykliczne szkolenia wprowadzające do spekulacji i inwestowania. W sumie przeprowadziłem już dziesiątki szkoleń, na które przyszło kilkaset osób.

Wydaje mi się, że powodem takiego zainteresowania jest mówienie prawdy o tym, jakie są rynki. Świadomość ludzi dotycząca finansów stale rośnie i dlatego praktyczne informacje dotyczące rynków są najwyżej cenione. Rynki finansowe wbrew pozorom nie są miejscem tylko dla wybranych lub osób z określonej grupy społecznej. Przy odpowiedniej praktycznej wiedzy, każdy jest w stanie znaleźć niszę dla siebie, która może sprawić, że zacznie generować stabilne zyski w długim terminie.

Porady od eksperta dla początkujących

Bartłomiej Chomka TeleTrade

Od czego powinna zacząć osoba chcąca nauczyć się tradingu?

Bartłomiej Chomka: Moim zdaniem, jeżeli chodzi o spekulację i inwestowanie wszyscy powinni zacząć od polityki monetarnej prowadzonej przez banki centralne. To one mają największy wpływ na długoterminowe trendy. Nawet z punktu widzenia day tradera czy swing tradera, odpowiednia interpretacja oczekiwań rynku względem działań banków centralnych może bardzo ułatwić trading.

Sam osobiście uważam, że zrozumienie podstaw funkcjonowania rynku może pomóc każdemu kto prowadzi biznes, inwestuje w nieruchomości lub po prostu chce być świadom panujących trendów w światowych gospodarkach.

Czym wyróżniają się szkolenia w TeleTrade?

Bartłomiej Chomka: Wszystko o czym mówimy w TeleTrade jest oparte na doświadczeniu. Rynki stale się zmieniają i różnie reagują na fundamenty. Zdobycie odpowiednich narzędzi pozwoliło mi w ostatnich latach na stałe dostosowywanie się do rynków.

Wiele popularnych książek o inwestowaniu sprzed kilku, kilkunastu lat straciło na wartości, ponieważ handel na rynkach wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Każdego uczestnika szkoleń w TeleTrade staram się wyposażyć w takie narzędzia, które pozwolą mu na zbudowanie indywidualnego modelu do podejmowania decyzji na rynku.

TeleTrade opinie oraz komentarze rynkowe

Jakie dałbyś wskazówki osobie, która chce się zaangażować w trading?

Bartłomiej Chomka: Każdy, kto chce się zaangażować w spekulację powinien skupić się na wybranej niszy. Żeby zrozumieć, co się dzieje na danym aktywie lub instrumencie w pierwszej kolejności musimy wiedzieć, co się dzieje w skali makro. To pozwoli nam na lepszą ocenę panujących warunków rynkowych.

Zawsze zwracam uwagę na ryzyka. Krąży wiele mitów dotyczących rynków, natomiast uważam, że każdy powinien dążyć do tego, aby być jak najlepiej świadom całego procesu decyzyjnego. Im większa wiedza, dlaczego zajmujemy pozycję, tym nasze transakcje będą przynosić stabilniejsze zyski. O ryzyku decyduje każdy spekulant i inwestor. Świadomy trader, jeżeli chce w długim terminie osiągać zyski powinien znacznie ograniczać poziom ryzyka. Osoba o dużej skłonności do większego ryzyka ma naprawdę marne szanse na stabilne zyski w długim terminie.

Komentarze i szkolenia Bartłomieja Chomki

Gdzie można się dowiedzieć więcej na temat Twoich komentarzy rynkowych i szkoleń?

Bartłomiej Chomka: Wszystkich zainteresowanych zachęcam do śledzenia profilu Facebook i YouTube TeleTrade. Opinie moje oraz większych instytucji finansowych codziennie aktualizuję o bieżący sentyment na codziennym komentarzu rynkowym oraz jeżeli czas mi pozwala udzielam się na swoim Twitterze.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.