Komentarz Pawła Majtkowskiego: Akcje amerykańskich banków dobrze się bronią

411
amerykańska giełda
J2T Trade

eToroeToro to internetowa platforma inwestycyjna, oferująca zróżnicowane aktywa finansowe. Miliony zarejestrowanych użytkowników, korzystają z ponad 2000 instrumentów finansowych należących do zróżnicowanych klas, takich jak m.in. akcje, czy kryptowaluty.

Komentarz Pawła Majtkowskiego: Stopy w górę, czy grozi nam stagflacja?

Akcje amerykańskich banków dobrze się bronią

Paweł MajtkowskiRynki akcji pozytywnie przyjęły komunikaty po wczorajszych rozmowach Ukraina-Rosja. S&P500 o wczoraj wzrósł o 0,6 proc., a WIG20 aż o 2,5 proc. Jednocześnie widać, że po pewnej stabilizacji sytuacji związanej z wojną, rynki bardziej skupiają się na inflacji i rosnącej rentowności obligacji. A to sprzyja bankom i sektorowi finansowemu w USA.

Rynek pozytywnie przyjmuje informacje o toczących się „konstruktywnych” rozmowach ukraińsko-rosyjskich. Choć jest zdecydowanie za wcześnie na przełom i możliwe spotkanie Zełenski-Putin, to jednak sam fakt prowadzenia rozmów jest postrzegany jako droga do możliwej deeskalacji. Pojawiające się jednocześnie informacje o częściowym ograniczeniu rosyjskiej ofensywy do wybranych rejonów, także wskazują na taką szansę. Po wczorajszych rozmowach najbardziej podrożały akcje na kontynencie – WIG20 wzrósł o 2,5 proc., niemiecki DAX o 2,4 proc., a francuski CAC40 o 2,7 proc. Rosły także akcje w Londynie (FTSE100) o 0,75 proc. oraz z USA o 0,61 proc.

S&P500 oraz WIG20 odrobiły już więcej niż połowę własnych spadków od początku roku – S&P500 na dziś traci 4,04 proc. a WIG20 4,66 proc. rok do roku. Widać, że dziś rynki finansowe coraz bardziej odwracają oczy od wojny, by skupić się na rosnącej inflacji i wyższej rentowności obligacji w USA. A FED coraz bardziej dąży do kolejnych podwyżek, mimo spowolnienia wzrostu gospodarczego. Pojawiają się dalsze alarmujące głosy dotyczące inflacji, która w USA wzrosła w lutym do 7,9 proc. (zbliżyła się do poziomu inflacji w Polsce, która wyniosła 8,5 proc.). Choć cena ropy Brent w ciągu ostatniego tygodnia spadła z poziomu ponad 120 do około 106 dolarów, to nadal jest to poziom, który będzie wpływać na inflację.

FP Markets

inflacjaInflacja i rosnące rentowności długoterminowych obligacji w USA, to pozytywne informacje dla firm z sektora finansowego. Spółki finansowe to największy element sektora value – złożonego ze spółek o korzystnej wycenia wobec ich wartości wewnętrznej. Od początku roku finansowy komponent indeksu S&P500 jest na plusie rosnąć o 0,89 proc. (wobec 4,04 proc. spadku całego S&P500). Polskie banki radzą sobie gorzej, mimo faktu, że podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi już 3,5 proc., podczas gdy w USA tylko 0,25 proc. Od początku roku indeks WIG Banki spadł o 11 proc.(podczas gdy WIG20 spadł o 4,66 proc.). Jest to efekt obaw o stan finansów publicznych (dodatkowe wydatki na zbrojenia i uchodźców) a także o stan portfela kredytowego. W prospektywnie dalszych podwyżek stóp procentowych w Polsce, oprocentowanie kredytów może sięgnąć poziomu, w którym jego obsługa może stać się dla wielu kredytobiorców niemożliwa. Już teraz oprocentowanie niektórych kredytów mieszkaniowych przekroczyło poziom 6 proc.

Jednak taki stan powinien być korzystny dla zysków banków. Co prawda w USA mamy obecnie do czynienia ze spłaszczającą się krzywą dochodowości w bankach. Jest to zmniejszająca się luka między rentownościami krótko- i długoterminowymi, co może oznaczać zarówno niższy wzrost gospodarczy (ryzyko dla wzrostu wartości kredytów i poziomu ich spłat), jak i niższą marżę odsetkową. To może martwić inwestorów, ale w miarę jak inflacja będzie zwalniać, ten efekt będzie zanikać, co pomoże spółkom finansowym i całemu sektorowi value.

Banki na amerykańskiej giełdzie charakteryzują obecnie najniższe wyceny, silną pozycję kapitałową i wciąż niskie ryzyko recesji. Inwestując w ten sektor w USA warto przyjrzeć się funduszom ETF. W przypadku finansów może to być Financial Select Sector SPDR ETF, a dla banków – SPDR S&P Bank ETF, natomiast dla banków regionalnych – SPDR S&P Regional Banking ETF. Warto także zapoznać się z portfelem StartPortfolio @TheBigBanks na platformie eToro. Dane aktualne na godz 17:00 CET w dniu 29.03.2022

Paweł Majtkowski jest analitykiem eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

Informacja o eToro
eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 27 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

Wyłączenie odpowiedzialności:
eToro jest regulowane w Europie przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority oraz w Australii przez Australijską Komisję Papierów Wartościowych i Inwestycji. Niniejszy materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie należy traktować go jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji, oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez uwzględnienia celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej wszelkiego odbiorcy i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi dotyczącymi promowania niezależnych badań. Wszelkie nawiązania do przeszłych lub przyszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub konfekcjonowanego produktu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodne wskaźniki przyszłych wyników. eToro nie składa żadnych oświadczeń i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawdziwość lub kompletność treści niniejszej publikacji.

Komentarz Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro w Polsce. Po dodatkowe komentarze, prosimy o kontakt pod moc.m1696004486moc-k1696004486ooc@o1696004486rote1696004486.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.