Kolejna strata indeksu. S&P 500 jeszcze bez zysku w grudniu.

J2T Trade

Giełdy w Nowym Jorku w większości osunęły się w środę. Zamknięcie sesji pokazało, że jedynie Dow Jones 30 nie wykazał spadku notowań. Dla indeksu S&P 500 była to natomiast kolejna strata. Indeks spółek dużych stracił co prawda niewiele, gdyż 0,19%. Warto jednak zaznaczyć, że S&P 500 jest jeszcze bez zysku w grudniu. Jak wypadnie indeks spółek dużych w czwartek, 8 grudnia?

Przeważnie spadki na Wall Street

Środa była kolejnym dniem, który przedłużył ochłodzenie nastrojów. Na Wall Street ponownie dominowały spadki. Tym razem jednak jeden z głównych indeksów – Dow Jones 30 uchronił się przed stratą. Ostatni dzwonek na Wall Street pokazał, że notowania Dow Jonesa były płaskie. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 natomiast wykazał stratę rzędu 0,19%. Należy zauważyć, że S&P 500 jako jedyny z głównych indeksów pozostaje bez zysku w grudniu.

Większość spółek w stratach

Spółki tworzące indeks S&P 500 kolejny raz w większości wykazały straty. Wczoraj spadkom przewodziło przedsiębiorstwo M&T Bank. Notowania tej firmy obniżyły się o 7,72% na przestrzeni środowej sesji. Nie była to jednak najwyższa, odnotowana zmiana kursu. Spółka State Street wykazała pewny wzrost notowań. Jej wycena uległa korzystnej zmianie o 8,19%.

Punkt widzenia – S&P 500 dziś zyska?

Rynek postawił wczoraj na ruch w obie strony. Do godziny 14 (czas w Polsce) indeks tracił i przebił dołek z wtorku (06.12). Jednak nie napędziło to spadków. Przed amerykańską sesją S&P 500 zaczęło odrabiać. Otwarcie giełd zza oceanu wywołało chwilowy impuls wzrostowy. Notowania indeksu spółek dużych znalazły się powyżej 3 950. Dobre chwile nie trwały długo, gdyż indeks cofnął do TDP (3 945). W środowej analizie zakładaliśmy, że z tego zakresu zbierana może być podaż. Rzeczywiście tak się stało i rynek z tego poziomu schodził. Drugie zejście nie było tak silne, jak to w godzinach południa.

FP Markets

Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy w czwartek, 8 grudnia przed godziną 12. Notowania rynku znajdują się obecnie tuż poniżej TDP, czyli poziomu 3 945. Czego można się spodziewać dziś? Czy S&P 500 wreszcie zyska?

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy zbudowany może zostać w oparciu o nastawienie indeksu wobec poziomu TDP, czyli 3 945. Stabilny powrót notowań powyżej tego zakresu stanowiłby podstawę dla ruchu wzrostowego. Na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls notowania mogłyby powrócić do 3 970.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 08.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy liczyć się z tym, że poziom TDP wykorzystany może zostać do wygenerowania zejścia. Nadbicie tego poziomu, a następnie jego re-test od dołu nadałby początek spadkom. W grę wchodzić będzie zejście do 3 900.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 08.12.2022

Konkluzja

Amerykański indeks spółek dużych ma sposobność do tego, aby dziś wreszcie zyskać. Jednak, aby tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki. Poziomy zaznaczone na wykresie znajdują się poniżej.

TSR : 4 040

TFR : 3 990

TDP : 3 945

TFS : 3 900

TSS : 3 853

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.