Nie jest żadną tajemnicą, że trading – tak jak i cała branża rynków finansowych – to zajęcie zdominowane przez mężczyzn. To oni odpowiadają za ponad 90% zawieranych transakcji. W naszym kraju niecałe 8% inwestorów stanowią panie. Wynika to z wielu powodów. Po pierwsze, kobiety z natury mają awersję do ryzyka, a to przecież z tym zjawiskiem podstawowo wiąże się inwestowanie i spekulacja.
Po drugie, niestety cały czas zarówno w Polsce jak i na świecie występuje zjawisko luki płacowej. Według badania Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w Polsce jest aż o 20% wyższe niż kobiet. Na całym świecie natomiast wskaźnik ten wynosi niecałe 10%. W efekcie, panie posiadają mniej oszczędności i co za tym idzie – środków do inwestowania czy spekulacji na rynkach.
Po trzecie, kobietom cały czas brakuje pewności siebie w kontekście tradingu. Wynika to z faktu, że dużo rzadziej w kontekście edukacji dziewczynek stawia się nacisk na to, aby umiały one radzić sobie finansowo w swoim życiu.
Dziś, na szczęście powoli się to zmienia. Mało tego – patrząc na wieloletnie stopy zwrotu, statystycznie kobiety radzą sobie nawet nieco lepiej od mężczyzn. Z czego ta prawidłowość wynika? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie poniżej:
Charakterystyka kobiet w tradingu 
To nie żaden sekret, że aktywne na rynkach finansowych kobiety mają inne podejście do tradingu niż mężczyźni. Z tego powodu zarządzają one swoim portfelem inwestycyjnym w sposób całkowicie odmienny od tego charakteryzującego najbardziej znanych w naszym kraju spekulantów.
W efekcie, panie preferują bardziej zachowawcze instrumenty finansowe. Dla przykładu, unikają one ryzykownych instrumentów finansowych, takich jak kryptowaluty o niższej kapitalizacji czy akcje spółek o ekstremalnej zmienności.
Mniej transakcji i handel długoterminowy
Ponadto, kobiety znacznie rzadziej zawierają transakcje i dłużej trzymają otwarte pozycje. Dla przykładu, w 2015 roku panie przeprowadziły średnio 30% mniej transakcji niż mężczyźni.
Oznacza to, że kobiety z reguły preferują long term trading, a na dodatek podejmują na rynku kapitałowym przemyślane i racjonalne decyzje inwestycyjne, kierując się przy tym wzmożoną potrzebą poczucia bezpieczeństwa. Powody takiego stanu rzeczy są głęboko zakorzenione.
Okazuje się bowiem, że mężczyźni kojarzą pieniądze raczej z władzą i statusem społecznym. Kobiety natomiast są bardziej skłonne łączyć finanse z relacjami osobistymi, społecznymi oraz różnymi wydarzeniami czy okolicznościami. Dla kobiet pieniądze zazwyczaj oznaczają poczucie bezpieczeństwa swoich bliskich.
Jakie badania potwierdzają, że kobiety radzą sobie lepiej?
W efekcie, to kobieca taktyka okazuje się na ogół nadzwyczaj trafna. Jak już zostało wspomniane we wstępie, to panie lepiej radzą sobie w świecie inwestycji. Ukazały to już liczne badania. Dla przykładu, firma inwestycyjna Fidelity ujawniła, że jej klientki osiągają o 0,4 punktu procentowego wyższą stopę zwrotu niż klienci tej firmy.
Z kolei klientki firmy inwestycyjnej Hargreaves Lansdown osiągnęły przez cały okres od sierpnia 2014 roku do sierpnia 2017 stopę zwrotu wyższą o 0,8 punktu procentowego od klientów.
Badanie Warwick Business School dowiodło zaś, że w okresie od kwietnia 2012 do lipca 2016 inwestorki wypracowały średnioroczną stopę zwrotu o 1,2 punktu procentowego wyższą od tej osiągniętej przez inwestorów.
Natomiast według badania Terrance’a Odeana oraz Brada Barbera z University of California kobiety regularnie wypracowują średnioroczną stopę zwrotu wyższą o 1 punkt procentowy rocznie od mężczyzn. Udowodnili oni również, że panowie znacznie częściej ponoszą bowiem porażki na giełdzie – głównie ze względu na ich nadmierną skłonność do ryzyka.
W świecie inwestycji panie lubią sobie pomagać
Warto także dodać, że w przeciwieństwie do mężczyzn panie w tradingu nie są nastawione na rywalizację. Wprost przeciwnie – stawiają na współpracę, wzajemne wspieranie się i wymienianie wiedzą.
W konsekwencji kobiece społeczności traderek – zarówno w przypadku tych organizujących spotkania stacjonarnie jak i działających wyłącznie w sieci, zazwyczaj w mediach społecznościowych – fantastycznie się rozwijają, z każdym miesiącem zyskując na popularności, także w Polsce.
Warren Buffett inwestuje jak kobieta?
Jako ciekawostkę warto dodać, że guru kobiecego świata biznesu – LouAnn Lofton, twierdzi że najsłynniejszy inwestor w historii, absolutny wzór do naśladowania, którego każdy ruch na rynku śledzą miliony inwestorów z całego świata – Warren Buffet, zawdzięcza swoje wielkie sukcesy… żeńskim cechom charakteru.
Wspomniana Amerykanka opisała to nawet w książce pod tytułem “Warren Buffett inwestuje jak dziewczyna. Dlaczego powinieneś iść w jego ślady?”. A “Wyrocznia z Omaha” osobiście przyznał jej rację.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!