Kluczowe momenty dnia dla tradera

Wypoczęty trader bez stresu wpatruje się w wykresy
J2T Trade

Jak doskonale wiadomo, trading dziś jest w modzie. Nic dziwnego, skoro coraz więcej czasu spędzamy w domu, a jest on dostępny dla każdego, oferuje możliwość generowania wysokich zysków w krótkim czasie i to bez dużych nakładów kapitału – zwłaszcza jeśli handlujemy z wykorzystaniem dźwigni finansowej, za pomocą kontraktów CFD.

Każdy, kto spędził już trochę czasu na analizowaniu rynków finansowych i kapitałowych zdaje sobie jednak sprawę, że zależnie od pory dnia mamy do czynienia z różną płynnością i zmiennością. Mało tego, na rynkach o konkretnych godzinach występują pewne kluczowe momenty dnia, w których często dochodzi do wzmocnienia impulsu wzrostowego lub spadkowego, albo kompletnego odwrócenia trendu. O jakich porach każdego dnia trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na wykresy i bacznie obserwować co się wydarzy? Przekonamy się poniżej. Pierwszym takim momentem jest:

Otwarcie europejskiej sesji handlowej Symbol euro obok giełdy papie

W przypadku rynku giełdowego, sesja na europejskich parkietach rusza o 9:00. Choć na indeksach giełdowych, za pomocą kontraktów CFD lub Futures można handlować już wcześniej – u niektórych brokerów nawet już od 1 w nocy, podczas azjatyckiej sesji, to największa liczba traderów, inwestorów i spekulantów zaczyna handlować właśnie o 9:00, a pierwsze minuty po otwarciu sesji często charakteryzują się największym wolumenem oraz zmiennością dla całej sesji na rynkach europejskich. Spływają wtedy bowiem zlecenia z całego poranka, na wykresie widać dużo emocji, a często nawet niezdecydowanie kierunku ceny.

Rynkiem rządzą spekulanci

Tuż po otwarciu sesji nie ma jeszcze jasno określonych poziomów wsparcia/oporu, przez co na kształtowanie się ceny bardzo duży wpływ mają emocje uczestników rynku. Wraz z upływającym czasem od rozpoczęcia notowań, na wykresie minutowym lub którymś o nieco większym interwale, przybywa wyrysowanych świec. Stwarza to traderom możliwość stosowania analizy Price Action i tradingu opartego na formacjach analizy technicznej. Warto w tym miejscu zauważyć, iż ogromną część parkietu giełdowego w dzisiejszych czasach zajmują daytraderzy – spekulanci, którzy nie zamierzają przetrzymywać otwartych pozycji długoterminowo.

FP Markets

Świetna sytuacja dla scalperów

Sprawia to, że w godzinach porannych bardzo dobrze sprawdzają się systemy scalpingowe oraz inne strategie przeznaczone do handlu intraday, pozwalające wykorzystywać nagromadzenie się wśród traderów dużej ilości jednakowych pozycji. Proste formacje techniczne, jak wybicie z formacji flagi czy poruszanie się ceny w strefie konsolidacji między wsparciem i oporem, dają duże szanse przeprowadzenia zyskownych transakcji w ciągu pierwszych kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkunastu minut europejskiej sesji giełdowej.

W efekcie, dla dużej części traderów krótkoterminowych znajdujących się w naszej części świata to właśnie okres pomiędzy 9:00 a 11:00 to czas, w którym statystycznie generują oni większość dziennych zysków. Co więcej, w tym dwugodzinnym przedziale zazwyczaj to właśnie opisywani spekulanci są odpowiedzialni za ustalenie dominującego kierunku cen (trendu) przez kilka pierwszych godzin danej sesji – aż do pojawienia się kolejnego kluczowego momentu, którym jest:

Otwarcie amerykańskiej sesji giełdowej Wall Street

W przypadku rynku giełdowego, sesja na amerykańskich parkietach rusza o 15:30 czasu środkowoeuropejskiego. Sytuacja wygląda wtedy analogicznie do powyższej – wolumen i zmienność na nowojorskich giełdach sięga wtedy absolutnie najwyższych poziomów, a przez pierwsze kilkanaście minut sesji zazwyczaj na rynku dominuje chaos i niezdecydowanie, ponieważ rynkiem rządzą wtedy emocje spekulantów.

Co więcej, z reguły jest to kluczowy moment dnia nie tylko dla amerykańskiego rynku kapitałowego – mamy wtedy także do czynienia z większymi wahaniami cen również na parach walutowych z dolarem czy największych rynkach surowcowych, takich jak złoto czy ropa naftowa.

Następnie – zazwyczaj do godziny 17:00, na wykresach można już zaobserwować dominujący trend (lub konsolidację), której kształt nadali traderzy, spekulanci i inwestorzy właśnie w czasie pierwszych kilkudziesięciu minut po otwarciu amerykańskiej sesji.

Jeśli chodzi o kluczowe momenty każdego dnia roboczego dla tradera, to zdecydowanie te dwa mają największą wartość. Warto jednak wyróżnić jeszcze inne bardzo ważne wydarzenia, które co prawda nie odbywają się codziennie, ale gdy już mają miejsce, to zazwyczaj stanowią absolutny punkt przełomowy dla danej sesji. Mowa oczywiście o:

Publikacje najważniejszych danych makroekonomicznych Kostki układające się w napis "NFP"

Gdy mowa o kluczowych momentach w tradingu, absolutnie nie można zapominać o publikacjach makroekonomicznych. Co prawda, dziesiątki takich odczytów danych z przeróżnych gospodarek publikowane są każdego dnia roboczego, ale tych mających istotny wpływ na zmienność na największych światowych rynkach nie jest już tak wiele.

Dla przykładu na główne pary walutowe zdecydowanie największy wpływ mają takie cykliczne publikacje, jak nonfarm payrolls (NFP) – czyli zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, publikowana zazwyczaj w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30 czasu środkowoeuropejskiego; oraz decyzja o zmianie stóp procentowych, którą podejmuje bank centralny odpowiedzialny za politykę monetarną dotyczącą danej waluty. W przypadku decyzji o obniżce lub podwyżce stóp procentowych podjętej przez Amerykańską Rezerwę Federalną (Fed), która podejmowana jest w środy o godzinie 19:00, ale tylko 8 razy w roku, znaczący wzrost zmienności jest widoczny także na innych rynkach – największych giełdowych, surowcowych, a nawet kryptowalutach.

Cotygodniowe publikacje dotyczące wyłącznie konkretnych rynków

Zdarzają się również cotygodniowe publikacje, które mają duży wpływ na konkretny rynek, i tylko na nim doprowadzają do znaczących wahań kursu. Tak jest w przypadku odczytu zmiany zapasów ropy naftowej w USA, do którego dochodzi co tydzień w środy o godzinie 16:30 czasu środkowoeuropejskiego. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku publikacji zmiany zapasów gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych, która ma miejsce w czwartki o 16:30.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.