Nasdaq 100 leci w dół 1,96%. Kilka godzin do decyzji FED!

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

We wtorek Nasdaq 100 pogłębił straty. Notowania Nasdaq’a 100 poleciały w dół o 1,96%. Cały świat spogląda dziś na Rezerwę Federalną. O godzinie 20 podana zostanie decyzja dotycząca stóp procentowych. Głównym temat wśród inwestorów jest dziś wielkość podwyżki.

Nasdaq słabnie

Amerykański indeks technologiczny wymazuje ostatnio zyski z ubiegłego tygodnia. Wczorajsza sesja była już trzecią z kolei stratną. We wtorek Nasdaq 100 pogłębia stratę, a notowania spadły o 1,96%. Oznacza to zmianę rzędu ponad 240 punktów.

Siła spadków

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Zscaler. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Akcje spółki spadły o 9,06%. Tym samym spółka przewodziła stronie spadkowej, która wczoraj zaznaczyła swoją siłę. Po stronie wzrostów najlepiej wypadło Fiserv. Wycena przedsiębiorstwa uległa korzystnej zmianie o 4,25%.

Wielkość podwyżki

Inwestorów z całego świata interesować będą dzisiejsze wydarzenia. Dziś w godzinach wieczornych podana zostanie decyzja dotycząca podwyżki stóp procentowych. Ostatnio głosy z Rezerwy Federalnej nieco umilkły. Stało się to za sprawą publikacji sprawozdań finansowych za drugi kwartał bieżącego roku. Tematem głównym będzie dziś wielkość podwyżki, na którą zdecydowali się członkowie FED.

FP Markets

Niderlandzki koncern finansowy Rabobank udostępnił wczoraj swój raport oceniając, że stopa procentowa podniesiona zostanie o 75 punktów bazowych. Uwagę jednak zwrócono, że wielu głosujących członków naciska na podwyżkę o 100 punktów. Koncern finansowy spodziewa się podwyżki do 2,5%, czyli o 75 p.b.

Prognozowano więcej

Raport finansowy spółki Microsoft ujawnił wczoraj, że przychody wyniosły 51,87 mld dolarów. Oznacza to, że w skali roku wzrosły one o 12%. W drugim kwartale 2022 roku odnotowano również wzrost wskaźnika EPS. Opublikowane wartości okazały się jednak niższe względem prognozowanych.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku przedsiębiorstwa Alphabet. Przychody w drugim trymestrze wyniosły 69,7 mld dolarów wykazując wzrost o 13% rok do roku. Wskaźnik zysku na akcję względem analogicznego okresu 2021 roku mocno się pogorszył.

Punkt widzenia – negacja wzrostu

We wczorajszej analizie zakładałem, jako główny scenariusz wzrostowy. Rynek zanegował kluczowe założenie dla wzrostów, mimo że pierwszy ruch wykonany został zgodnie z planem. Zejście do poziomu TDP się odbyło. Tam pojawiła się chwilowa walka sił rynkowych i wygrała strona podażowa. Zejście zrealizowało się po re-teście od dołu poziomu TDP i cena dotarła do poziomu 12 050. Obecnie rynek ponownie oscyluje na zakresie średniej kroczącej SMA 55, która znajduje się powyżej poziomu TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Podobnie, jak wczoraj zakładam, że rynek podejmie się sprawdzenia w pierwszej kolejności siły popytowej na zakresie poziomu TDP. Wczoraj ten poziom nie został utrzymany, jednak tak jak wspomniałem rynek ponownie znajduje się powyżej niego. Tym razem zakładam, że siła kupujących przeważy właśnie w okolicach tego poziomu. Targetem będzie poziom 12 500. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 27.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście natomiast ponownie wiązać się będzie z zakresem średniej kroczącej SMA 55. Zakres średniej zostanie najpierw nadbity, a następnie szybkim ruchem cena wróci poniżej TDP. Ruch spadkowy realizować się może w myśl zasady impuls-korekta-impuls. Cel w przypadku realizacji to 11 900. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 27.07.2022

Konkluzja

Szczególnie ważne będzie dziś obserwowanie rynku już w godzinach pre-marketu. Podczas sesji spodziewam się wzmożonej zmienności, ze względu na charakter dzisiejszej sesji. O godzinie 20 podana zostanie decyzja banku centralnego, która w znacznym stopniu wpłynie na wieczorne zachowanie inwestorów. Poziomy nie uległy zmianie.

TTR : 12 893

TSR : 12 665

TFR : 12 443

TDP : 12 211

TFS : 11 985

TSS : 11 761

TTS : 11 544

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.