Kiedy jest dobry czas na kupowanie kryptowalut?

2022 rok na rynku
J2T Trade

Po osiągnięciu ceny 48 tysięcy dolarów pod koniec marca, kurs Bitcoina – i co za tym idzie większość rynku kryptowalut – zaczął notować spadki. W efekcie 11 kwietnia jego wartość znów znalazła się poniżej 40 tysięcy USD. Jak doskonale wiadomo, zarówno w czasie silnej hossy jak i gdy ma miejsce wyraźna korekta, wiele osób zaczyna zadać sobie pytanie: czy to dobry czas na zakup? A jeśli nie teraz, to kiedy będzie odpowiedni moment, aby nabyć kryptowaluty?

Idealny moment na inwestycję w kryptowaluty Inwestowanie w 2022

Z całą pewnością zadając pytanie umieszczone w tytule licznym ekspertom od rynku kryptowalut i ogólnie inwestowania, usłyszymy całe mnóstwo kompletnie odmiennych opinii. Przedstawmy więc tę sytuację w nieco inny sposób. Otóż, najlepszym możliwym momentem na zakup Bitcoina był marzec 2010. Wtedy 1 BTC był wart 0,3 centa. Inny najlepszy moment na inwestycję w kryptowaluty może natomiast być dziś, właśnie w chwili gdy czytasz ten tekst.

Nie będzie to jednak zakup Bitcoina. Na rynku mamy już bowiem ponad 14 tysięcy altcoinów i wiele z nich w ogromnym stopniu różni się od najstarszej kryptowaluty. Każdego dnia któraś z tych monet ogromnie zyskuje na popularności, inwestorzy masowo zaczynają ją nabywać, a jej kurs rośnie wprost wykładniczo.

Warto zainwestować już dziś, ale w odpowiednią kryptowalutę

Kluczem do sukcesu może tutaj więc być przeprowadzenie rzetelnego, szczegółowego researchu, śledzenie trendów na bieżąco pojawiających się w społeczności entuzjastów kryptowalut. Jeśli uda nam się wykryć unikalny i użyteczny projekt, który może osiągnąć podobny sukces co Ethereum, Polkadot, Terra czy Solana i zweryfikujemy wiarygodność zarówno planu jego rozwoju jak i samych twórców projektu, może nam się udać odnieść spektakularny sukces. W takim przypadku najlepszym czasem na inwestycję będzie po prostu pierwszy moment, w którym poczujemy się przekonani, że mamy do czynienia z przełomowym i godnym zaufania altcoinem.

FP Markets

Poniżej przeanalizujemy natomiast tradycyjną filozofię inwestowania na rynkach finansowych pod kątem wyszukiwania najlepszego czasu na zakup kryptowalut:

Czy spadki kursów kryptowalut to dobry czas na zakupy?

Każdy inwestor doskonale zna teorię, że najlepszymi okazjami do dużego zarobku są okresy słabości na rynkach, a zwłaszcza kryzysy. Idealnym przykładem takiego działania jest legendarny Warren Buffet, a jeden z jego najsłynniejszych cytatów, wielokrotnie powtarzany przez traderów brzmi: “Bój się, gdy inni są chciwi. Bądź chciwy, gdy inni się boją”. Warto dodać, iż jest on specjalistą od długoterminowych inwestycji w akcje (zazwyczaj spółek typu value) oraz miłośnikiem analizy fundamentalnej, natomiast nienawidzi kryptowalut. Usilnie twierdzi on, że kryptowaluty nie mają żadnej wartości, a Bitcoina zdarzyło mu się nawet określić mianem “trutki na szczury”, a wszyscy entuzjaści tego rynku źle skończą. Inwestowanie w wartość

Cóż, czas pokazał, że mistrz długoterminowego inwestowania też nie jest nieomylny. Czy jednak jego porada dotycząca inwestowania ogólnie sprawdzi się na rynku kryptowalut? Cóż, okazuje się, iż gdybyśmy przez ostatnie pięć lat kupowali Bitcoina, gdy cena zaliczyła wyraźny spadek, zarobilibyśmy ostatecznie mniej niż gdybyśmy kupowali Bitcoina regularnie co miesiąc za tę samą kwotę (choćby w dniu wypłaty 500+ za otrzymane środki), niezależnie od sytuacji na rynku.

Skuteczne łapanie dołków jest nierealne

Wynika to z prostego faktu – nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy trend spadkowy dobiegnie końca, kurs przestanie się obniżać i osiągnie dołek. Żaden inwestor, spekulant ani trader nie jest nieomylny i nie potrafi przewidzieć dokładnego zachowania ceny ze skutecznością wynoszącą 100%.

Na rynkach finansowych nie istnieją pojęcia „tanio i drogo”

Mało tego – nie da się nawet określić kiedy dana kryptowaluta jest tania lub droga. Dla przykładu, dziś – w kwietniu 2022 roku kurs Bitcoina wynoszący 30 tysięcy dolarów prawdopodobnie uważamy za niski, wielu taką cenę postrzegać będzie jako znakomitą okazję inwestycyjną. Natomiast jeszcze 1,5 roku temu, w październiku 2020, kiedy hossa na rynku kryptowalut dopiero się rozpędzała i kurs Bitcoina oscylował w granicach 11 tysięcy USD, taka cena wydawałaby się niewiarygodnie wysoka i nikomu nawet nie przeszłoby przez myśl, że zakup BTC za taką kwotę mógłby być opłacalny.

Kiedy więc inwestować w kryptowaluty? Słoiki z kryptowalutami

Perspektywa zatem zmienia się z czasem, wraz z panującą tendencją. Oznacza to, że większe prawdopodobieństwo intratnej inwestycji uzyskamy nabywając kryptowaluty regularnie, po różnych cenach, niż gdy będziemy wyszukiwać idealnego momentu na inwestycję, a następnie z niepokojem spoglądać jak zmienia się kurs.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że ta druga metoda również może być skuteczna. W tym przypadku lepiej jednak nie koncentrować się na czołowych kryptowalutach tylko spróbować odnaleźć jakiegoś niszowego altcoina – projekt, który dopiero zaczyna się rozwijać, nie zyskał jeszcze szerokiego rozgłosu, a jego potencjał jest tak duży, że może okazać dla całego sektora kryptowalut i blockchain, tak jak to miało miejsce w przypadku Ethereum. Musimy wtedy jednak przeprowadzić bardzo dokładny research na jego temat, aby nie trafić na jednego z setek scamcoinów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.