JPMorgan Chase & Co. oraz The Walt Disney Company – te spółki „chodzą” technicznie

347
The Walt Disney Company
J2T Trade

The Walt Disney CompanyNa amerykańskiej giełdzie w końcu doszło do poważnej korekty. Indeks NASDAQ 100 ma za sobą kilka sesji na minusie, zwłaszcza ta wczorajsza – 22. lutego była wyjątkowo dotkliwa. Dziś, podczas pre-marketu również możemy zauważyć, iż rynek nie radzi sobie najlepiej – indeks atakuje poziom 13000, co oznacza że znajduje się już bardzo daleko od notowanych jeszcze w ubiegłym historycznych szczytów.

Za dotkliwą obniżkę odpowiadają najwięksi rynkowi giganci, tacy jak Apple, Microsoft, Tesla czy Alibaba. Nie wszystkie czołowe spółki radzą sobie jednak tak słabo. Niektóre jeszcze podczas wczorajszej sesji ustanowiły swoje historyczne maksima i wciąż znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Mowa tu o akcjach takich spółek, jak JPMorgan Chase & Co. oraz The Walt Disney Company. To właśnie na ich analizie pod względem technicznym skoncentrujemy się tym razem. Na początek globalny lider w zakresie bankowości inwestycyjnej:

JPMorgan Chase & Co. atakuje 150 USD – jak długo jeszcze potrwa ten rajd?

Ostatnie miesiące z całą pewnością napawają optymizmem firmę JPMorgan Chase & Co. Po krachu wywołanym I falą pandemii COVID-19 w zasadzie nie ma już śladu. Silny trend wzrostowy rozpoczął się pod koniec września, a jego gwałtowne przyspieszenie nastąpiło w pierwszej połowie listopada. Z kolei niemal idealnie po dwunastu miesiącach – w styczniu 2021 kurs akcji spółki zdołał powrócić do poziomu historycznych maksimów z początku ubiegłego roku.

Po ich nadbiciu nastąpiła drobna korekta. Nie oznaczała jednak ona końca tego imponującego rajdu wzrostowego. Od początku lutego kurs akcji znów silnie i konsekwentnie pnie się w górę. Podczas pierwszej sesji tego tygodnia cena po raz pierwszy przetestowała psychologiczną barierę 150 USD za akcję. Czy można spodziewać się ponownego ataku na ten poziom oporu?

FP Markets

Jak najbardziej. Wydaje się, iż obecna tendencja wzrostowa, zarówno w krótkim jak i długim terminie, jest bardzo silna i żadne odreagowanie ze strony niedźwiedzi nie powinno zachwiać aktualnego popytu. Co w takim razie wspiera obecny rajd ceny w górę?

Po pierwsze linia trendu wytyczona po dołkach obecnego ruchu. Aktualnie kurs znajduje się wysoko ponad nią i nic nie zapowiada, aby w najbliższym terminie miała ona zostać przełamana. Wydaje się, że to właśnie na niej powinna zatrzymać się każda ewentualna korekta bieżącego ruchu.

Po drugie, “szybka” średnia krocząca EMA 33. Przez ostatnie miesiące aktywnie i konsekwentnie wspierała ona wzrosty. Co więcej, aktualnie znajduje się ona ponad opisywaną linią trendu. Oznacza to, iż w przypadku nagłego ataku ze strony niedźwiedzi, to ona powinna być w pierwszej kolejności silnie broniona, jako że do tej pory przyciągała ona świeży popyt ze strony kupujących.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Jaki scenariusz zanegowałby aktualny trend wzrostowy? Byłoby to oczywiście wybicie dwóch wyżej opisywanych poziomów. W takim przypadku najbardziej prawdopodobnym wariantem byłby spadek do okolic 120 USD, do którego właśnie zbliża się średnia krocząca EMA 200. Wydaje się więc, że jest ona bardzo trudną przeszkodą do pokonania, potencjalna korekta powinna się więc zatrzymać właśnie na niej, a następnie akcje spółki przeszłyby w trend boczny.

Na ten moment jednak taki scenariusz nie wydaje się szczególnie prawdopodobny. Obecny trend wzrostowy wciąż jest silnie wspierany i nie wykazuje żadnych słabości, nawet podczas silnej korekty na Wall Street. W konsekwencji oczekuje się, że poziom 150 USD zostanie pokonany, a byki jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa.

Wykres JPMorgan Chase & Co.

The Walt Disney Company wciąż w fazie silnej Hossy – 200 USD coraz bliżej

Ostatnie tygodnie do szczególnie udanych zaliczyć może także spółka The Walt Disney Company. Gigant branży mediowej i rozrywkowej również znajduje się w silnej tendencji wzrostowej już od marca ubiegłego roku, czyli po załamaniu wywołanym I falą pandemii COVID-19. Nowe historyczne maksima akcje spółki osiągnęła już w grudniu. Jednak to dopiero całkiem niedawno Hossa wrzuciła jeszcze wyższy bieg.

Niemal przez cały styczeń miała miejsce korekta. Kurs akcji zanotował powolną, lecz wyraźną obniżkę. 27. stycznia zostało jednak osiągnięte minimum tego ruchu i następnego dnia rozpoczęło się silne odbicie. Przez kolejne kilkanaście sesji kurs akcji konsekwentnie rósł aż 12. lutego osiągnął poziom 193,5 USD. Wywołało to kolejną, tym razem drobną korektę, zatrzymaną przez średnią kroczącą EMA 33. Podczas poniedziałkowej sesji kurs znów wystrzelił w górę. Osiągnięty został nowy historyczny szczyt – przetestowana została cena 194 USD za akcję.

Przy okazji utworzyła się dość mocno nachylona linia średnioterminowego trendu wzrostowego. Jeśli podczas kilku najbliższych sesji kurs zdoła ją utrzymać, wydaje się że już niebawem ujrzymy atak na budzący wyobraźnię poziom 200 USD za akcję. Warto przypomnieć, że ten silny ruch ceny w górę w ostatnich tygodniach aktywnie wspiera średnia krocząca EMA 33, która obecnie znajduje się ponad linią trendu, więc to ona stanowi pierwszy istotny poziom wsparcia.

Oczywiście potencjalny spadek poniżej tych dwóch poziomów zanegowałby obecnie panujący średnioterminowy trend wzrostowy. Wydaje się jednak, że zakres takiego ewentualnego ruchu w dół również nie byłby zbyt głęboki, ponieważ już w okolicy 178 USD znajduje się średnia krocząca EMA 100. To właśnie ona stanowi tutaj kluczowe wsparcie dla długoterminowego trendu wzrostowego, powinna więc być bardzo silnie broniona i przyciągać świeży apetyt ze strony kupujących. Dopiero trwały spadek poniżej niej mógłby doprowadzić do załamania obecnej długofalowej Hossy.

Jednak aktualnie nie wydaje się to zbyt prawdopodobne. Posiadacze pozycji długich bardziej mogą się obawiać zwyczajnego spowolnienia tendencji wzrostowej, jeśli cena nie zdoła utrzymać ustanowionej linii średnioterminowego trendu. Czy tak się zdarzy, dowiemy się prawdopodobnie w trakcie kilku najbliższych sesji. Na tę chwilę potencjalny atak na poziom 200 USD za akcję jak najbardziej jest w grze.

Wykres The Walt Disney Company


Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.