Jazda bez ważnego ubezpieczenia OC może mieć dla Ciebie bardzo przykre konsekwencje. Brak AC nie jest karany mandatem, jednak dla Ciebie oznacza duże wydatki, gdy dojdzie do kolizji, w wyniku której potrzebujesz holowania albo gdy Twoje auto zostanie skradzione. Zobacz, jakie są skutki poruszania się nieubezpieczonym samochodem.
OC – ubezpieczenie obowiązkowe, bez którego nie wyjeżdżaj na drogę!
Zgodnie z zapisami polskiego prawa, każdy samochód uczestniczący w ruchu drogowym musi mieć ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma zastosowanie wtedy, gdy wyrządzimy szkodę, za którą jesteśmy pociągani do konsekwencji finansowych. Sumy gwarancyjne wynoszą odpowiednio minimum 5 210 000 euro w razie szkód na osobie i 1 050 000 euro dla szkód w mieniu. Wypłaca je w naszym imieniu ubezpieczyciel.
Jeśli nie wykupisz polisy OC w razie kontroli drogowej otrzymasz mandat, który w 2023 wynosi od 230 do 10 470 zł (im większe opóźnienie, tym wyższa kara). Wysokość mandatu zależy też od rodzaju pojazdu – samochód osobowy, ciężarowy lub motocykl. Tylko w nielicznych przypadkach można „negocjować” uniknięcie kary, ale tylko pod warunkiem, gdy sprzedaliśmy auto (i przedstawimy na to dowód) lub udowodnimy, że mieliśmy ważny powód, z którego owa zwłoka wyniknęła.
Jednak kary finansowe w czasie kontroli to jeszcze nic w porównaniu z ogromnymi kosztami, jakie musisz ponieść, gdy spowodujesz wypadek. Jeśli jesteś winny kolizji drogowej i nie masz OC, wówczas zapłacisz za szkody wyrządzone innym uczestnikom zdarzenia. Koszty te urosną, gdy poszkodowany będzie hospitalizowany lub będzie ubiegał się o odszkodowanie.
Jazda autem bez ubezpieczenia AC
Jeśli nie wykupisz AC z tego tytułu nie będziesz mieć żadnych przykrych konsekwencji. Nie dostaniesz mandatu ani upomnienia, bo jest to produkt dodatkowy, który możesz, a nie musisz wykupić. Jednak warto wiedzieć, co oznacza brak autocasco dla Ciebie osobiście.
AC to wsparcie kierowców, którzy z powodu rozmaitych zdarzeń drogowych nie mogą kontynuować jazdy samochodem. Z wielu przyczyn – awarii, kradzieży, dewastacji, unieruchomienia silnika. Zatem musisz mieć świadomość, że gdy dojdzie do zdarzenia, które uniemożliwia przejazd do warsztatu, za pomoc drogową zapłacisz z własnej kieszeni. Podobnie, jak za wiele prac serwisowych po gradobiciu, zarysowaniu lakieru, zalaniu i innych będących skutkami nie tylko działań osób trzecich, ale też pogody.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!