Jakie są skutki braku ubezpieczenia OC i AC? Nie ryzykuj jazdy bez ubezpieczenia!

ubezpieczenie OC, AC
J2T Trade

Jazda bez ważnego ubezpieczenia OC może mieć dla Ciebie bardzo przykre konsekwencje. Brak AC nie jest karany mandatem, jednak dla Ciebie oznacza duże wydatki, gdy dojdzie do kolizji, w wyniku której potrzebujesz holowania albo gdy Twoje auto zostanie skradzione. Zobacz, jakie są skutki poruszania się nieubezpieczonym samochodem.

OC – ubezpieczenie obowiązkowe, bez którego nie wyjeżdżaj na drogę!

ubezpieczenie OC i ACZgodnie z zapisami polskiego prawa, każdy samochód uczestniczący w ruchu drogowym musi mieć ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma zastosowanie wtedy, gdy wyrządzimy szkodę, za którą jesteśmy pociągani do konsekwencji finansowych. Sumy gwarancyjne wynoszą odpowiednio minimum 5 210 000 euro w razie szkód na osobie i 1 050 000 euro dla szkód w mieniu. Wypłaca je w naszym imieniu ubezpieczyciel.

Jeśli nie wykupisz polisy OC w razie kontroli drogowej otrzymasz mandat, który w 2023 wynosi od 230 do 10 470 zł (im większe opóźnienie, tym wyższa kara). Wysokość mandatu zależy też od rodzaju pojazdu – samochód osobowy, ciężarowy lub motocykl. Tylko w nielicznych przypadkach można „negocjować” uniknięcie kary, ale tylko pod warunkiem, gdy sprzedaliśmy auto (i przedstawimy na to dowód) lub udowodnimy, że mieliśmy ważny powód, z którego owa zwłoka wyniknęła.

Jednak kary finansowe w czasie kontroli to jeszcze nic w porównaniu z ogromnymi kosztami, jakie musisz ponieść, gdy spowodujesz wypadek. Jeśli jesteś winny kolizji drogowej i nie masz OC, wówczas zapłacisz za szkody wyrządzone innym uczestnikom zdarzenia. Koszty te urosną, gdy poszkodowany będzie hospitalizowany lub będzie ubiegał się o odszkodowanie.

FP Markets

Jazda autem bez ubezpieczenia AC

Jeśli nie wykupisz AC z tego tytułu nie będziesz mieć żadnych przykrych konsekwencji. Nie dostaniesz mandatu ani upomnienia, bo jest to produkt dodatkowy, który możesz, a nie musisz wykupić. Jednak warto wiedzieć, co oznacza brak autocasco dla Ciebie osobiście.

ubezpieczenie OC, AC

AC to wsparcie kierowców, którzy z powodu rozmaitych zdarzeń drogowych nie mogą kontynuować jazdy samochodem. Z wielu przyczyn – awarii, kradzieży, dewastacji, unieruchomienia silnika. Zatem musisz mieć świadomość, że gdy dojdzie do zdarzenia, które uniemożliwia przejazd do warsztatu, za pomoc drogową zapłacisz z własnej kieszeni. Podobnie, jak za wiele prac serwisowych po gradobiciu, zarysowaniu lakieru, zalaniu i innych będących skutkami nie tylko działań osób trzecich, ale też pogody.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.