Jak zarobić na dziełach sztuki? – Kama Zboralska, autorka książki „Kierunek Sztuka”

inwestowanie w sztukę
J2T Trade

Kama Zboralska, znana propagatorka sztuki, wydała książkę „Kierunek sztuka”. Lektura pozwoli dowiedzieć się, którzy polscy młodzi artyści cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Prace docenionych artystów wyceniane są w milionach, co świadczy o dużym potencjale inwestycyjnym związanym z zakupem dzieł danego artysty na początku jego kariery.

Oczywiście taka selekcja nie jest łatwa i niesie za sobą ryzyko. Podczas wywiadu przeprowadzonego przez Krzysztofa Kamińskiego, redaktora Comparic24.tv, Kama Zboralska opowiada o niedawnej edycji eventu Art and Design, organizowanego przez Audi. Prezentacji nowego Audi A8 towarzyszyła właśnie prezentacja książki „Kierunek sztuka”. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Rozmowa z Kamą Zboralską, autorką „Kierunek Sztuka”

Jaka motywacja stała za napisaniem książki „Kierunek Sztuka”?

Przede wszystkim wchodziło tutaj w grę podsumowanie rankingów artystów współczesnych, przygotowywanych od ponad 14 lat przez Kamę Zboralską. Czas pandemii sprowokował ją, aby spożytkować ten okres na opracowanie 11 Kompasów Młodej Sztuki – rankingów, w których maksymalnie artysta może mieć 35 lat.

Chodziło tutaj o stworzenie obiektywnych zestawień. W tym celu Kama Zboralska zgłosiła się do ponad 70 galerii sztuki z całej Polski. W efekcie powstała naprawdę obiektywna lista Kompasu Sztuki. Ranking ten ukazuje, że sztuka współczesna jest naprawdę zróżnicowana i każdy może znaleźć coś dla siebie.

FP Markets

Czy współczesna sztuka jest całkowicie subiektywna?

Po pierwsze i najważniejsze – kanony piękna cały czas się zmieniają. Podejście do wszelkich tematów także się zmienia. Fakt jednak jest taki, że obecnie nie ma jednego obowiązującego nurtu, ani stylistyki.

Przede wszystkim jednak, jako początkujący miłośnicy sztuki, którzy pragną zainwestować w obraz, powinniśmy zainwestować w dzieło, które nam się po prostu podoba. Inwestycja w sztukę jest bowiem przede wszystkim inwestycją w siebie. Trzeba jednak mieć świadomość, że lokowanie kapitału w sztukę jest inwestycją długofalową. Niektórzy eksperci uważają nawet, że inwestycja w sztukę, to inwestycja dla naszych wnuków.

Jakie ostatnie eventy z obszaru sztuki odbyły się w naszym kraju?

Bardzo udaną imprezą okazało się cykliczne wydarzenie Art and Design, organizowane przez Audi. Temu eventowi towarzyszyła prezentacja nowego Audi A8 oraz właśnie prezentacja książki „Kierunek sztuka” Kamy Zboralskiej. Ta impreza skutecznie połączyła dwa światy – sztukę i design.

Jakie niespodzianki czekają nas w tym roku na Warszawskich Targach Sztuki?

Warszawskie Targi Sztuki mają odbyć się w dniach 25-27 listopada, w Expo XXI. W tym roku będzie można obejrzeć prace wielu artystów i uzyskać bezpośredni, namacalny kontakt z najlepszą sztuką, z dziełami z galerii, antykwariatów i domów aukcyjnych z całej Polski. Wisienką na torcie Warszawskich Targach Sztuki są wystawy towarzyszące – w tym roku w ramach jednej z nich zobaczymy dzieła najwybitniejszych polskich artystów.

Co więcej, na Warszawskich Targach Sztuki, w ramach ich części edukacyjnej, organizowane są spotkania z kolekcjonerami, krytykami i ekspertami rynku sztuki.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.