Jak wygląda dziś kondycja polskiej giełdy?

Warszawa
J2T Trade

Za nami kolejny bardzo interesujący tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia ze zmiennymi nastrojami. W środę i czwartek miały miejsce dwie wyraźnie spadkowe sesje, a we wtorek i piątek odnotowano silne wzrosty. W poniedziałek natomiast sentyment był mieszany, a zmienność nieco niższa. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył miniony tydzień z minimalnym wzrostem rzędu 0,3%.

Wykres WIG20

Jak nietrudno się domyślić, w tym tygodniu, w przypadku tak zmiennych nastrojów, można było wygenerować zarówno ujemną jak i dodatnią stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach notowanych na warszawskim parkiecie. Które spółki dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Allegro w końcu odbija się od dna

Po kilka kolejnych tygodniach zmartwień, pierwsze powody do optymizmu mają obecnie posiadacze akcji spółki Allegro. Podmiot ten już od lipca 2021 roku znajduje się w bardzo silnym długoterminowym trendzie spadkowym. 13 czerwca jego kurs po raz pierwszy w historii spadł nawet poniżej 20 złotych za akcję, a dwa dni później ustanowił swoje historyczne minimum – 19.42 PLN.

FP Markets

Następnie jednak, jeszcze w poprzednim tygodniu, doszło do odbicia. Nie było ono jednak spowodowane żadną przełomową informacją czy publikacją raportu na temat spółki – prawdopodobnie mamy tutaj do czynienia z korektą wzrostową lub nawet próbą odwrócenia trendu. W każdym razie wcześniejszy tydzień kurs akcji Allegro zakończył po cenie 20.62 PLN, a przez 4 z ostatnich 5 sesji konsekwentnie kontynuował ruch w górę.

W efekcie akcje Allegro zakończyły bieżący tydzień aż 13,8% na plusie. Nie zmienia to jednak faktu, że od początku 2022 roku ich kurs zniżkuje o 40,6%.

Wykres akcji Allegro

Odbicie na akcjach Cyfrowego Polsatu

Sytuacja akcji spółki Cyfrowy Polsat w zasadzie prezentuje się bliźniaczo podobnie do Allegro. Akcje tej spółki również znajdują się w potężnym długoterminowym trendzie spadkowym, lecz nieco krócej – od drugiej połowy października 2021 roku. Swoje wieloletnie minimum kurs zanotował w piątek 17 czerwca. Wyniosło ono 17.86 PLN.

Ostatni giełdowy tydzień akcje Cyfrowego Polsatu zaczęły jednak od potężnych wzrostów. Poniedziałkową i wtorkową sesję można określić mianem pełnoprawnego silnego odbicia. W środę i czwartek doszło natomiast do odreagowania, lecz w piątek cena zdołała powrócić powyżej poziomu 20 złotych za akcję.

Wpływ na to mógł mieć fakt, że przed rozpoczęciem ostatniej sesji spółka podała, że akcjonariusze zdecydowali o wypłacie 1,2 PLN dywidendy na akcję z zysku netto za 2021 rok. Dzień dywidendy został wyznaczony na 20 września, a wypłata dywidendy nastąpi 15 grudnia. Wcześniej zarząd Cyfrowego Polsatu zarekomendował dywidendę w wysokości 1 złotego na akcję, więc jej ostateczna wysokość stanowi powód do zadowolenia u akcjonariuszy.

W efekcie akcje Cyfrowego Polsatu zakończyły bieżący tydzień aż 11,3% na plusie. Nie zmienia to jednak faktu, że od początku 2022 roku ich kurs zniżkuje o 42,2%.

Wykres akcji Cyfrowego Polsatu

Akcje KGHM gwałtownie spadają wraz z obniżkami cen miedzi

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka, która regularnie rozpala emocje inwestorów z powodu wyjątkowo wysokiej zmienności. Mowa oczywiście o KGHM Polska Miedź. W jej przypadku aż trzy sesje w tym tygodniu upłynęły pod znakiem dotkliwej przeceny – poniedziałkowa, środowa i czwartkowa. Spadki wynikają z kilku przyczyn.

Przecena na rynku miedzi i niefortunna wypowiedź Jacka Sasina

Przede wszystkim należy pamiętać, że akcji tej spółki jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w przypadku tego surowca w środę i czwartek mieliśmy do czynienia z potężną wyprzedażą.

To jednak nie wszystko. Wielu analityków uważa, że przecenę kursu akcji KGHM wzmocniła środowa wypowiedź wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Oświadczył on bowiem podczas Kongresu 590, że “to nie czas dla spółek Skarbu Państwa na maksymalizowanie zysków”.

Spadek sprzedaży i produkcji w maju

Na czwartkową obniżkę mogły mieć również wpływ opublikowane przez spółkę wstępne dane dotyczące sprzedaży w maju. Okazuje się bowiem, że sprzedaż miedzi grupy kapitałowej KGHM wyniosła w maju 58 200 ton, co oznacza, że była niższa o 7% niż rok wcześniej. Ponadto, także sprzedaż srebra była mniejsza o 12,7% niż przed rokiem – wyniosła 107,6 tony.

Mało tego, sama produkcja miedzi płatnej w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź spadła o 2% w ujęciu rocznym – wyniosła w maju 64 300 ton. Nie inaczej było w przypadku produkcji srebra płatnego – wyniosła ona 126,2 tony, co przekłada się na spadek rok do roku o 3%.

W efekcie kurs akcji KGHM Polska Miedź zakończył bieżący tydzień ze stratą wynoszącą aż 10,3%.

Wykres akcji KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.