To nie pierwszy raz, kiedy inwestorzy obawiają się krachu. Czasami te obawy są uzasadnione. Z pewnością istnieją obecnie zagrożenia, ale właściwa strategia inwestycyjna uchroni cię przed potencjalną stratą.
Inwestowanie na giełdzie może nie być tak straszne, jak ci się wydaje. Wielu traderów obawia się, że w ciągu najbliższego roku rynek akcji dotknie dekoniunktura. Główne indeksy giełdowe znajdują się w pobliżu rekordów wszech czasów, wskaźniki wyceny są powyżej historycznych średnich, a stopy procentowe będą rosły, odciągając kapitał od akcji. Z pewnością istnieją obecnie zagrożenia, ale właściwa strategia inwestycyjna uchroni cię przed potencjalnym krachem na giełdzie. Zastanawiasz się w jakie akcje inwestować? Wskazówki znajdziesz w tym artykule.
To nie pierwszy raz, kiedy inwestorzy obawiają się krachu. Czasami te obawy są uzasadnione. Bańka dot-com i globalny kryzys finansowy to dwa zdarzenia, których nadejście niektórzy przewidzieli i wydaje się oczywiste, że w obu przypadkach rynek akcji się załamie. Jednak wiele razy zdarzało się, że sytuacje zagrożenia nie kończyły się krachami na rynku. Kryzys w strefie euro, podwójna recesja i „Taper Tantrum” trafiały na pierwsze strony gazet od 2010 do 2014 roku. Inwestorzy wciąż lizali rany po krachu rynkowym z 2008 roku, a złowieszcze znaki wskazywały na to, że kolejny gwałtowny spadek jest nieuchronny.
Do krachu jednak nie doszło. Globalny system bankowy powoli odzyskiwał stabilność, Fed powoli podnosił stopy procentowe bez większych problemów, a gospodarka amerykańska zanotowała kilka lat wzrostu. Nie zawsze było to gładkie żeglowanie dla S&P 500, ale indeks giełdowy osiągnął średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 13,4% w latach 2010-2014.
Przegapienie kilku lat wzrostu na giełdzie przed krachem może wyrządzić więcej szkód w portfelu niż sam krach. Nie załamuj się nad każdym przerażającym nagłówkiem i pozostań inwestorem na dłuższą metę.
Krachy giełdowe są przerażające i nieuniknione. Na szczęście, są to tylko krótkoterminowe zakłócenia. Z historycznego punktu widzenia, rynek akcji piął się w górę wraz z rozwojem globalnej gospodarki. Rynki niedźwiedzia to tylko tymczasowe odwrócenie długoterminowego trendu wzrostowego. Nawet jeśli kupiłeś fundusz indeksowy S&P 500 w absolutnie najgorszym momencie przed krachem rynkowym w 2008 r. i sprzedałeś go na dnie krachu w pierwszym kwartale 2020 r., twoja inwestycja i tak wzrosła ponad dwukrotnie.
Długoterminowe podejście do inwestowania pomaga usunąć część uszczypliwości związanych z krachami i korektami. Jeśli z wyprzedzeniem przygotujesz się na złe dni, będziesz zdrowiej reagował na spadki na rynku. Realnie rzecz biorąc, niższe ceny akcji stwarzają inwestorom okazję do zakupu akcji z dyskontem. Jeżeli nie jesteś zmuszony do sprzedaży w czasie spadku, nie uświadomisz sobie tych strat – są one tylko na papierze.
Oczywiście, nie wszyscy mają identyczne horyzonty czasowe. Niektórzy ludzie, np. emeryci, mają natychmiastowe potrzeby związane z ich kontami inwestycyjnymi. Oznacza to, że nie mogą mieć tak samo swobodnego podejścia do chwilowych strat i zmienności.
Na szczęście, istnieją sprawdzone metody zarządzania zmiennością i osiągania dodatnich stóp zwrotu w każdych warunkach rynkowych. Obligacje i akcje dywidendowe to dwa popularne narzędzia do ograniczania strat związanych z inwestycjami.
Czy można osiągnąć zysk podczas bessy?
Portfele inwestycyjne mogą nadal przynosić dodatnie stopy zwrotu nawet w przypadku załamania rynku. Inwestorzy zazwyczaj dodają więcej obligacji do swoich portfeli w miarę zbliżania się do emerytury. Obligacje podlegają wahaniom wartości, tak samo jak akcje, ale ich zmienność jest mniejsza. Ponadto, ich ceny zazwyczaj nie są skorelowane z indeksami giełdowymi. Obligacje przynoszą również dochód z odsetek w regularnych odstępach czasu.
Akcje dywidendowe również przynoszą dochód niezależnie od tego, jak kształtują się ich ceny. Wiele spółek zwraca akcjonariuszom gotówkę w formie kwartalnych lub miesięcznych dywidend, a wypłaty te są zazwyczaj kontynuowane nawet w okresach spadków koniunktury. Jeżeli twój portfel akcji generuje dochód, możesz wykorzystać te przepływy pieniężne do reinwestycji lub opłacenia rachunków.
Strategia zrównoważonej alokacji oznacza, że twój portfel będzie osiągał wyniki nawet w przypadku krachu na rynku. Dochód może utrzymać cię na powierzchni w oczekiwaniu na wznowienie wzrostu.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!