Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzie?

322
Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzie
J2T Trade

Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzieTo nie pierwszy raz, kiedy inwestorzy obawiają się krachu. Czasami te obawy są uzasadnione. Z pewnością istnieją obecnie zagrożenia, ale właściwa strategia inwestycyjna uchroni cię przed potencjalną stratą.

Inwestowanie na giełdzie może nie być tak straszne, jak ci się wydaje. Wielu traderów obawia się, że w ciągu najbliższego roku rynek akcji dotknie dekoniunktura. Główne indeksy giełdowe znajdują się w pobliżu rekordów wszech czasów, wskaźniki wyceny są powyżej historycznych średnich, a stopy procentowe będą rosły, odciągając kapitał od akcji. Z pewnością istnieją obecnie zagrożenia, ale właściwa strategia inwestycyjna uchroni cię przed potencjalnym krachem na giełdzie. Zastanawiasz się w jakie akcje inwestować? Wskazówki znajdziesz w tym artykule.

To nie pierwszy raz, kiedy inwestorzy obawiają się krachu. Czasami te obawy są uzasadnione. Bańka dot-com i globalny kryzys finansowy to dwa zdarzenia, których nadejście niektórzy przewidzieli i wydaje się oczywiste, że w obu przypadkach rynek akcji się załamie. Jednak wiele razy zdarzało się, że sytuacje zagrożenia nie kończyły się krachami na rynku. Kryzys w strefie euro, podwójna recesja i „Taper Tantrum” trafiały na pierwsze strony gazet od 2010 do 2014 roku. Inwestorzy wciąż lizali rany po krachu rynkowym z 2008 roku, a złowieszcze znaki wskazywały na to, że kolejny gwałtowny spadek jest nieuchronny.

Do krachu jednak nie doszło. Globalny system bankowy powoli odzyskiwał stabilność, Fed powoli podnosił stopy procentowe bez większych problemów, a gospodarka amerykańska zanotowała kilka lat wzrostu. Nie zawsze było to gładkie żeglowanie dla S&P 500, ale indeks giełdowy osiągnął średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 13,4% w latach 2010-2014.

FP Markets

Przegapienie kilku lat wzrostu na giełdzie przed krachem może wyrządzić więcej szkód w portfelu niż sam krach. Nie załamuj się nad każdym przerażającym nagłówkiem i pozostań inwestorem na dłuższą metę.

Krachy giełdowe są przerażające i nieuniknione. Na szczęście, są to tylko krótkoterminowe zakłócenia. Z historycznego punktu widzenia, rynek akcji piął się w górę wraz z rozwojem globalnej gospodarki. Rynki niedźwiedzia to tylko tymczasowe odwrócenie długoterminowego trendu wzrostowego. Nawet jeśli kupiłeś fundusz indeksowy S&P 500 w absolutnie najgorszym momencie przed krachem rynkowym w 2008 r. i sprzedałeś go na dnie krachu w pierwszym kwartale 2020 r., twoja inwestycja i tak wzrosła ponad dwukrotnie.

Długoterminowe podejście do inwestowania pomaga usunąć część uszczypliwości związanych z krachami i korektami. Jeśli z wyprzedzeniem przygotujesz się na złe dni, będziesz zdrowiej reagował na spadki na rynku. Realnie rzecz biorąc, niższe ceny akcji stwarzają inwestorom okazję do zakupu akcji z dyskontem. Jeżeli nie jesteś zmuszony do sprzedaży w czasie spadku, nie uświadomisz sobie tych strat – są one tylko na papierze.

Oczywiście, nie wszyscy mają identyczne horyzonty czasowe. Niektórzy ludzie, np. emeryci, mają natychmiastowe potrzeby związane z ich kontami inwestycyjnymi. Oznacza to, że nie mogą mieć tak samo swobodnego podejścia do chwilowych strat i zmienności.

Na szczęście, istnieją sprawdzone metody zarządzania zmiennością i osiągania dodatnich stóp zwrotu w każdych warunkach rynkowych. Obligacje i akcje dywidendowe to dwa popularne narzędzia do ograniczania strat związanych z inwestycjami.

Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzie

Czy można osiągnąć zysk podczas bessy?

Portfele inwestycyjne mogą nadal przynosić dodatnie stopy zwrotu nawet w przypadku załamania rynku. Inwestorzy zazwyczaj dodają więcej obligacji do swoich portfeli w miarę zbliżania się do emerytury. Obligacje podlegają wahaniom wartości, tak samo jak akcje, ale ich zmienność jest mniejsza. Ponadto, ich ceny zazwyczaj nie są skorelowane z indeksami giełdowymi. Obligacje przynoszą również dochód z odsetek w regularnych odstępach czasu.

Akcje dywidendowe również przynoszą dochód niezależnie od tego, jak kształtują się ich ceny. Wiele spółek zwraca akcjonariuszom gotówkę w formie kwartalnych lub miesięcznych dywidend, a wypłaty te są zazwyczaj kontynuowane nawet w okresach spadków koniunktury. Jeżeli twój portfel akcji generuje dochód, możesz wykorzystać te przepływy pieniężne do reinwestycji lub opłacenia rachunków.

Strategia zrównoważonej alokacji oznacza, że twój portfel będzie osiągał wyniki nawet w przypadku krachu na rynku. Dochód może utrzymać cię na powierzchni w oczekiwaniu na wznowienie wzrostu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ŹRÓDŁOArtykuł partnera
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.