Nie da się zaprzeczyć, że rynek finansowy działa w sposób wyjątkowo gwałtowny. W efekcie, cały czas bombarduje on nas – traderów, zmieniającymi aktualną sytuację informacjami. Potrafi również budzić w nas silne emocje.
Wielu inwestorów i spekulantów niestety nie do końca sobie z nimi radzi. W praktyce, choć opracowali oni precyzyjną strategię, która dokładnie określa poziom wejścia w pozycję, jej zamknięcia oraz zlecenia zabezpieczającego stop loss, to mają pewne problemy z jej stosowaniem na realnym rynku.
Z reguły, gdy zdarzy im się stratna transakcja lub co gorsza seria 2-3 realizacji stop lossów, zaczynają się wahać przed otwarciem kolejnej pozycji – choć ich system handlowy daje ku temu sygnały. Ewentualnie zwlekają oni z zawarciem zlecenia zbyt długo, co ogranicza ich zyski.
Jak więc przyspieszyć swój proces decyzyjny w handlu na rynku finansowym? Zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie, lecz istnieją pewne wskazówki, dzięki którym możemy to osiągnąć. Zostaną one zaprezentowane poniżej. W pierwszej kolejności:
Uświadom sobie, że trading opiera się na prawdopodobieństwie, a nie na pewności
Jeśli mamy obawy przed niezwłocznym otwarciem pozycji, gdy nasza strategia daje ku temu sygnały, przede wszystkim musimy głęboko zastanowić się nad naszym podejściem do tradingu. Należy sobie uświadomić – i to bez żadnych wątpliwości, że trader to osoba, która stara się zyskać przewagę z prawdopodobieństwa.
W żadnej transakcji nie mamy bowiem stuprocentowej pewności, że nasze cele zostaną zrealizowane – nawet jeśli nasz system handlowy na koncie demo okazuje się wyjątkowo skuteczny.
W gruncie rzeczy to właśnie na jego stworzeniu polega nasze zadanie – w końcu jako traderzy szukamy okazji do wypracowania strategii, która daje nam przewagę na rynku. Tę przewagę stanowi nic innego, jak wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia określonego w strategii zdarzenia, aniżeli do niego przeciwnego.
Konsekwentnie trzymaj się planu i kontroluj emocje
Trzeba jednak zrozumieć, że w przypadku absolutnie każdej strategii handlowej we wszechświecie, rozkład zyskownych i stratnych transakcji jest dla nas losowy, jeśli weźmiemy pod uwagę ich serię trwającą w nieskończoność.
To z kolei oznacza, że nigdy nie mamy pewności która transakcja w serii będzie zyskowna, a która przyniesie stratę. Jeśli natomiast zawieramy transakcje zgodnie z wypracowanym przez nas systemem tradingowym o wysokim prawdopodobieństwie (wynikającym z przeprowadzenia setek transakcji za pomocą tej strategii – na koncie demo lub realnym rynku) w odpowiedniej wielkości próbie, istnieje bardzo duża szansa, że uzyskamy przychód.
Nie można zatem pozwolić, aby wynik jednej transakcji wpływał na nasze emocje i podkopywał naszą pewność siebie, jako traderów. Musimy konsekwentnie trzymać się planu i z pełnym przekonaniem cały czas sumiennie realizować założenia naszego systemy handlowego.
Zaimplementuj swoją strategię do MT4/MT5
Platformy MetaTrader 4 i MetaTrader 5 to zdecydowanie najpopularniejsze oprogramowanie do tradingu, stosowane dziś przez inwestorów i spekulantów na całym świecie.
Platforma MetaTrader 4 została zaprogramowana w programistycznym języku MQL4 (a MetaTrader 5 w MQL5), który w swej konstrukcji jest bardzo podobny do języka C. To, wraz z szeregiem bardzo praktycznych rozwiązań zaimplementowanych w platformę, a także niezwykle intuicyjny i wygodny interfejs, sprawiło, że w chwili obecnej produkt ten jest dziś tak chętnie stosowany.
W praktyce, przy pomocy kodów języka MQL4 (lub MQL5 w przypadku platformy MetaTrader 5), każdy trader może programować własne narzędzia – takie jak choćby precyzyjne alerty cenowe (za pomocą skryptów), oraz nawet całe zautomatyzowane systemy transakcyjne.
Oznacza to, że jeśli nauczymy się korzystać z programistycznego języka MQL4 lub MQL5, możemy zaimplementować nasz system tradingowy do platformy MetaTrader 4 lub MetaTrader 5, z której korzystamy pod kątem, a następnie założenia naszej strategii handlowej będą realizować się w sposób automatyczny.
Nasz proces decyzyjny polegający na otwarciu pozycji w momencie, w którym nasz system handlowy daje ku temu sygnały, zostanie w tym przypadku po prostu wyeliminowany, a nasze emocje i obawy nie będą miały tutaj żadnego wpływu na nasz trading.
Nic nie zastąpi doświadczenia
Na koniec warto jednak zauważyć, że trading można porównać do wyczynowego uprawiania sportu. Światowej klasy sportowcy dzięki regularnym treningom automatyzują swoje odruchy, aby jak najczęściej wykonywać je bez udziału świadomości i zbędnych analiz obciążających mózg.
Trading w zasadzie działa identycznie – procesy analityczne powinny być zatem płynne, szybkie, a przy tym wszystkim pozostać skuteczne i efektywne. Aby jednak nabrać właściwych nawyków, potrzeba wiele czasu i wysiłku.
Trading jest jak jazda samochodem
Doskonale możemy się o tym przekonać na przykładzie kierowców samochodów. Każdy kto siedzi za kółkiem doskonale rozumie, że zanim jego jazda zaczęła przebiegać płynnie, należało wpierw wpoić w siebie wszystkie przepisy ruchu drogowego, a następnie wyjeździć określoną liczbę godzin.
Im więcej mamy lat za kółkiem tym bardziej uważani jesteśmy za doświadczonych kierowców. Stała i regularna jazda zgodna z zasadami ruchu zapada głęboko w naszej świadomości tworząc coś w rodzaju matrycy zachowania. Od tej pory prowadzimy samochód intuicyjnie, a w chwilach zagrożenia reagujemy według tego, co zostało w nas utrwalone.
W przypadku tradingu jest tak samo. Aby wyrobić w sobie umiejętność szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji, wymagana jest odpowiednia praktyka. Mowa więc tutaj o wykonaniu co najmniej kilkuset transakcji w oparciu o tę samą strategię tradingową.
Finalnie, w takim procesie tradingu popartym nabytym przez lata doświadczeniem, mamy szansę coraz dogłębniej poznawać rynek, czuć jego rytm, uczyć się sukcesywnie czytać go i błyskawicznie reagować, czyli krótko mówiąc – wchodzić na coraz wyższe poziomy profesjonalizmu i osiągać coraz bardziej spektakularne sukcesy w tej dziedzinie.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!