Jak co roku na początku kwietnia kultowy magazyn Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. Omawiana lista objęła łącznie 2668 nazwisk miliarderów, którzy dysponują majątkiem wartym 12,7 biliona dolarów. Autorzy zestawienia zauważają, że zarówno liczba miliarderów, jak i wartość aktywów, jakimi dysponują, spadły w porównaniu z poprzednim rokiem. Rok temu na liście było 2775 nazwisk, a ich majątek był wyceniany na 13,1 biliona dolarów.
Jak nietrudno się domyślić, w powyższym zaszczytnym gronie znajdziemy wiele osób związanych z rynkiem kapitałowym. Co więcej, aż 12 z nich związanych jest z jedną z najmłodszych jego gałęzi – kryptowalutami. Kto należy do grupy kryptowalutowych miliarderów, którzy dorobili się swojej nieprawdopodobnej fortuny dzięki cyfrowym monetom? Przekonamy się poniżej:
Tim Draper
Tim, a właściwie Timothy Cook Draper, to amerykański inwestor, założyciel popularnego funduszu Venture Capital o nazwie Draper Fisher Jurvetson (DFJ) specjalizującego się w technologicznych startupach. Inwestor jest także założycielem także twórca prywatnej uczelni Draper University.
Co jednak dla nas istotniejsze Tim Draper jest wielkim miłośnikiem kryptowalut. W 2014 roku kupił on niemal 30 tysięcy Bitcoinów skonfiskowanych przez amerykański rząd z niesławnego internetowego czarnego rynku o nazwie Silk Road (Jedwabny Szlak). Draper wydał na ten cel 18,7 miliona dolarów.
Draper był również jednym z głównych inwestorów w kryptowalutowym projekcie Tezos. Ponadto, w grudniu 2019 Draper oznajmił, iż przewiduje, że w 2023 roku Bitcoin osiągnie cenę 250 tysięcy dolarów.
W tegorocznym zestawieniu Forbesa Tim Draper zajął 2324. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 1,2 miliarda dolarów. Większość tej fortuny pochodzi właśnie z inwestycji w Bitcoiny.
Matthew Roszak
Matthew Roszak to amerykański prezes i współzałożyciel firmy Bloq zajmującej się technologią blockchain, a także jeden z największych kryptowalutowych inwestorów. Ponadto jest on założycielem Tally Capital, prywatnej firmy inwestycyjnej zajmującej się kryptowalutami. W tegorocznym zestawieniu Forbesa Matthew Roszak zajął 2076. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 1,4 miliarda dolarów.
Michael Saylor
Michael J. Saylor to amerykański współzałożyciel i dyrektor generalny firmy MicroStrategy – największej niezależnej notowanej na amerykańskiej giełdzie NASDAQ spółki z branży analityki biznesowej i wywiadowczej, która od wielu miesięcy zajmuje się gromadzeniem Bitcoinów.
Największy posiadacz Bitcoinów 
Od czasu pierwszego zakupu BTC w sierpniu 2020 roku, MicroStrategy zainwestowało w te kryptowaluty ponad 1,2 miliarda dolarów, dzięki czemu firma posiada dziś 129 218 Bitcoinów, co czyni ją największym na świecie posiadaczem BTC w jednym portfelu. Średnia cena ich pozyskania przez spółkę wyniosła około 30 700 dolarów.
Co bardzo ważne Michael Saylor posiada aż 68,1% udziałów w MicroStrategy. W tegorocznym zestawieniu Forbesa Saylor zajął 1818. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 1,6 miliarda dolarów, za co oczywiście odpowiadają posiadane przez firmę Bitcoiny.
Fred Ehrsam
Fred, a właściwie Frederick Ernest Ehrsam III to amerykański współzałożyciel słynnej giełdy kryptowalut Coinbase i partner zarządzający inwestującą w kryptowaluty firmą Paradigm. Ehrsam opuścił Coinbase w 2017 roku, ale wciąż posiada 8,9% akcji firmy.
W tegorocznym zestawieniu Forbesa Fred Ehrsam zajął 1445. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 2,1 miliarda dolarów.
Jed McCaleb 
Jed McCaleb to amerykański współtwórca kryptowalut Ripple i Stellar. Pierwotnie był on dyrektorem działu technologii (CTO) w Ripple, ale odszedł z firmy w 2013 roku. Jest natomiast obecnie CTO projektu Stellar i podobno posiada ponad miliard jednostek tej kryptowaluty (XLM).
W tegorocznym zestawieniu Forbesa Fred Ehrsam zajął 1238. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 2,5 miliarda dolarów.
Barry Silbert
Barry Silbert to amerykański założyciel kryptowalutowego konglomeratu Digital Currency Group, będącego właścicielem firmy zarządzającej aktywami Grayscale Bitcoin Trust, która obecnie zarządza aktywami o wartości 46 miliardów dolarów. Jest to obecnie największy fundusz kryptowalut, który z miesiąca na miesiąc zwiększa swoją ekspozycję na cyfrowe aktywa.
W tegorocznym zestawieniu Forbesa Barry Silbert zajął 951. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 3,2 miliarda dolarów.
Cameron i Tyler Winklevoss
Bracia Cameron i Tyler Winklevoss to amerykańscy przedsiębiorcy, a także wioślarze, którzy zajęli 6. miejsce w wioślarskiej dwójce bez sternika podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Najbardziej znani są oni jednak z założenia serwisu społecznościowego HarvardConnection, później przemianowanego na ConnectU. W 2004 pozwali oni Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, twierdząc, że ukradł ich pomysł na stworzenie serwisu społecznościowego.
Ugoda z Zuckerbergiem i zakup 1% wszystkich Bitcoinów
Sprawa w 2010 roku zakończyła się ugodą, w ramach której bracia Winklevoss otrzymali od Marka Zuckerberga 65 milionów dolarów, z których 11 milionów USD zainwestowali w Bitcoiny. Bliźniacy zyskali rozgłos w kontekście Bitcoina w marcu 2013 roku, kiedy oficjalnie ogłosili, że nabyli 100 tysięcy BTC. Bracia Cameron i Tyler Winklevoss jednak kupowali Bitcoiny już przed tym okresem, począwszy od 2012 roku. W pewnym momencie posiadali nawet 1% wszystkich wykopanych do 2013 roku Bitcoinów.
Giełda Gemini
Po wzroście wartości kryptowaluty, bracia uruchomili w 2014 roku giełdę kryptowalut Gemini. Dziś Gemini jest jedną z najbardziej zaufanych platform wymiany w Stanach Zjednoczonych. Wiele z tego ma związek z solidnymi środkami bezpieczeństwa i zapewniania jakości podejmowanymi przez platformę. Co więcej, to na tej giełdzie jako pierwsze zostały uruchomione kontrakty futures na Bitcoina. Doszło do tego jeszcze w grudniu 2017 roku.
W tegorocznym zestawieniu Forbesa bracia Cameron i Tyler Winklevoss wspólnie zajęli 728. pozycję, a ich majątek został wyceniony na 4 miliardy dolarów.
Chris Larsen 
Chris Larsen to amerykański anioł biznesu i współzałożyciel firmy Ripple Labs odpowiedzialnej za stworzenie kryptowaluty Ripple. W tegorocznym zestawieniu Forbesa Chris Larsen zajął 665. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 4,3 miliarda dolarów.
Brian Armstrong
Brian Armstrong to amerykański współzałożyciel i dyrektor generalny słynnej giełdy kryptowalut Coinbase. Miliarder po raz pierwszy zetknął się z Bitcoinem w Boże Narodzenie 2010 roku. W tym czasie nie było wielu sposobów na zainwestowanie w Bitcoina i w związku z tym natychmiast dostrzegł okazję. Będąc zapalonym uczestnikiem rozwoju przedsiębiorstw rozpoczynających działalność, Brian zaczął myśleć o sposobach wykorzystania tego potencjalnie dużego rynku i tak narodził się pomysł na Coinbase.
Stworzenie Coinbase 
Do lata 2012 roku Armstrong zapisał Coinbase do programu inkubatora przedsiębiorczości Y Combinator. Program słynie z zainwestowania w wiele popularnych startupów, takich jak Dropbox, Weebly, Reddit i Airbnb. Pełne uruchomienie tej słynnej giełdy kryptowalut nastąpiło w październiku 2012 roku. Wówczas firma zaczęła świadczyć usługi kupna i sprzedaży Bitcoina za pośrednictwem przelewów bankowych.
14 kwietnia 2021 roku spółka Coinbase zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Był to pierwszy przypadek debiutu giełdy kryptowalut na tradycyjnej giełdzie. Jeszcze kilka miesięcy temu Brian Armstrong posiadał 2,8 miliona akcji klasy A swojej spółki, a także około 19% udziału w niej, lecz sporą część z nich zdecydował się sprzedać.
W tegorocznym zestawieniu Forbesa Brian Armstrong zajął 375. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 6,6 miliarda dolarów.
Sam Bankman-Fried
Sam, a właściwie Samuel Bankman-Fried to zaledwie trzydziestoletni Amerykanin, absolwent prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT). W 2017 roku uruchomił firmę handlową Alameda Research, zajmującą się handlem ilościowym. Dziś zarządza ona aktywami o wartości 2,5 miliarda dolarów.
W 2019 roku uruchomił on także swój drugi, jeszcze większy biznes – platformę handlu pochodnymi kryptowalut FTX. Platforma ta reklamuje się, jako giełda zbudowana przez traderów dla traderów. Bankman-Fried zaczynał bowiem karierę, spekulując na konto firmy Jane Street Capital z wykorzystaniem własnych, zautomatyzowanych algorytmów.
Najbogatszy człowiek poniżej 37. roku życia
W tegorocznym zestawieniu Forbesa Sam Bankman-Fried zajął 60. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 25 miliardów dolarów, co czyni go nie tylko najbogatszym trzydziestolatkiem, ale także najbogatszą osobą poniżej 37. roku życia.
Changpeng Zhao
Changpeng Zhao to chińsko-kanadyjski założyciel i dyrektor generalny Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut pod względem wolumenu obrotu. Zhao posiada około 30% udziałów w swojej firmie. Warto dodać, że miliarder był wcześniej członkiem zespołu pracującego nad blockchain.info, a także pełnił funkcję dyrektora technologicznego w OKCoin.
Zhao po raz pierwszy zetknął się z Bitcoinem w 2013 roku. W świat kryptowalut wprowadził go przyjaciel, z którym grywał w pokera. Zhao natychmiast przestudiował whitepaper Bitcoina, zaczął przeszukiwać posty na forum BitcoinTalk, a nawet uczestniczył w wielu konferencjach Bitcoin. Wkrótce potem zainteresował się on pracą w branży i dołączył do Blockchain.info. Pełnił on funkcję szefa ds. Rozwoju Blockchain i odegrał ważną rolę w przekształceniu firmy w jedną z najbardziej rozpoznawalnych usług pamięci masowej Bitcoin na świecie.
Stworzenie Binance 
W 2017 roku Zhao za pomocą oferty ICO uruchomił Binance. Zależało mu na stworzeniu platformy giełdowej, która nie przeprowadzałaby żadnych transakcji za pomocą waluty fiducjarnej. Binance ICO, które zakończyło się pozyskaniem 15 milionów dolarów. W ciągu 6 miesięcy Binance stało się platformą wymiany kryptowalut numer jeden na świecie.
Co ciekawe, Zhao całkiem niedawno ujawnił, że blisko 100% swojego majątku przechowuje w kryptowalutach. Zadeklarował również, że nie jest właścicielem żadnych nieruchomości ani też zbyt wielu aktywów fiducjarnych. Co więcej, miliarder oświadczył, że w przyszłości nie zamierza wymieniać posiadanych przez siebie kryptowalut na gotówkę.
Najbogatszy kryptowalutowy miliarder
W tegorocznym zestawieniu Forbesa Changpeng Zhao zajął 19. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 65 miliardów dolarów, co czyni go najbogatszym człowiekiem, który swój majątek zawdzięcza kryptowalutom.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!