Jak działają pieniądze elektroniczne i jaka jest ich przyszłość?

197
Pieniądz elektroniczny

Po raz pierwszy o pieniądzach elektronicznych zaczęto mówić już 20 lat temu. W Polsce tego terminu zaczęto używać nieco później, a samym pieniądzom elektronicznym zaczęto przyglądać się w momencie, gdy konieczne było stworzenie odpowiednich regulacji prawnych.

Czym są pieniądze elektroniczne?

Pieniądz elektroniczny

Pieniądze elektroniczne to nic innego jak pewna wartość pieniężna, która jest niematerialna i jest przechowywana na elektronicznych nośnikach danych w formie impulsów magnetycznych. Jest to pieniądz będący odpowiednikiem fizycznego pieniądza z tą różnicą, że nie występuje w postaci monet czy banknotów. Pieniądze elektroniczne są przechowywane na specjalnych cyfrowych portfelach, które posiadają wysoki poziom bezpieczeństwa i są przypisane określonemu użytkownikowi.

W jaki sposób można wykorzystywać pieniądze elektroniczne (zwane także e-pieniędzmi)? Przede wszystkim można stosować je zarówno w rachunkach bankowych, jak i bez takich rachunków. Wykorzystuje się je do transakcji płatniczych bezgotówkowych (są one akceptowane przez niejeden sklep online). Z ich pomocą można zapłacić za dowolny produkt i usługę. Dzięki temu można przelewać pieniądze w dowolnej kwocie w łatwy, bezpieczny i szybki sposób.

FP Markets

Pieniądze elektroniczne powstały w jednym celu – zapobieżenia monopolowi banków i uwolnienia rynku.

Zalety i wady pieniędzy elektronicznych

Pieniądze elektroniczne mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak nikt nie ma wątpliwości, że rewolucja związana z zastosowaniem e-pieniędzy trwa i nic nie zapowiada tego, aby miała stanąć w miejscu. Ekspertka przygotowała krótki zestaw najważniejszych plusów i minusów pieniędzy elektronicznych.

Zalety e-pieniędzy

• pieniądze elektroniczne można przesyłać o każdej porze dnia z dowolnego miejsca, w którym jest dostępne połączenie z Internetem
• pieniądze można przelewać na konta w dowolnych walutach na całym świecie
• użytkownicy mają bardzo łatwy wgląd w historię transakcji i dokumentację konta
• e-pieniądze są przesyłane błyskawicznie i trafiają na konto odbiorcy w kilka sekund
• można przesyłać zarówno małe, jak i duże kwoty

Wady e-pieniędzy

• niedostateczne regulacje prawne dotyczące e-pieniędzy i kryptowalut w niektórych krajach świata
• wzrost cyberprzestępczości lub prania pieniędzy przez Internet
• korzystanie z e-pieniędzy wymaga podstawowej znajomości obsługi komputera i Internetu.

Jakość zalet e-pieniędzy zdecydowanie przekracza ich wady. Bezpieczeństwo i szybkość transakcji to coś, czego oczekują konsumenci – globalizacja rynków i chęć rozporządzania własnymi środkami według uznania to potrzeby, w których spełnianie doskonale wpisują się pieniądze elektroniczne.

Wnioski

Transakcje dokonywane przy pomocy e-pieniędzy są bardzo bezpieczne. Wszystko to, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz wdrażaniu coraz nowszych zabezpieczeń. Dzięki temu użytkownicy mogą przelewać pieniądze na dowolne rachunki na całym świecie, unikając wysokich opłat i prowizji nakładanych przez banki.

Przyszłość e-pieniędzy rysuje się w jasnych barwach. Obecnie największym wyzwaniem jest wdrożenie takich procedur, które zminimalizują negatywny wpływ cyberprzestępczości i innych działań niezgodnych z prawem. Warto pamiętać, że każdy pieniądz elektroniczny, który został umieszczony na nośniku cyfrowym, posiada wartość realnego pieniądze w danym kraju. Mimo tego, że swoim kształtem wcale go nie przypomina.

ŹRÓDŁOArtykuł partnera
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.