Inwestowanie w fizyczne złoto – czy to się opłaca?

inwestowanie w fizyczne złoto
J2T Trade

inwestowanie w fizyczne złotoZłoto to aktywo safe haven, czyli długoterminowa lokata kapitału chroniąca jego wartość nabywczą. Ten kruszec powszechnie uznawany jest za doskonałą płynną i fizyczną inwestycję, szczególnie w niepewnych czasach. Przez swoją wyjątkowo wysoką wartość w stosunku do masy to aktywo, które może być całkowicie prywatne. Jak bezpiecznie nabyć fizyczne złoto oraz jak w nie inwestować? O tym Michał Stanek – prezes zarządu QValue porozmawiał na kanale Portfel Polaka z wiceprezesem zarządu PMTH – Pawłem Szkudlarkiem. Zapraszam do omówienia rozmowy.

Inwestowanie w złoto fizyczne – rozmowa na kanale Portfel Polaka

Czy ze względu na pandemiczną sytuację, która miała miejsce przez ostatnie miesiące popyt na fizyczne złoto wzrósł?

Wiceprezes PMTH odpowiedział, że w minionym roku spółka PMTH zaobserwowała spektakularny wzrost zainteresowania fizycznym złotem. Można nawet stwierdzić, że znacznie przerósł on nawet najśmielsze oczekiwania spółki. Wszystko zaczęło się oczywiście w marcu, w momencie wdrożenia pierwszego lockdownu. Z dnia na dzień pojawił się ogromny napływ klientów do handlarzy złotem fizycznym i ani na moment się on nie zatrzymał. Rekordowy wolumen sprzedaży pojawił się właśnie w marcu i kwietniu, a co więcej do dziś utrzymuję się on na zadziwiająco wysokich poziomach.

Jak z kolei wyglądała sytuacja z dostępnością złota w minionym roku i jak przedstawia się ona obecnie?

W marcu największa na świecie rafineria złota wysłała komunikat do PMTH, że zostaje zamknięta na 3 tygodnie. W rzeczywistości była zamknięta przez 5 tygodni, a popyt na złoto z niej po tym czasie był absolutnie rekordowy, ponieważ z jej usług korzystały nawet największe światowe banki. Przerwa w dostawie tego kruszcu w przypadku PMTH trwała więc 7-8 tygodni. Kolejnym kłopotem były problemy logistyczne. Sprowadzenie metali szlachetnych do Polski było znacząco utrudnione z powodu zakazu lotów. Trzeba więc było znacząco skomplikować logistykę, przez co transport złota trwał trochę dłużej, ale udawało się je sprowadzać do naszego kraju. Obecnie ruch lotniczy funkcjonuje, kopalnie również działają, więc nie ma żadnych problemów z dostępnością.

W jakiej formie fizyczne złoto można kupować?

Po pierwsze, jeżeli chcemy traktować złoto jako aktywo inwestycyjne, musimy je nabywać z jak najmniejszą marżą w stosunku do ceny giełdowej. Najpopularniejszą fizyczną formą tego surowca są monety i sztabki o masie 1 uncji, warto więc właśnie te produkty wybierać, ponieważ zazwyczaj marża na nie jest na stosunkowo rozsądnym poziomie. Jeżeli dysponujemy większym kapitałem, warto także pomyśleć o cięższych sztabkach, zwłaszcza tych o wadze 1 kilograma. Z kolei moneta zawsze będzie droższa od sztabki o tej samej masie, ponieważ koszt jej wybicia jest wyższy. Jest ona przy tym jednak pewniejszą i bezpieczniejszą formą, ponieważ łatwo sprawdzić czy nie jest to falsyfikat – jej zabezpieczenia są niezwykle precyzyjne.

FP Markets

Czy opłaca się kupować złote monety o masie 0,1 uncji lub jeszcze mniejszej?

Zdecydowanie nie, ponieważ marża na nie jest bardzo wysoka, więc nie są one dobrym aktywem inwestycyjnym. Lepiej już pomyśleć o niewielkich sztabkach, ponieważ są tańsze.

Dlaczego warto posiadać złoto w fizycznej formie?

Ten kruszec to polisa ubezpieczeniowa dla nas, swego rodzaju wehikuł do przenoszenia wartości w czasie. Jego główną funkcją jest zabezpieczenie nas przed inflacją. Złoto w funkcji pieniądza funkcjonuje od kilku tysięcy lat będąc podstawą systemów monetarnych na długo przed pieniądzem papierowym, powinniśmy więc traktować ten surowiec jako inwestycję “rdzenną”, ponadczasową. Dodatkowo, w czasach niepewności gospodarczej złoto fizyczne, ze względu na jego ograniczoną podaż, zyskuje na wartości nawet wyraźnie więcej niż “papierowe”, w formie kontraktów terminowych.

Kiedy najlepiej kupić złoto? Czy po tym co się wydarzyło na rynkach w zeszłym roku jego nabycie wciąż jest dobrym pomysłem?

Złoto fizycznie to inwestycja na lata, powinniśmy przechowywać zakupiony kruszec co najmniej kilka lat, tak więc należy na decyzję o zakupie spoglądać, wtedy z czasem taka inwestycja przyniesie nam zyski.

Jak bezpiecznie kupić złoto fizyczne?

Najlepiej zacząć od wizyty u znanego dealera złota. Wtedy można poprosić aby sprawdził przy nas taką monetę. Powinniśmy także wiedzieć ile dokładnie taka moneta powinna ważyć, ponieważ praktycznie każdy rodzaj monety jednouncjowej ma inną masę rzeczywistą, choć zawierają tyle samo czystego złota. Warto rozważyć zakup od ręki, choć wtedy cena zawsze jest trochę wyższa w porównaniu do zamówienia produktu. Najlepiej więc przed zakupem posiąść wiedzę dotyczącą sprawdzania czy dana moneta jest autentyczna, wtedy powinniśmy mieć pewność, że bezpiecznie nabywamy złoto fizyczne. Absolutnie należy z kolei unikać ofert ze zbyt niskimi cenami w stosunku do rynkowego kursu złota, oraz ofert ze zbyt długim czasem oczekiwania na dostawę – już oferty odroczone na 45 dni roboczych bywają podejrzane.

Jak wygląda rynek wtórny pod względem sprzedaży nabytego fizycznego złota?

Ten metal szlachetny, zwłaszcza w przypadku popularnych monet, jest bardzo płynnym aktywem. Oznacza to, że jej godną wycenę otrzymamy na całym świecie. Jeżeli tylko wiemy jaki produkt ze złota posiadamy, to łatwo nam prześledzić wycenę jego skupu w sieci obecnie. Nie należy oferować wartości niższej niż 5% poniżej niej, ponieważ w takiej sytuacji bez problemu powinniśmy znaleźć kupca, a z reguły pojawią się nawet chętni by zapłacić więcej niż ta wskazana kwota. Wycena złota w czasie rzeczywistym jest jawna i dostępna, nie należy więc chodzić z monetami lub sztabami do lombardów.

Czy można ubezpieczać złote sztabki i monety?

Jak najbardziej, jednak po pierwsze nie jest to tanie, po drugie ubezpieczyciele zazwyczaj oczekują od nas opisu zabezpieczeń, jeżeli nie spełniamy rygorystycznych wymogów, to nie zdobędziemy ubezpieczenia.

Całą rozmowę można obejrzeć pod poniższym linkiem:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.