Inwestowanie w czasach pandemii – co robią inwestorzy?

Inwestowanie w czasach pandemii
J2T Trade

Inwestowanie w czasach pandemiiNiedawno miała miejsce konferencja online pod tytułem ABC Inwestowania. Jej celem było otwarcie drzwi dla wszystkich do edukacji na temat rynków finansowych i pomoc w wejściu w świat inwestycji XXI wieku. Jedna z prelekcji dotyczyła inwestowania na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w czasach pandemii. Poprowadził ją redaktor naczelny Comparic.TV Marcin Wenus, a jego gośćmi byli Michał Kobza – dyrektor rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych; Marcin Tuszkiewicz – założyciel Squaber.com oraz Investio; i Albert Rokicki – założyciel Longterm.pl. Oto jakie mieli wnioski:

Rozmowa dotycząca inwestowania na GPW w czasach pandemii

Pierwsze pytanie dotyczyło napływu inwestorów na Giełdę Papierów Wartościowych na początku pandemii.

Marcin Tuszkiewicz stwierdził, iż zaczął się on już w na przełomie grudnia lub stycznia, a ogromne spadki w marcu zwyczajnie spotęgowały to zjawisko. Według niego wynikało to z faktu przeniesienia kapitału z drogiego rynku nieruchomości na stosunkowo tani rynek akcji. Albert Rokicki zgodził się z tą opinią. Michał Kobza dodał, iż to bardzo dobrze świadczy o inwestorach, ponieważ w sytuacjach kryzysowych w przeszłości nie zdarzało się by dołączyli oni do rynku na dołku.

Czy w takim razie zdarzy się wreszcie długo oczekiwana Hossa na polskiej giełdzie?

Wszyscy rozmówcy uważają, że tak. Warto także zaznaczyć, iż po wielu latach dominacji defensywnych spółek, głównie z sektora finansowego, na polskim rynku duże znaczenie zaczęły zyskiwać nowoczesne spółki technologiczne, zwłaszcza branże gamingowe, biotechnologiczne i fotowoltaiczne.

Jakie IPO są planowane na końcówkę tego roku i początek przyszłego?

W pierwszej kolejności na GPW zadebiutują takie spółki, jak Allegro, Huuuge Games, Canal+ czy Answear.com. Ogromne zainteresowanie generują także małe i średnie przedsiębiorstwa i z tego powodu czeka nas wiele debiutów właśnie z takich sektorów, jak gaming, biotechnologia i energia odnawialna.

FP Markets

Co goście myślą o debiucie Allegro?

Uważają oni, że zainteresowanie nim, nawet wśród inwestorów indywidualnych jest bardzo duże i z dłuższej perspektywy z pewnością przyciągnie wielu nowych inwestorów do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Co więcej Allegro powinno przyciągnąć na GPW kapitał zagraniczny i ma szansę już po pierwszych kilku dniach znaleźć się w indeksie WIG20.

Jaka jest struktura inwestorów zagranicznych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych?

Nie ma takich statystyk, jednak dominują raczej duże instytucje finansowe niż inwestorzy indywidualni.

Czy da się jakoś rozpromować polski rynek, aby ich udział zwiększyć?

Cały czas takie próby są podejmowane i być może przyniosą one efekty.

Jakie sektory generują największe zainteresowanie?

W pierwszej kolejności można było zauważyć rekordowy obrót na rynku NewConnect oraz spory wzrost wolumenu na indeksach mWIG40 i sWIG80. W tym pierwszym przypadku uwagę w największym stopniu przyciągnęły oczywiście spółki gamingowe, biotechnologiczne i fotowoltaiczne. Popularność zyskały także strukturyzowane instrumenty z lewarem choćby na indeks DAX 30 oraz ropę naftową. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku funduszy ETF.


ABC Inwestowania

Odbierz bezpłatnie nagrania wszystkich szkoleń z konferencji ABC Inwestowania. Dostęp do VOD Konferencji uzyskasz klikając tutaj.


Czy gaming może dalej być motorem napędowym polskiej giełdy?

Albert Rokicki uważa, że tak, ponieważ w naszym kraju ten sektor rozwija się lepiej niż za granicą, jednak mimo wszystko nie twierdzi, że będzie to najsilniejsza branża na GPW do końca roku. Przypuszcza on, iż tradycyjne sektory ekonomiczne, produkcyjne czy wydobywcze zaczną w większym stopniu odrabiać straty zanotowane w marcu. Z kolei Marcin Tuszkiewicz uważa, iż na tym rynku gamingowym dojdzie do korekty, co wywoła odpływ kapitału z niego. On także uważa, że spółki z tradycyjnej gospodarki powinny zyskiwać najmocniej. Za bardzo ciekawą spółkę z dużym potencjałem eksperci uważają również Enter Air.

Co w tym roku ze spółkami dywidendowymi?

Z powodu dużej zmienności na giełdzie w tym roku straciły one na znaczeniu, jednak w ujęciu długoterminowych spółki dywidendowe z sektorów bankowych, produkcyjnych czy budowlanych mogą okazać się świetną inwestycją.

Czy są jakieś plany by rząd wprowadził jakieś ulgi od dywidend?

Rok temu została przedstawiona taka strategia, jednak sytuacja zmienia się dynamicznie, więc nie ma takiej gwarancji, ale rynek wciąż bardzo na to liczy.

Czy akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w szerokim ujęciu do końca roku pójdą w górę?

Marcin Tuszkiewicz ma wątpliwości, ze względu na debiut Allegro, który może mieć miejsce dopiero na początku 2021. Natomiast Albert Rokicki uważa, że rynek cały czas powinien iść w górę.

Całą rozmowę można obejrzeć poniżej:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.