Inwestowanie w 2021 roku: jak to zrobić? Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe?

Inwestowanie w 2021
J2T Trade

Inwestowanie owiane jest wieloma mitami. W rzeczywistości to doskonały sposób na zabezpieczenie swoich środków przed inflacją, a także na rozwój firmy. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w akcje na giełdzie, a także, kiedy i jak to zrobić. Przed zainteresowaniem się akcjami giełdowymi sprawdź też, czy wiesz, czym jest bezpieczeństwo finansowe i czy spełniasz jego warunki.

Czym jest bezpieczeństwo finansowe i niezależność finansowa?

Bezpieczeństwo finansowe to ogólne pojęcie, które jest jednak bardzo istotnym w naszym życiu elementem. W najprostszym rozumieniu, dla indywidualnej osoby lub firmy – bezpieczeństwo finansowe to zdolność do pozyskiwania środków pieniężnych w sytuacji, w której zachodzi taka potrzeba. Dzięki bezpieczeństwu finansowemu podmiot może działać w sposób niezagrożony. W przypadku firmy mowa o pokrywaniu wszystkich kosztów stałych natomiast jeśli chodzi o osoby indywidualne – pokrywaniu wszystkich kosztów życia. Co więcej, bezpieczeństwo finansowe powinno również umożliwiać rozwój podmiotu, czyli pozwalać mu nie tylko na pokrywanie niezbędnego minimum. Bezpieczeństwo finansowe prowadzi do niezależności finansowej, czyli stanu idealnego, który oznacza zgromadzenie wystarczającej ilości środków, a także możliwość inwestowania i czerpania z niego zysków. Integralną częścią realnej niezależności finansowej jest uzyskiwanie dochodu pasywnego. Z kolei dochód pasywny oznacza pozyskiwanie środków, w których uzyskanie nie trzeba na bieżąco inwestować nakładu pracy. Dochód pasywny z inwestycji polega na tym, że środki zainwestowane na przykład w akcje lub kryptowaluty przynoszą nam wymierne zyski przez długi czas.

Inwestowanie w 2021 roku: czy to się opłaca?

Po okresie recesji spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 światowe PKB zaczyna się odbijać. Spodziewany wzrost ma wynieść około 5% w 2021 roku. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się znów na inwestowanie. Decydując się na zainwestowanie środków finansowych w akcje w 2021 roku, warto zwracać uwagę nie tylko na swoje możliwości i ilość kapitału, ale również ograniczenia, które wynikają między innymi z zobowiązań, jakie posiadamy. Co więcej, należy określić też, jakie dochody z giełdy chcielibyśmy uzyskiwać realnie i jakie ryzyko straty możemy ponieść, aby nie zachwiało to naszym bezpieczeństwem finansowym i pozwalało utrzymywać niezależność.

Kolejnym niesamowicie ważnym aspektem jest to, aby przed przystąpieniem do inwestowania w spółki giełdowe wykonać odpowiedni plan inwestycyjny. Dobrze przygotowany plan inwestycyjny powinien obejmować przede wszystkim określone, konkretne cele naszych działań, możliwego do wykorzystania kapitału, a także czasu przeznaczonego na inwestowanie. Gdy mamy już plan, możemy zabrać się za stworzenie szczegółowej strategii kupna inwestowania. Czy cały kapitał chcemy zainwestować np. w akcje giełdowe, czy część na przykład w kryptowaluty albo obligacje? Wszystko to trzeba dokładnie przemyśleć. Poważny inwestor nie podejmuje decyzji pochopnie. W planowaniu swoich działań długofalowo może pomóc na przykład witryna internetowa Kup Akcje. W jakie akcje warto inwestować? Ze strony dowiemy się, że m.in. w akcje znanych firm, takich jak Tesla, Apple czy Amazon. Strona internetowa Kup-akcje.pl to dobre źródło obiektywnych informacji związanych z rynkiem finansowym, ponieważ zespół projektu jest tworzony przez doświadczonych specjalistów związanych z makroekonomią i inwestowaniem. Warto korzystać z kompleksowych źródeł informacji na temat akcji giełdowych, ponieważ dzięki opisom tworzonym przez specjalistów oraz obserwowaniu sytuacji na giełdzie można zaplanować szczegółowo swoją strategię inwestowania. Poza sprawdzeniem tego, jakie akcje dokładnie kupujemy i jaka jest kondycja firmy, należy wiedzieć też, kiedy kupić i kiedy sprzedać akcje, by jak najwięcej na tym zyskać.

FP Markets

W kolejnych etapach mądrego inwestowania należy rozsądnie zarządzać ryzykiem oraz swoim kapitałem, a także uważać na czyhające na każdego początkującego inwestora pułapki myślowe, takie jak efekt konfirmacji, czyli poszukiwania i uznawania jedynie tych informacji, które wpisują się w nasz preferowany obrót spraw.

Kolejną groźną pułapką psychologiczną związaną z finansami jest też mentalne nastawianie się na poniesienie pewnych zysków bądź strat jeszcze przed zamknięciem transakcji, gdy wszystko może się zmienić. Takie pułapki mogą być destrukcyjne dla finansów, dlatego warto się ich wystrzegać. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu jedynie sprawdzonych informacji dotyczących akcji, na przykład ze strony Kup Akcje, jak również dzięki opracowaniu sobie odpowiedniego, bardzo szczegółowego planu inwestowania i trzymaniu się go.

Zalety inwestowania w akcje giełdowe

Inwestowanie w akcje giełdowe charakteryzuje się licznymi zaletami, w które nie są wyposażone inne formy inwestowania, takie jak inwestycja w kryptowaluty czy nieruchomości. Zakup akcji giełdowych jest od wielu dekad jedną z najchętniej wybieranych przez inwestorów form inwestycji, które potrafią przynieść bardzo wysokie przychody finansowe. Odpowiednia znajomość giełdy i bieżące śledzenie trendów w świecie akcji pozwala również na zminimalizowanie ryzyka stojącego za inwestycją w akcje.

Do największych zalet stojących za tą formą inwestycji należy niewątpliwie to, że wybierając inwestowanie w akcje giełdowe, samodzielne wybieramy instrumenty finansowe, w które chcemy zainwestować swoje środki. Możliwe jest inwestowanie w akcje firm, których rozwój uważamy za bardzo prawdopodobny i chcemy również czerpać z niego zyski. Co więcej, inwestycja w giełdę jest możliwa na wiele różnych sposobów, ponieważ mowa nie tylko o akcjach spółek, ale również o obligacjach i innych formach inwestycji.

Kolejną zaletą inwestycji w akcje giełdowe jest możliwość przewidywania i obserwowania trendów giełdowych. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem, jednak dzięki sprawnemu posługiwaniu się portfelem inwestycyjnym można znacznie ograniczyć ryzyko, między innymi poprzez kupowanie akcji różnych spółek i firm, jak również bieżące obserwowanie czynników mogących wpływać na giełdę, takich jak sytuacja polityczno-ekonomiczna na świecie, publikacja danych makroekonomicznych czy zmiany na rynku lub w konkretnym sektorze, w którym działa spółka.

Jak zacząć inwestować? Porady krok po kroku

Jak można kupić akcje w kilku prostych krokach? Wszystko zaczyna się od znalezienia odpowiedniej strony, która umożliwia swobodne inwestowanie. Należy do nich wcześniej wspomniana witryna Kup Akcje. Inwestycja w akcje za sprawą tej strony jest dostępna.

Wystarczy zarejestrować się w usłudze. Do założenia konta konieczne jest podanie jedynie kilku niezbędnych danych osobowych, dlatego jest to w zupełności bezpieczne. Zgodnie z przepisami KYC (Know Your Customer) w kolejnym kroku będzie wymagane również przedstawienie dowodu tożsamości. Przepisy KYC określają procedurę należytej staranności w identyfikowaniu klientów przez instytucje finansowe. Polityka KYC ma swoje źródła w amerykańskim prawie, gdzie została wprowadzona w ramach Programu Identyfikacji klienta na mocy ustaw Bank Secrecy Act oraz USA PATRIOT Act. Obecnie przepisy związane z KYC zyskują skalę globalną, co umożliwia zapewnienie konsumentom bezpieczeństwa transakcji finansowych, a także ochronę przed różnego typu przekrętami finansowymi i finansowaniem terroryzmu.

Kolejnym krokiem po założeniu konta oraz potwierdzeniu swojej tożsamości jest wpłata środków finansowych poprzez bezpieczne formy płatności. Po wpłaceniu pieniędzy można zacząć inwestować w akcje, używając do tego opcji „Handluj”. Zakup akcji jest możliwy za pośrednictwem maklera giełdowego. Strona Kup Akcje pozwala na ocenienie wad i zalet korzystania z usług różnych brokerów, dzięki czemu można wybrać najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb i oczekiwań opcję. W ramach dbania o bezpieczeństwo transakcji i unikanie ewentualnych pomyłek, przed rozpoczęciem każdej takiej transakcji konieczne jest potwierdzenie wysokości kwoty, którą chce się zainwestować.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.