Czym jest inwestowanie a czym oszczędzanie?

796
inwestowanie a oszczędzanie
J2T Trade

W czasach trudnej sytuacji gospodarczej i historycznie niskich stóp procentowych, odwieczny spór między oszczędzaniem a inwestowaniem przybiera na sile. Osoby z awersją do ryzyka, które w normalnej sytuacji zdecydowanie preferują pierwsze rozwiązanie, w związku ze zwiększonymi szansami wzrostu inflacji, zaczynają się obawiać czy aby na pewno gromadzenie kapitału ma sens.

Z kolei zwolennicy drugiej opcji coraz częściej nie mają odwagi inwestować większych kwot z powodu bardzo wysokiej zmienności występującej na rynku kapitałowym – poziom ryzyka straty bywa po prostu dla nich nie do zaakceptowania, jeśli chodzi o długoterminową inwestycję.

Na czym polega oszczędzanie a na czym inwestowanie? Jakie są wady a jakie zalety takich działań? Co mają one ze sobą wspólnego, a czym się znacząco różnią? Dowiemy się poniżej.

Co to jest inwestowanie?

Czym jest inwestowanie? To działanie polegające na pomnażaniu swojego kapitału. Co ważne, występuje w nim jednak ryzyko straty ponoszone przez każdą osobę, która się na to działanie decyduje. Celem inwestowania jest maksymalizacja zysków i wysoka stopa zwrotu, lecz nie istnieje żadna gwarancja odniesienia sukcesu, przy podjęciu złych decyzji inwestycyjnych środki w portfelu będą maleć.

FP Markets

Inwestowanie może przybierać wiele form. Podstawową są inwestycje na rynku finansowym, w takie aktywa jak choćby:

  • Akcje
  • Obligacje
  • Indeksy giełdowe
  • Fundusze ETF
  • Fundusze inwestycyjne
  • Kontrakty terminowe na rynku surowcowym
  • Metale szlachetne
  • Kryptowaluty

Alternatywnymi formami inwestowania są nieruchomości czy dzieła sztuki i inne przedmioty kolekcjonerskie, takie jak specjalnie wyselekcjonowane alkohole czy monety.

Co to jest oszczędzanie?

Czym jest oszczędzanie? To proces polegający na gromadzeniu i bezpiecznym przechowywaniu kapitału. Głównym celem jest zachowanie wszystkich swoich środków, uchronienie ich przed inflacją. Do tego działania służą lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Osoba decydująca się na to rozwiązanie nie zamierza brać pod uwagę poniesienia strat i godzi się z faktem, że nie osiągnie wysokich zysków.

Oszczędzanie zawsze należy zaczynać od planowania. Trzeba dokładnie przeanalizować swoje fundusze, zwrócić uwagę na co można ograniczyć wydatki i zdecydować ile środków można bezpiecznie odłożyć już na samym początku tej drogi. Warto dla nich zbudować tzw. fundusz awaryjny. Może to być konto oszczędnościowe, które właśnie do tego służy, rachunek emerytalny IKE lub IKZE, jeśli myślimy o długoterminowym gromadzeniu środków czy nawet domowy schowek na gotówkę – przysłowiowa skarbonka.

Drugim i prawdopodobnie najważniejszym elementem oszczędzania jest systematyczność. Jeśli gromadzenie kapitału ma przynieść pozytywne efekty, środki muszą być odkładane regularnie. najlepiej pod koniec każdego miesiąca lub tuż po wypłacie, kiedy już dokładnie wiemy ile średnio wynoszą nasze obowiązkowe wydatki.

Kiedy już wykonamy te kroki i nie mamy problemów z systematycznym odkładaniem niewielkich nadwyżek finansowych, należy szukać sposobów umożliwiających dalsze ograniczenie wydatków. W jaki sposób? Na przykład poprzez weryfikację stałych opłat, czy też ograniczenie drobnych wydatków. Czy posiadanie od lat tego samego konta osobistego w banku jest wciąż opłacalne i nie ma na rynku lepszych ofert? Czy koszty usług telewizji, internetu i telefonu nie są za wysokie w stosunku do ich możliwości, jak na aktualnie przyjęte standardy? Może okazać się, że przepłacamy na naszych comiesięcznych rachunkach, a to kolejne sumy, które można zaoszczędzić.

Gdy już zdołamy dokonać maksymalizacji regularnie oszczędzanych kwot i pojawi się w nas poczucie dobrze wykonanej pracy, a zgromadzony kapitał zacznie na nas robić wrażenie, to warto już zadać sobie trud znalezienia najbardziej korzystnej opcji ulokowania go. Konta oszczędnościowe i lokaty mają różnią się oprocentowaniem, poszczególnymi opłatami i prowizjami, należy więc znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Jeśli zamierzamy odkładać środki na “stare lata” opłaca się zwrócić uwagę na wcześniej wspomniane rachunki IKE i IKZE i poszukać odpowiedniej oferty w ramach takiego produktu, z pewnością będzie ona oferować najdogodniejsze warunki.

Inwestowanie a oszczędzanie – wady i zalety

Tutaj sprawa wydaje się dość prosta. Podstawową zaletą inwestowania jest praktycznie nieograniczona możliwość zysku. Obecnie na rynku mamy ogromną ilość form inwestowania kapitału. Skuteczni inwestorzy potrafią wygenerować wprost niebotyczne stopy zwrotu i to w stosunkowo niedługim czasie. Ponadto, budują oni także stopniowo coraz większy dochód pasywny i optymalizują czas przeznaczany wcześniej na pracę.

Niestety takie działanie posiada jedną, podstawową wadę – ryzyko. Potencjalna strata może być równie gigantyczna, co zysk. Niestety przy zainwestowaniu środków, nigdy nie mamy pewności czy ulokowana kwota w dany walor zostanie przez nas odzyskana w minimum 100%. Najmniej ryzykowną formą inwestycji są obligacje skarbowe, ponieważ ryzyko, że Skarb Państwa zbankrutuje i stanie się niewypłacalny, jest niemal zerowe. Jednak ten rodzaj inwestycji oferuje najniższą ze wszystkich potencjalną stopę zwrotu, jest więc najbardziej zbliżony do oszczędzania.

Jeśli chodzi o oszczędzanie, podstawową zaletą jest bezpieczeństwo, brak ryzyka utraty naszych środków. Co więcej, to my mamy wtedy kontrolę nad naszymi wydatkami i doskonale zdajemy sobie sprawę ile zdołaliśmy zaoszczędzić.

Jaki jest minus oszczędzania? Odkładane środki nie przynoszą zysków, a co gorsza w obecnej sytuacji gospodarczej, przy historycznie niskich stopach procentowych i dość wysokiej inflacji – zaoszczędzone przez nas pieniądze jedynie tracą na wartości. Dzieje się tak, nawet gdy odkładamy je na lokacie lub koncie oszczędnościowym, ze względu na bardzo niskie oprocentowanie w porównaniu do inflacji. Oczywiście, gdy trzymamy oszczędności w domu “w skarbonce” ich siła nabywcza zmniejsza się jeszcze bardziej.

Inwestowanie a oszczędzanie – podobieństwa

Po pierwsze, oba te terminy odnoszą się do działań związanych z pieniędzmi. Po drugie, zarówno inwestowanie jak i oszczędzanie rozpoczynają się od ograniczenia wydatków. Niezależnie na które z tych działań się zdecydujemy, to musimy przeznaczyć na nie środki, które trzeba będzie odłożyć, czyli zrezygnować z konsumpcji na rzecz wygenerowania kapitału na przyszłość. Oba te działania wymagają więc posiadania kapitału, który trzeba w jakiś sposób gromadzić.

Po trzecie, żadne z tych działań nie powinno być podejmowane, gdy posiadamy zaciągnięty kredyt. W tym przypadku, każde pieniądze, które udaje nam się odłożyć za pomocą ograniczenia wydatków, powinny zostać automatycznie przeznaczane na jego szybszą spłatę. Wynika to z faktu, iż inwestowanie wiąże się z ryzykiem ich utraty, a oszczędzanie na przyszłość nie ma z reguły wtedy większego sensu, skoro w pierwszej kolejności i tak musimy spłacić nasz dług.

Oszczędzanie a inwestowanie – różnice

Po pierwsze i najważniejsze – ryzyko. W przypadku oszczędzania go nie ponosimy, nie utracimy naszych środków w ramach takiego działania. W przypadku inwestowania ryzyko zawsze występuje, a jego wysokość zależy od wybranej formy inwestycji.

Po drugie – cel. Osoba oszczędzająca chce aby jej pieniądze nie zostały wydane i zachowały realną wartość. Oszczędza, aby ochronić swój kapitał, głównie przed inflacją. Inwestowanie to z kolei aktywne pomnażanie oszczędności w celu wygenerowania zysku. W tym przypadku trzeba jednak zaakceptować wspomniane wyżej ryzyko i pogodzić się z możliwością poniesienia straty.

Inwestowanie a oszczędzanie – podsumowanie

Po pierwsze, zawsze, niezależnie od okoliczności opłaca się ograniczać wydatki. Jeśli nie jesteśmy obciążeni kredytem, powinniśmy wtedy zacząć oszczędzać, czyli gromadzić kapitał na przyszłość. Takie działania przynoszą same korzyści i potrafią nas uratować w trudnej sytuacji. Jednak, gdy czujemy się już w pełni stabilni i niezależni finansowo, wydaje nam się, że w najbliższej przyszłości nie będziemy potrzebować tych pieniędzy, zdecydowanie warto je zainwestować.

Jednak, takiej decyzji nie należy podejmować pochopnie. Najpierw w dziedzinie inwestowania trzeba się odpowiednio doedukować, a nasz portfel inwestycyjny musi być odpowiednio zdywersyfikowany – w tym celu należy ulokować środki w różne aktywa, aby ograniczyć ryzyko dotkliwej straty wynikającej z nieskutecznego zainwestowania całego kapitału w jeden walor.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.