Nasdaq 100 cofnął zyski. Inwestorzy patrzą na uwagi z Fed.

J2T Trade

Środowa sesja okazała się spadkową w wykonaniu indeksu Nasdaq 100. Technologiczny indeks cofnął w całości zyski z poprzedniego dnia. Inwestorzy skupili się wczoraj na kolejnych uwagach bankierów Fed. Ostatnie komentarze decydentów wzbudzają mieszane nastroje. Na sytuację indeksu Nasdaq 100 patrzymy w czwartek, 17 listopada.

Indeks wymazuje zyski

Po dzwonku zamykającym środową sesję na Wall Street notowania głównych indeksów świeciły się na czerwono. Wczoraj najwięcej stracił technologiczny Nasdaq. W ogólnym rozrachunku Nasdaq 100 cofnął o 1,45%. Tym samym amerykański indeks wymazał w środę zyski z poprzedniego dnia. Handel na rynkach akcyjnych zmierza ku końcowi. Jaki wynik pokaże Nasdaq 100 podczas przedostatniej sesji tego tygodnia?

Zdecydowane spadki wśród spółek

Spółki tworzące indeks technologiczny aktywniej brały udział w spadkach. Po stronie spadkowej notowany był znacznie wyższy poziom zmiany ceny. Ponadto na zdecydowane spadki postawiło większość spółek. Najwięcej, gdyż 8,44% straciło australijskie przedsiębiorstwo notowane na Nasdaq’u – Atlassian Corp. Z kolei najlepiej wśród zyskownych spółek wypadło Kraft Heinz. W środę, 16 listopada akcje tej spółki skoczyły w górę o 1,75%.

Mieszane nastroje po kolejnych uwagach z Fed

W dalszym ciągu wypowiadają się członkowie Rezerwy Federalnej (Fed). Decydenci wnoszą swoje uwagi do obecnej sytuacji, ale również co do przyszłych zamiarów banku centralnego. Środowe komentarze wywołały mieszane nastroje. Z jednej strony mowa jest o zwolnieniu tempa podwyżek, z drugiej zaś część bankierów przewiduje recesję.

FP Markets

O spowolnieniu, a w konsekwencji o recesji najwięcej mówiła w środę Esther George. Prezes Fed w Kansas City powiedziała, że zacieśnianie polityki monetarnej wraz z przegrzaniem na rynku pracy, prawdopodobnie spowoduje „jakieś prawdziwe spowolnienie”, a nawet recesję. Bankier Fed uważa, że nie należy kończyć cyklu podwyżek. Warto jednak rozważyć najniższą możliwość, czyli podniesienie stóp o 25 punktów bazowych na początku 2023 roku.

Natomiast członek Rady Gubernatorów Fed, Christopher Waller stwierdził, że jako Fed „mamy jeszcze wiele do zrobienia”. Zdaniem urzędnika inflacja pozostaje zbyt wysoka. Niemniej jednak ostatnie doniesienia (m.in. zeszłotygodniowy odczyt inflacji w USA) pozwalają na bardziej komfortowe myślenie o zmniejszeniu tempa podwyżek. Przede wszystkim jednak grudniowa decyzja zależeć będzie od sytuacji gospodarczej na chwilę przed ogłoszeniem kolejnej podwyżki.

Punkt widzenia – rynek cofa bez podbicia

Amerykański indeks technologiczny już w pre-markecie postawił na zejście. Notowania zeszły poniżej zakresu średniej oraz poziomu TFR (11 825). Po otwarciu giełd w USA rynek podbił i wykonał re-test opisanej strefy od dołu. W następstwie notowania skierowały się w stronę niższych zakresów. Po godzinie 16 rynek zszedł poniżej 11 700. Dzień zakończył się jednak powyżej tego poziomu.

Dziś od rana notowania Nasdaq’a 100 rosły. Jednak technologiczny indeks od początku sesji europejskiej podąża za głównymi giełdami w Europie. Te z kolei już kilka godzin tracą. Notowania Nasdaq’a 100 obecnie oscylują przy 11 650.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek może dziś kontynuować zejście. Dobrze byłoby jednak, aby tym razem przed takim ruchem notowania podbiły. Obserwacji poddać warto zatem okolice poziomu 11 700. Podejście do tego zakresu wiązać się może z zebraniem podaży. Wówczas spadek poniżej 11 600 i re-test tego poziomu od dołu determinowałby cofnięcie nawet do 11 500.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 17.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak spadki mogą zostać niebawem wyhamowane. Warto będzie obserwować, czy wspomniany w scenariuszu spadkowym poziom 11 600 rzeczywiście zostanie przełamany. Być może kupujący na tym zakresie przeważą i wybronią ten zakres. Gdyby tak się stało, z tego miejsca notowania skoczyć mogą do 11 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 17.11.2022

Konkluzja

Dziś do obserwacji służą szczególnie dwa rejony. Mowa o okolicach 11 700 i poziomu 11 600. Bardzo możliwe, że już w pre-markecie rynek pokaże swoje nastawienie wobec któregoś z nich (bądź do obu). Poziomy nie uległy zmianie, a rozpisane są poniżej.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.