Inflacja w lipcu wyniosła 8,5%. Nasdaq 100 wzrósł 2,85%.

J2T Trade

Biuro Statystki Pracy ujawniło wczoraj, że inflacja w lipcu spadła względem poprzedniego miesiąca. Wczorajszy odczyt pokazał, że inflacja wyniosła 8,5%. Joe Biden ocenił najnowsze dane. Inwestorzy pozytywnie zareagowali po danych dotyczące gospodarki USA. Technologiczny indeks Nasdaq 100 wzrósł wczoraj o 2,85%.

Najmocniejszy wzrost w sierpniu

Amerykański indeks Nasdaq 100 zyskiwał wczoraj. Finalnie notowania indeksu zakończyły dzień ze wzrostem rzędu 2,85%. Była to druga sesja w sierpniu zakończona zmianą ceny powyżej 2%. Wcześniej indeks podobny poziom zmienności odnotował 3 sierpnia. Jednak to wczoraj, 10 sierpnia indeks wykonał najmocniejszy wzrost w sierpniu. Kurs notowań indeksu podwyższył się tym razem o ponad 370 punktów.

Strona spadkowa zdeklasowana

Przyglądając się spółkom, które tworzą indeks Nasdaq 100, rzuca się w oczy ilość komponentów, które traciły. Strona spadkowa została wczoraj całkowicie zdeklasowana. Jedynie 5 spółek odnotowało stratę. Warto zauważyć, że dwie spośród nich były chińskimi spółkami, które składają się na indeks technologiczny. Najwięcej straciło chińskie JD.com, którego akcje spadły o 2,77%. Wzrostom natomiast przewodziło przedsiębiorstwo Zscaler. Wycena tej spółki zmieniła się korzystnie o 10,40%.

Biden zaznacza: „sytuacja się poprawa”

Roczna inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła w lipcu do poziomu 8,5%. Wynik okazał się niższy w porównaniu z prognozą – 8,7%. Przede wszystkim jednak odczyt inflacyjny pokazał spadek względem poprzedniego okresu (czerwca). Indeks ceny benzyny spadł o 7,7%, a w tym czasie energii o 4,6%. Ceny żywności wzrosły natomiast o 1,1% w skali miesiąca.

FP Markets

Najnowsze dane o inflacji ocenił prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Głowa państwa stwierdziła, że kraj dostrzega oznaki „możliwej umiarkowanej inflacji”. Ponadto Biden zaznaczył, że „sytuacja się poprawia” i USA „podąża we właściwym kierunku.

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Chicago, Charles Evans również wypowiedział się po publikacji raportu Biura Statystyki Pracy. Członek FED zauważył, że dane o inflacji powinny być postrzegane, jako pierwszy pozytywny znak. Evans dodał również, że nie widzi w dalszym ciągu oznak recesji. Do niej dojdzie w przypadku zaskakująco niekorzystnego wydarzenia.

Punkt widzenia – szybkie dojście do 13 300

W środę indeks Nasdaq 100 wykonał gwałtowne podejście w godzinach pre-marketu. Rynek podjął się realizacji scenariusza głównego, który opisywał wzrost. Treść wczorajszej projekcji: „Kluczowe założenie dla wzrostów wiąże się dziś z przełamaniem i utrzymaniem najpierw poziomu TDP, a następnie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Jeżeli tak się wydarzy, rynek będzie mógł powrócić ponad 13 300”.

Rzeczywiście rynek przełamał i utrzymał zarówno poziom TDP, jak i zakres średniej kroczącej SMA 55. Jednak rynek zrobił to nie dość, że w błyskawicznym tempie to jeszcze w godzinach pre-marketu. Target został strzelony, a rynek dotarł wczoraj najwyżej w okolice 13 390. Dziś od rana indeks rósł i sięgnął 13 460.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy może zostać dziś wykonany w następujący sposób. Rynek najpierw może chcieć nieco zejść, aby sprawdzić nastawienie byków na dalszy wzrost. Zejście odbyć się może do okolic poziomu TFR, czyli 13 314. Jeżeli ten poziom będzie utrzymywany, szansa na dalszą wspinaczkę będzie istniała. Targetem w takim wypadku będzie poziom 13 550.

Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 11.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przecena natomiast odbyć się może na zasadzie ruchu impuls-korekta-impuls. Taki mógłby się rozpocząć po tym, jak rynek podejdzie pod zakres dzisiejszego maksimum. Wówczas siła podażowa zepchnęłaby rynek poniżej poziomu TFR. Nieutrzymanie z kolei tego poziomu determinować może spadek nawet do 13 150.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 11.08.2022

Konkluzja

Inwestorzy mogą dziś reagować jeszcze po wczorajszych wydarzeniach. Warto będzie zatem przede wszystkim przyglądać się temu, jak rynek zachowa się względem ważniejszych poziomów. Poniżej poziomy na dzień 11.08.2022.

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.