Inflacja najwyższa od 41 lat! FTSE 100 reagowało na dane.

londyn
J2T Trade

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowy poziom 11,1%. Jest to najwyższy odczyt inflacji na wyspach od 41 lat. Najnowsze dane skomentował m.in. brytyjski premier Rishi Sunak. Szef rządu oznaczył obniżenie inflacji jako „absolutny priorytet”. Gubernator Banku Anglii (BoE) stwierdził, że wysoka inflacja jest wynikiem „wielu szoków”. Na inflacyjny raport reagowało FTSE 100. Jednak na brytyjskim indeksie niewiele się zmieniło względem poprzedniego dnia. Dziś zarówno rynek akcyjny, jak i brytyjski funt oczekują na jesienne oświadczenie budżetowe.

Znów niska zmienność

Główny indeks giełdowy w Wielkiej Brytanii – FTSE 100 zaświecił się finalnie na czerwono. Na zamknięciu londyński indeks pokazał spadek rzędu 0,25%. Środowa sesja była już drugą z kolei, gdy indeks notuje niską zmienność. Czy dziś, w czwartek 17 listopada FTSE 100 znów nieznacznie zmieni swoje notowania?

Spółki pewne spadku

Patrząc na środowe zachowanie składowych indeksu FTSE 100, warto zauważyć, że więcej z nich straciło. Ponadto spółki były pewne spadku, a tempo po tej stronie narzuciło Carnival. Akcje przedsiębiorstwa obniżyły się o 13,80%. Po stronie zyskownych spółek najlepiej zaprezentowało się Sage. Notowania tej firmy skoczyły w górę o 7,33%.

Rekordowa inflacja w Wielkiej Brytanii

Wczorajszy raport ujawnił, że roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii przekroczyła szacunki. Wzrost cen w październiku w tym kraju osiągnął rekordowy poziom 11,1%. Tym samym inflacja okazała się najwyższa od 41 lat. Do wysokiego odczytu wskaźnika CPI przyczyniły się rosnące ceny usług i mieszkań.

FP Markets

Obniżenie inflacji priorytetem

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział w środę, że obniżenie inflacji jest priorytetem. Brytyjski rząd jest zaniepokojony obecną sytuacją i według premiera musi „podjąć zdecydowane działania. Rishi Sunak zauważył, że kolejnego dnia (dziś 17.11) pojawi się oświadczenie dotyczące budżetu Wielkiej Brytanii. Premier zapewnił, że cięcia wydatków i podwyżki podatków zostaną dokonane z „uczciwością i współczuciem”.

Inflacja wynikiem serii szoków tłumaczy prezes BoE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey stwierdził w środę, że inflacja w Wielkiej Brytanii okazuje się „wynikiem serii szoków podażowych”. Prezes BoE zapewnił, że „luzowanie ilościowe nie przyczyniło się do przekroczenia inflacji w Wielkiej Brytanii”. Po najnowszym odczycie Bailey powiedział, że instytucja brytyjskiego banku centralnego spodziewa się wyraźnego spadku odczytu inflacji po zimie.

Punkt widzenia – FTSE nadal w jednym zakresie

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 w ostatnich dniach oscyluje głównie wobec jednego zakresu. Mowa o okolicach średniej kroczącej oraz okolicach poziomu TDP (7 355). Rynek zareagował wczoraj pozytywnie na rekordowy odczyt inflacji. Również otwarcie giełd w Europie pokazało wzrost indeksu FTSE 100. Jednak nastroje ochłodziły się przed południem i rynek zaczął cofać. Taki ruch trwał aż do zakończenia sesji.

Dziś tuż przed czwartkową sesją handlową przyglądamy się indeksowi FTSE 100. Notowania indeksu oscylują obecnie na poziomie 7 355. Czy rynek wykona dziś zdecydowany ruch?

Scenariusz główny – spadkowy

Pozytywny zapał na FTSE 100 ostatnio zgasł. Siła podażowa od początku tego tygodnia broni okolic 7 400, spychając rynek po każdym podejściu. Dziś jednak rynek postawić na zejście może już z obecnego poziomu (TDP). Każdorazowy re-test tego zakresu od dołu świadczyć będzie na korzyść spadku. Celem w najbliższych godzinach ma szansę być cofnięcie do 7 300.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 17.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Rynek w ostatnich dniach pokazywał, że z okolic 7 355 potrafi się zebrać do wzrostu. Warto będzie obserwować, czy ten zakres zostanie utrzymany. Jeżeli tak, można będzie przypuścić podejście indeksu do 7 430.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 17.11.2022

Konkluzja

Na rynku niewiele się zmienia w ostatnim czasie, zatem i schematy są do siebie zbliżone. Na co w czwartek zdecyduje się FTSE 100? Poziomy zaznaczone na wykresach prezentują się poniżej.

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.