Wczoraj, 30 sierpnia pojawiły się dane dotyczące m.in. rynku pracy w USA. Opublikowane raporty wykazały dobre dane dla gospodarki USA. Rynki akcji jednak ponownie okazały się słabsze. Notowania indeksu S&P 500 ponownie schodziły we wtorek. Indeks kwotowany jest poniżej pełnego poziomu 4 000.
Wtorkowy spadek
Główne indeksy z Wall Street przedłużyły straty we wtorek. Indeks S&P 500 zakończył sesję, notując obniżkę rzędu 1,10%. Wczorajsza sesja była czternastą spadkową w tym miesiącu handlowym. Wtorkowy spadek zaliczyć można do tych silniejszych w tym miesiącu.
Spółka CF Industries wypadła najgorzej
Spoglądając na wczorajsze zachowanie komponentów indeksu S&P 500, zauważalna jest dysproporcja w zmianie procentowej. Spółka CF Industries odnotowała najwyższą procentową zmianę ceny, wypadając jednocześnie najgorzej na tle innych składowych. Kurs akcji przedsiębiorstwa spadł o 6,48%. Po stronie wzrostowej wyróżniło się EPAM Systems, którego na notowaniach zyskało 2,09%.
Wskaźnik oczekiwań wzrósł
We wtorkowym komunikacie organizacji non-profit Conference Board podało, że zaufanie konsumentów w Stanach Zjednoczonych uległo poprawie. Indeks zaufania wyniósł 103,2 znacząco, przekraczając oczekiwania analityków. Przy tym wskaźnik oczekiwań również wzrósł w sierpniu. Zarząd organizacji zauważył: „Sierpniowa poprawa zaufania może pomóc we wspieraniu wydatków, ale inflacja i dodatkowe podwyżki stóp procentowych nadal stanowią ryzyko dla wzrostu gospodarczego”.
Raporty z rynku pracy
Biuro Statystki Pracy podało wczoraj, że wskaźnik otwartych miejsc pracy w lipcu wzrósł o 0,3 punktu procentowego. Ponadto co ciekawe, nie zmieniła się przy tym liczba zatrudnionych, gdyż wskaźnik pozostał na tym samym poziomie. Dane z rynku pracy pokazują, że jest to jak na razie silny fundament gospodarki kraju.
Punkt widzenia – S&P 500 poniżej 4 000
We wczorajszej analizie zwróciliśmy uwagę na następującą możliwość: „Należy liczyć się jednak z tym, że z obecnych zakresów zebrana zostać może siła podażowa. Wówczas rynek budować ma szansę ruch na zasadzie impuls-korekta-impuls. Przełamanie poziomu TDP nada impetu zejściu. Celem dla rynku w takim układzie może być 4 020”.
Rzeczywiście rynek nie zastanawiał się długo nad tym co zamierza, zrobić. W pre-markecie amerykańskim zebrana została siła podażowa z wyższych zakresów i rynek rozpoczął zejście. Zgodnie z założeniem, impetu rynkowi dodało przełamanie poziomu TDP, czyli okolic 4 040. Zakładany cel został osiągnięty tuż po godzinie 16, a w późniejszych godzinach S&P 500 znajdowało się już poniżej 4 000. Najniżej cena dotarła w okolice 3 960. Obecnie rynek oscyluje wokół poziomu 4 000.
Scenariusz główny – wzrostowy
Obecnie rynek trwa w zależności spadkowej, niemniej jednak można przypuścić projekcję wzrostową. Opiera się ona na przekonaniu, że cena utrzyma dziś okolice właśnie poziomu 4 000. Stanowi to zarazem kluczowe założenie dla wzrostów. Z tego miejsca generowane mogą być impulsy wzrostowe. Dla tego schematu celem może być 4 040.
Scenariusz poboczny – spadkowy
Patrząc już na schemat dla zejścia, warto będzie obserwować zachowania rynku wobec poziomu TFS. Oscylowanie ceny poniżej tego obszaru świadczyć może z korzyścią dla zejścia. Napędem dla odwiedzenia niższych poziomów będzie przebicie ostatnich dołków.
Konkluzja
Handel na rynkach akcyjnych dobiega końca w sierpniu. Jak zakończą miesiąc indeksy giełdowe z USA? Poziomy na dzień 31.08.2022 zostały rozpisane poniżej.
TSR : 4 135
TFR : 4 089
TDP : 4 042
TFS : 3 996
TSS : 3 949
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!