Indeks S&P 500 ponad 2% wyżej. Złudny optymizm po danych?

J2T Trade

W ubiegłym tygodniu rynkowi uczestnicy czekali na piątkowe raporty z gospodarki USA. Niemniej jednak we wcześniejszych dniach również pojawiały się istotne dane. Wówczas lepsze wyniki dotyczące sektora zatrudnienia wywoływały spadki na głównych akcjach. Najnowsze, piątkowe odczyty z rynku pracy również pokazały siłę, lecz one ujawniły optymizm na Wall Street. Indeks S&P 500 zakończył dzień o ponad 2% wyżej. Czy w kontekście poprzednich, negatywnych nastrojów piątkowy optymizm może okazać się złudny? Analiza indeksu S&P 500 na poniedziałek, 9 stycznia.

Wymazane straty przez indeks S&P 500

Amerykański indeks spółek dużych również silnie wzrósł w piątek, 6 grudnia. W ogólnym rozliczeniu tego dnia indeks S&P 500 zyskał 2,28%. Tym ruchem rynek wymazał straty z poprzedniej sesji. Jednocześnie indeks wyszedł na plus w tygodniowym rozrachunku. Miniony tydzień (03.01-06.01) zakończył się wzrostem rzędu 1,45%. Warto zauważyć, że rynek odrobił część strat z grudnia.

Widoczne nastawienie spółek

Przechodząc już do piątkowej tablicy notowań zauważyć można pogrom strony wzrostowej. Całkowicie przeważyła ona pod względem liczebnym. Zyskom przewodziło przedsiębiorstwo Costco, którego notowania wylądowały wyżej o 7,26%. Jednak to po stronie strat odnotowano największą, procentową zmianę wyceny. Firma Baxter straciła omawianego dnia 7,84%.

Zatrudnienie w USA wzrosło

Całkowite zatrudnienie na listach płac w Stanach Zjednoczonych wzrosło o 223.000 w grudniu 2022 roku. Biuro Statystyki Pracy podało, że odczyt przekroczył oczekiwania analityków, jednak okazał się niższy od listopadowego. To właśnie z powodu gorszego wyniku w skali miesiąca inwestorzy się ucieszyli.

FP Markets

Jednak piątkowe dane pokazały, że rynek pracy w USA nadal jest niezwykle silny, pomimo działań Fedu. Podkreślił to odczyt stopy bezrobocia, który wyniósł 3,5% za grudzień.

Aktywność w usługach skurczyła się w grudniu

Jak podał w piątek Institute for Supply Management (ISM), wzrost aktywności w usługach skurczył się w grudniu. Indeks opracowywany przez ten urząd pokazał w minionym miesiącu odczyt na poziomie 49,6. Tym samym wykazał on spadek o 6,9 punktu procentowego względem listopada.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 utrzymuje się powyżej 3 900

Już przed piątkową sesją indeks S&P 500 pokazał mocny wzrost notowań. Rynek podbił do rejonów 3 855 jednak nie zdołał ich przebić za pierwszym razem. Dopiero po godzinie 16 (czas w Polsce) pojawił się zdecydowany popyt. Indeks spółek dużych przekroczył ten zakres i parł wyżej. Notowania strzeliły wówczas rejonów ceny 3 900 i w tych okolicach zakończyły zmagania.

Aktualnie, tuż przed rozpoczęciem amerykańskich godzin przedsprzedaży patrzymy na indeks S&P 500. Notowania znajdują się obecnie w okolicach 3 920. Tym samym indeks spółek dużych stabilnie utrzymuje się powyżej 3 900. Czy takie nastawienie zostanie podtrzymane w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek zdecydować się może na kontynuację wzrostów. Jednak przed takim ruchem dobrze byłoby zobaczyć drobne cofnięcie. Na zasadzie zejścia w okolice 3 900-3 915 rynek zebrałby się do wzrostów. Ruchem schematycznym notowania mogłyby sięgnąć 3 950.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 09.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto również wziąć pod uwagę możliwość, w której notowania po cofnięciu do 3 900 nie będą w stanie wykonać wzrostu. Wówczas rynek zdecydowałby się na zejście do obecnego zakresu średniej kroczącej SMA 88.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 09.01.2023

Konkluzja – S&P 500 z nowymi poziomami

Dziś inwestorzy będą zapewne reagować na ostatnie, czyli piątkowe dane. Czy pozytywne nastroje zostaną podtrzymane? Ze względu na mocny piątkowy wzrost, ustalone zostały nowe poziomy na S&P 500.

TSR : 3 995

TFR : 3 950

TDP : 3 900

TFS : 3 855

TSS : 3 810

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.