Indeks S&P 500 wzrósł 1,29%. Zmienna sesja na Wall Street.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe z USA zakończyły wczorajsze zmagania powyżej kreski. Indeks S&P 500 wzrósł we wtorek o 1,29%. Warto jednak zauważyć, że sesja upłynęła pod znakiem zmiennych nastrojów na Wall Street. Co pokażą rynki dzisiaj, w środę 8 lutego? Zapraszamy na analizę indeksu spółek dużych.

Indeks S&P 500 z widoczną zmiennością w lutym

Wtorkowa sesja handlowa jest kolejną, którą indeks S&P 500 może zaliczyć do udanych w 2023 roku. Wczoraj notowania pomimo dość zawziętej walki, potrafiły pokazać konkretny ruch. S&P 500 zyskało 1,29% i odnotowało czwartą sesję w lutym z widoczną zmianą. Indeks spółek dużych wypadł wczoraj lepiej w porównaniu do innego głównego indeksu z Wall Street. Mowa o Dow Jones 30, który zakończył dzień z wynikiem +0,78%.

Wyróżnione wyniki dwóch spółek

Składowe indeksu S&P 500 w zdecydowany sposób opowiedziały się wczoraj za wzrostami. Szczególnie w zyskach wyróżniły się dwie spółki. Obie przekroczyły próg 10% zmiany ceny. Było to Skyworks oraz Cincinnati Financial, których wyniki odpowiednio wyniosły +12,53% oraz 10,70%. Po przeciwnej stronie ujawniono zdecydowanie niższe, procentowe zmiany w wycenie. Najgorzej spisało się Incyte, którego akcje spadły o 4,03%.

Fed ma dalej pracę do wykonania – mówi Kashkari

Wywiadu dla amerykańskich mediów (CNBC*) udzielił wczoraj prezes Banku Fed w Minneapolis, czyli Neel Kashkari. Bankier Rezerwy Federalnej odniósł się do zeszłotygodniowych wyników z rynku pracy. „Mamy pracę do wykonania. Wiemy, że podnoszenie stóp może położyć pokrywę na inflacji” – powiedział Kashkari. Urzędnik dodał przy tym, że bank musi „agresywnie podnosić stopy, aby położyć pułap na inflacji, a następnie pozwolić polityce monetarnej działać przez gospodarkę”. Neel Kashkari znany jest ze swoich jastrzębich przemówień i podobnie było tym razem.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks S&P 500 zrealizował podejście, co dalej?

We wtorkowej analizie indeksu S&P 500 bliżej przyglądaliśmy się ruchowi wzrostowemu. O takiej możliwości pisaliśmy: „W przypadku dzisiejszej sesji uwagę warto będzie poświęcić obszarowi TDP. Tak długo, jak rynek respektuje (utrzymuje) ten zakres należy liczyć się ze wzrostami. Schematem wzrostowym na dziś może być budowa wyższego dołka. Utworzony mógłby on zostać w rejonach średniej kroczącej SMA 88. Prawdopodobnym celem w tym wariancie będzie 4 150”.

Najpierw, to znaczy po rozpoczęciu handlu zza oceanem, notowania S&P 500 oscylowały poniżej TDP. Jednak rynek nie odchodził od tego poziomu i znajdował się tuż pod nim. Powrót powyżej pojawił się po godzinie 17 (czas w Polsce). Indeks skutecznie utrzymywał się wówczas powyżej i rozpoczął budowę impulsu wzrostowego. Rynek zrealizował podejście i dobił do 4 150. Jednak wówczas gwałtownie spadł i zszedł poniżej TDP (4 108). Tam ponownie kupujący wybrali spadki i rozpoczął się powrót do wyższych zakresów. Pod koniec sesji notowania doszły do 4 150 i przekroczyły i skutecznie pozostały powyżej niego.

Teraz na indeks S&P 500 patrzymy w środę (08.02). O godzinie 13 notowania znajdują się powyżej 4 150. Jak wyglądać może ruch  indeksu w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś warto będzie się skupić na tym, jak rynek potraktuje zakres średniej. Zejście do jej obszaru może wiązać się z zebraniem większej siły kupujących. W takim wypadku powrót powyżej TFR i jego re-test od góry otworzyłyby rynkowi drogę do 4 190.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 08.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przygotować warto również odmienny scenariusz. Wzrostowe otwarcie sesji mogłoby zostać szybko zweryfikowane. Podejście rynku do 4 170-4 180 wiązałoby się z zebraniem podaży. Wówczas ona sprowadziłaby indeks do średniej SMA 88, a przełamanie jej strefy wiązałoby się z powrotem notowań do 4 110.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 08.02.2023

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się kolejna sesja handlowa w tym tygodniu. Nastroje na rynku amerykańskim na razie są pesymistyczne. Jednak wraz z otwarciem giełd może się wszystko zmienić.

TSR : 4 200

TFR : 4 156

TDP : 4 108

TFS : 4 062

TSS : 4 015

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.