Indeksy zakończyły wczoraj: czerwiec, drugi kwartał oraz półrocze. Wczorajsza strata wyniosła 0,88%. Amerykański indeks ponownie stracił w tym tygodniu. S&P 500 zanotowało najgorsze pół roku od ostatnich V dekad. Czy w następnych miesiącach S&P 500 zacznie odrabiać?
Pisząca się historia
W tym roku bardzo często używane są określeń tj. bessa, recesja, kryzys czy krach. Spowodowane jest to faktem, że amerykańskie indeksy rozpoczęły nowy rok z mocnymi spadkami. Spadki trwały w następnych miesiącach, co przychylało w stronę negatywnie nacechowanego słownictwa. Pomijając jednak kwestię słuszności tych słów bądź jej braku, warto spojrzeć na to jak zachowują się rynki.
Przede wszystkim w pewien sposób pisana jest obecnie historia, do której w przyszłości odwoływać się będą inwestorzy czy analitycy. Wspominam o tym, ponieważ obecnie nawiązuje się do sytuacji z 1970 roku. Czy obecna sytuacja jest zatem podobna do tej z lat 70?
S&P 500 i straty
W czwartek indeks S&P 500 zakończył sesję ze spadkiem rzędu 0,88%. W tym tygodniu indeks tracił jak na razie codziennie. Piątkową sesję indeks rozpocznie ze stratą tygodniową w wysokości 3,23%. Wczoraj indeksy zakończyły również drugi kwartał, a tym samym również półrocze 2022 roku. W drugim trymestrze amerykański indeks spółek dużych spadł o ponad 17%. Pierwsze półrocze natomiast okazało się najgorsze od 1970 roku. Tym samym indeks S&P 500 wypadł najgorzej od ponad V dekad!
Spadkowa wymowa
Spółka Walgreens Boots stanowi również element indeksu S&P 500. Akcje spółki spadły wczoraj o 7,27%. Spadkowemu charakteru nadaje fakt, że zdecydowana większość komponentów traciła, a wśród nich znajdowały się te z większym wpływem na indeks. Po stronie zysków wyróżniło się Enphase, którego wycena wzrosła o 5,74%.
Punkt widzenia – wypełnione podejście
Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza głównego. Czwartkowe założenie główne dotyczyło: „Kluczowe na dziś jest, aby nie został wyłamany poziom TFS. Zakładam zatem, że zejście do tego poziomu i jego nadbijanie wchodzić będzie dziś grę. Finalnie jednak ten poziom zostanie utrzymany. Z okolic TFS potencjalnie zebrana siła popytowa wygeneruje ruch do 3 820 lub nieco powyżej”.
Rzeczywiście rynek utrzymał poziom TFS. Utrzymanie nastąpiło po nadbiciu, które jak napisałem „wchodzić będzie w grę”. Idealnie został strzelony target. Po ponad dwóch godzinach rynek rozpoczął przecenę.
Obecnie indeks znajduje się powyżej TFS. Na dziś przygotowane zostały dwa scenariusze. Poziomy nie uległy zmianie.
Scenariusz główny – wzrostowy
Kluczowe założenie pozostaje z wczoraj. Poziom TFS musi zostać utrzymany jeżeli kształtować ma się ruch wzrostowy. Schodzenie do tego poziomu przed sesją jest możliwe. Zakładam zatem, że najpierw może się odbyć powrót do TFS. Wówczas na zasadzie re-testu sprawdzony zostałby poziom od góry. Wzrost mógłby sięgnąć poziomu 3 830.

Scenariusz poboczny – spadkowy
Ruch wzrostowy może się jednak zakończyć na poziomie TDP. Na nim utworzony zostałby opór. Utworzony mógłby zostać schemat równego bądź niższego lokalnego szczytu. W konsekwencji rynek zszedłby poniżej 3 740.

Konkluzja
Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.
TSR : 3 900
TFR : 3 855
TDP : 3 807
TFS : 3 761
TSS : 3 714
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!