Indeks Nasdaq 100 wzrósł o 1,60%. Co pokaże odczyt inflacji?

inflacja
J2T Trade

Poniedziałkowa sesja, 13 lutego napędzana była przez pozytywne nastroje. Technologiczny indeks Nasdaq 100 wzrósł wczoraj ogólnie o 1,60%. Pozytywne nastroje udzieliły się za sprawą oczekiwań na inflacyjny raport. Dziś, we wtorek 14 lutego opublikowany zostanie raport dotyczący wzrostu cen konsumpcyjnych. Co pokaże odczyt inflacji za styczeń? Spójrzmy na sytuację amerykańskiego indeksu technologicznego.

Indeks Nasdaq 100 pewnie w górę

Nowy tydzień handlowy lutego rozpoczął się od wzrostu indeksu technologicznego. Amerykański Nasdaq 100 podczas wczorajszej sesji pewnie poszedł w górę. Notowania indeksu wzrosły w poniedziałek łącznie o 1,60%. Bezpośrednio przekłada się to na skok notowań o blisko 200 punktów. Tym samym Nasdaq 100 wymazał straty z dwóch poprzednich sesji.

Deklasacja ze strony wzrostowej

Spółki składające się na indeks technologiczny opowiedziały się wczoraj za generowaniem zysków. Patrząc na tabelę notowań z poniedziałkowej sesji, na pierwszy rzut oka widać deklasację ze strony wzrostowej. Należy zauważyć, że najlepiej spisała się Illumina, której akcje poszybowały o 9,85% w górę. Strona spadkowa była natomiast ledwo widoczna. Jedynie siedem składowych obniżyło swoją wycenę. Wśród nich wyróżnił się PayPal, który sesję zakończył stratą rzędu 1,67%.

Dyrektor biznesu spółki Meta opuszcza pokład

Wczoraj amerykańskie media podały, iż jedna z dyrektorów Mety opuści spółkę. Mowa o dyrektor ds. biznesu (Chief Business Officer – CBO) Marne Levine. W oświadczeniu Levine powiedziała: „powodem, dla którego czuje, że ten czas jest dla mnie odpowiedni, jest to, że wyniki biznesowe uległy poprawie. Zmierzają we właściwym kierunku i mamy naprawdę solidną strategię”. Levine oficjalnie zrezygnować ma 21 lutego.

FP Markets

Świat czeka na odczyt inflacji w USA

Już ponad rok nastroje m.in. na rynku akcji determinuje sytuacja związana z inflacją. W Stanach Zjednoczonych co miesiąc podawany jest odczyt wskaźnika cen konsumpcyjnych. Wywołuje on gigantyczną zmienność na wielu rynkach, przede wszystkim tych w USA.

Dziś, 14 lutego pojawi się kolejny inflacyjny raport. Dotyczyć będzie stycznia i pokaże, jak wówczas kształtowały się ceny. Warto zauważyć, że w czerwcu inflacja osiągnęła szczyt i pojawiła się dezinflacja, czyli spadek tempa wzrostu inflacji. Czy również dzisiejszy raport wskaże na dalszy spadek stopy inflacji?

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 wykonał podejście, czekamy na inflację

We wczorajszym artykule bliżej przyglądaliśmy się potencjalnemu ruchowi na północ. Wzrost zakładaliśmy w słowach: „Obecnie warto będzie skupić się na tym, jak rynek zachowa się wobec zakresu średniej. Indeks zdaje się potrzebować siły do tego, aby w zdecydowany sposób ją przełamać. Tym samym poszukać może siły do wzrostu w nieco niższym zakresie. Potencjalną strefą akumulacji wydają się rejony 12 280-12 320. W tym obszarze byki mogłyby wynieść rynek ponad średnią. Następnie po jej re-teście od góry rynek otworzyłby drogę do 12 500”.

Rzeczywiście rynek najpierw cofnął. Co więcej, zszedł do wskazanej strefy akumulacji (12 280-12 320) i w niej zgodnie z założeniami zebrał się do wzrostu. Rynek wrócił następnie ponad zakres średniej i dokładnie wykonał jej re-test od góry. Target osiągnięty został przed godziną 18 (czas w Polsce). Najwyżej notowania sięgnęły rejonów 12 540.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy we wtorek przed godziną 14 (czas w Polsce). Rynek oscyluje obecnie w rejonach 12 560 i czeka na odczyt inflacji, który podany zostanie za około 30 minut. Spójrzmy na to, jak wyglądać mogą perspektywy ruchu na dziś. Scenariusze uzależnimy tak jak poprzednio od odczytu inflacji względem poprzedniego.

Scenariusz niższy odczyt inflacji

Inwestorzy zapewne euforią zareagują na niższy odczyt inflacji. Rynek z obecnych zakresów momentalnie skierować się może w rejony poziomu TFR (12 692). Następnie chwile mógłby na nim powalczyć i kolejna fala optymizmu (po otwarciu giełd w USA) wyniosłaby notowania powyżej 12 800.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz niższy odczyt inflacji indeks Nasdaq 100 14.02.2023

Scenariusz wyższy odczyt inflacji

Natomiast gorsze dane skutkować mogą zejściem notowań. Urwanie do średniej, a następnie odpuszczenie walki o ten zakres po pierwszym dzwonku, świadczyłoby na korzyść gwałtownego zejścia. Rynek w takim ruchu za cel obrać może 12 200.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz wyższy odczyt inflacji indeks Nasdaq 100 14.02.2023

Konkluzja

Za chwilę inwestorzy otrzymają raport dotyczący wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych. Kolejny spadek tempa wzrostu inflacji oznaczać będzie najpewniej euforię na rynkach.

TTR : 13 142

TSR : 12 915

TFR : 12 692

TDP : 12 460

TFS : 12 233

TSS : 12 010

TTS : 11 793

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.