Indeks Nasdaq 100 wykonał zejście. Notowania dalej wysoko.

Index Nasdaq
J2T Trade

Piątkowa sesja z dnia 23 czerwca przyniosła straty głównym indeksom z Nowego Jorku. Nastroje negatywne widoczne były na przestrzeni całego zakończonego tygodnia, a ostatnią sesją je zwieńczono. Amerykańskie media wskazują, że piątkowy pesymizm wynikał także z danych dotyczących aktywności biznesowej w USA. Na Wall Street ostatnio najgorzej wypadł indeks technologiczny. Indeks Nasdaq 100 wykonał 1% zejście. Nie zmieniło to zbytnio położenia rynku. Pomimo zejścia notowania znajdują się dalej wysoko. Rozpoczyna się nowy, ostatni tydzień handlu w czerwcu. Jak zachowają się główne indeksy? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Indeks Nasdaq 100 wykonał zejście

Podczas piątkowego dnia zmagań najgorzej na wschodnim wybrzeżu USA poradził sobie sektor technologiczny. Na Wall Street najwięcej stracił właśnie Nasdaq 100. Indeks Nasdaq 100 wykonał 1% zejście. Dla tego rynku oznaczało to 150 punktów spadku.

Wraz z zakończeniem piątkowej sesji, indeksy pożegnały kolejny tydzień 2023 roku. W dniach 19.06-23.06 amerykański Nasdaq 100 okazał się nieco słabszy. Stracił ogólnie 1,28%.

Spadki rządziły wśród spółek

Kierujemy wzrok już wewnątrz indeksu technologicznego. Tabela notowań wyraźnie pokazuje, że to spadki rządziły wśród spółek. Najgorzej wypadło JD.com (NASDAQ:JD), którego akcje spadły o 4,70%. Grupa spółek wzrostowych była niewielka. Najlepiej wypadło Sirius XM (NASDAQ:SIRI), a jego notowania skoczyły o 2,13%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: notowania nadal wysoko

Wykres indeksu, podpowiada, że rynek choć wykonał w piątek spadek, nie był co do takiego ruchu przekonany. Nasdaq 100 rozpoczął od zejścia w pre-markecie (14:30 czasu polskiego). Pojawiło się ono z zakresu średniej SMA 55. Zejście przedłużone zostało po otwarciu sesji i rynek skierował się w stronę dołków z poprzedniego dnia. Zatrzymał się jednak tuż nad nimi i wygenerował powrót do średniej, a nawet poziomu TDP (14 991). Tuż przed zamknięciem sesji rynek jeszcze cofnął i zakończył tydzień w rejonach 14 900. Tym samym notowania nadal znajdują się wysoko.

Co na dziś ?

Na wykres indeksu technologicznego patrzymy w poniedziałkowe południe. Dziś przed sesją amerykańską obserwowane jest zejście głównych indeksów. Notowania Nasdaq’a znajdują się poniżej 14 900. Rynek znajduje się w ważnym zakresie, poniżej przedstawiony zostanie wariant wzrostowy, który wydaje się bardziej ryzykownym.

Scenariusz = utrzymanie rejonów 14 850 (+-30 punktów)–>szybkie podbicie do średniej–>podejście do 15 000

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 26.06.2023

Należy jednak pamiętać, że rynek w ostatnich dniach znajduje się w nastawieniu spadkowym. Choć liczę na odbicie (zgodnie ze scenariuszem), momentem odpuszczenia projekcji będzie zejście do 14 800.

Punkt widzenia tygodniowy: Nasdaq 100 bez pomysłu na spadek, czy musi wrócić do oporu?

Rynek wykonał znaczną część scenariusza, który opisaliśmy na zeszły tydzień. Jednak nie wypełnił go w całości, czym pokazał, że nie ma pomysłu na spadek. Rynek potrzebuje znacznego impulsu do cofnięcia. Zdaje się, że taki mógłby powstać po powrocie do strefy oporu 15 040-15 275.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 26.06.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się ostatni tydzień handlu na rynkach w czerwcu. Inwestorzy wracają na główne parkiety giełdowe i pokażą swoje nastawienie. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 15 673

TSR : 15 446

TFR : 15 223

TDP : 14 991

TFS : 14 765

TSS : 14 541

TTS : 14 324

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.