Indeks Nasdaq 100 ponad 2% w górę. Pojawił się raport z Fed.

J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 bardzo dobrze zaprezentował się w piątek, 3 marca. Technologiczny rynek akcji zza oceanu wykazał solidny wzrost. Notowania indeksu Nasdaq 100 poszły o ponad 2% w górę. Pozytywne nastroje nie zgasły, nawet gdy pojawił się raport Rady Gubernatorów Fed. Co ujawnił dokument? W poniedziałek, 6 marca patrzymy na sytuację technologicznego indeksu. Jak zachowa się indeks dzisiaj?

Nasdaq 100 zapisał zyskowny tydzień

Ostatnia sesja minionego tygodnia handlowego stała pod znakiem zdecydowanych wzrostów na parkiecie giełdowym w Nowym Jorku. Indeks technologiczny wykazał najwyższy zysk z głównych rynków na Wall Street. Nasdaq 100 skoczył w górę o ponad 2% i tym ruchem zadecydował o dobrym wyniku tygodniowym. W dniach 27.02-03.03 notowania technologicznego indeksu wzrosły ogólnie 2,68%. Tym samym indeks Nasdaq 100 zapisał kolejny, siódmy w tym roku, zyskowny tydzień.

Wyceny spółek zauważalnie wzrosły

Spółki technologiczne wybrały w piątek w przeważającej większości stronę zysków. Wyceny spółek zauważalnie wzrosły, a najlepiej spisało się Rivian Automotive. Akcje producenta pojazdów elektrycznych wzrosły o 7,63%. Warto dodać, że w górę indeks ciągnięty był mocno przez technologicznych gigantów. Meta zyskała 6,14%, zaś Apple 3,51%.

Raport wskazuje: Fed oczekuje „ciągłych podwyżek

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych opublikowała w piątek raport o polityce monetarnej. Instytucja zauważyła w nim, że oczekuje „ciągłych podwyżek” stopy procentowej, celem kontynuacji wysiłków do osiągnięcia celu inflacyjnego. Raport Rady Gubernatorów Fed wskazał, iż inflacja w sektorze usług „pozostaje podwyższona, a perspektywy spowolnienia inflacji mogą zależeć częściowo od złagodzenia napiętych warunków na rynku pracy”. Ponadto gubernatorzy dodali, że ostatnie dane sugerują brak utrwalenia się inflacji i wskazują, że rynek pracy nadal jest „niezwykle ciasny”.

FP Markets

Barkin z Fed wątpi w szybkie osiągnięcie celu

W piątek pojawiła się również wypowiedź prezesa Banku Fed w Richmond, Toma Barkina. Urzędnik Fed powiedział, że bank centralny dąży do obniżenia inflacji do swojego celu 2%. Bankier zaznaczył wyraźnie, że instytucji uda się to zrobić, lecz wątpi w szybkie osiągnięcie celu.

Fed jest organizacją, której zadaniem jest walka z inflacją i jasno wyraziliśmy naszą determinację. Jeśli wycofamy się z inflacji zbyt wcześnie, wróci ona silniejsza, wymagając od Fedu jeszcze więcej, z jeszcze większymi szkodami. Chciałbym tego uniknąć” – powiedział Barkin.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 zrealizował cel, obecnie powyżej 12 300

W piątek na temat indeksu technologicznego pisaliśmy następująco: „Dziś rynek ma sposobność do wykonania solidnego wzrostu. Generowanie zysków mogłoby rozpocząć się po uprzednim zejściu notowań (najlepiej w godzinach sesji) do średniej/poziomu TDP. Stamtąd rynek zebrałby się do wzrostu i podbiłby do 12 140, czyli obszaru, z którym rynek sobie w ostatnich dniach nie radził. Przebicie tego zakresu otworzyłoby drogę na docelowy zakres: 12 235-12 250”.

Rynek nie był chętny na zejście i od razu piął się w górę. Na otwarciu sesji rynek stawił czoła rejonom 12 140 (zgodnie z oczekiwaniami). Nasdaq 100 przebił się przez ten zakres, wykonał dokładny re-test od góry i otworzył sobie drogę do targetu. Przed godziną 19 notowania osiągnęły pierwszy wskazywany cel – 12 235. Godzinę później natomiast drugi.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy w poniedziałek, 6 marca w południe. Notowania amerykańskiego indeksu oscylują obecnie powyżej 12 300. Dziś rynek ma szansę przedłużyć zyski z piątku, jednak dobrze byłoby, aby rozpoczął je po cofnięciu. Polegałoby ono na zejściu w rejony TFR (12 235) i tam zebraniu siły popytowej. W tym miejscu pojawiłaby się reakcja kupujących, indeks odbiłby i powrócił w rejony 12 300. Dokładne przełamanie tego poziomu z potwierdzeniem od góry otworzy drogę do 12 450.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 H1 06.03.2023

Negacją dla wyżej przedstawionego scenariusza jest zejście poniżej TFR i skuteczne utrzymywanie się poniżej niego. W takim wypadku rynek mógłby wykonać zejście do średniej SMA 55 (obecnie oscyluje ona na 12 100).

Konkluzja

Nowy tydzień handlu to nowe okazje dla inwestorów. Po dosyć nudnym tygodniu (z wyjątkiem piątku) rynki szykują się do ciekawszego okresu. Jak zaprezentuje się Nasdaq 100 w poniedziałek?

TTR : 12 685

TSR : 12 458

TFR : 12 235

TDP : 12 003

TFS : 11 777

TSS : 11 553

TTS : 11 336

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.