Indeks FTSE 100 zyskał 0,20%. Pozytywne otwarcie tygodnia.

Wykresy, skale i interwały
J2T Trade

Brytyjski indeks FTSE 100 zyskał wczoraj w poniedziałek, 16 stycznia. Notowania wzrosły ogólnie o 0,20%, pozytywnie otwierając tydzień. Wczoraj inwestorzy mieli okazję wsłuchać się w słowa prezesa Banku Anglii (BoE), Andrew Bailey’a. Co powiedział przewodniczący banku centralnego przed Komisją Skarbu Izby Gmin? Czas na wtorkową analizę londyńskiego FTSE 100.

Indeks FTSE 100 znów rozpoczyna od wzrostów

Wczoraj rozpoczął się kolejny, trzeci tydzień handlowy w styczniu. Ponownie popularny indeks z Wielkiej Brytanii, czyli FTSE 100 rozpoczął zmagania w nowym tygodniu od wzrostów. Zamknięcie giełd w poniedziałek, 16 stycznia pokazało, że notowania wylądowały o 0,20%. Przełożyło się to na zysk rzędu 16 punktów.

Carnival na czele zielonych

Tablica notowań z poniedziałkowej sesji ujawniła, że spółki tworzące indeks FTSE 100 w większości opowiedziały się po stronie wzrostowej. Na czele tzw. „zielonych” stanęło przedsiębiorstwo Carnival, którego wycena wzrosła o 5,27%. Po przeciwnej stronie dominowała spółka Rio Tinto, której akcje spadły o 1,98%. Warto zauważyć, że najważniejsze firmy dla indeksu podzieliły się wynikami.

Prezes BoE tłumaczył niepowodzenie banków centralnych

Przewodniczący BoE, Andrew Bailey był wczoraj przesłuchiwany w Komisji Skarbu Izby Gmin. Szef banku centralnego Wielkiej Brytanii zapytany został m.in. o niepowodzenie banków w przewidywaniu rosnących tendencji inflacyjnych na przełomie 2021/2022 roku. Bailey zauważył, że jedną z głównych przyczyn wzrostu inflacji były konsekwencje związane z operacją wojskową na Ukrainie.  Zwiększone koszty energii w znaczy stopniu wpłynęły na inflację. Na wzrost cen oddziaływał również widoczny jeszcze w 2022 roku kryzys łańcucha dostaw.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 zwolnił ze wzrostami

Wczorajszą sesję handlową zaliczyć można do tych spokojniejszych. Na indeksie FTSE 100 niewiele się wydarzyło, gdyż poruszał się on w dość wąskim zakresie cenowym: 7 850-7 880. Również dziś, 17 stycznia rano notowania oscylują w tym przedziale. Rynek utrzymuje się skutecznie powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55. Czy również w najbliższych godzinach respektować będzie jej zakres?

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz rynek zdecydować się może na pełny test średniej. Zejście do jej obszaru i nadbicie mogłoby pobudzić stronę popytową do wykonania mocniejszego podejścia. Celem rynku na najbliższe godziny ma szansę być atak rekordowych zakresów (okolic 7 900).

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 17.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast należy liczyć się z tym, że zejście do zakresu średniej oznaczać może walkę stron rynkowych. Przewaga ze strony obozu niedźwiedzi mogłaby skutkować, przełamaniem wspomnianej średniej. Rynek mógłby cofnąć do 7 800.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 17.01.2023

Konkluzja – indeks FTSE 100 strzeli maksima?

W godzinach europejskiego pre-marketu patrzymy na indeks FTSE 100. Rynek kolejny dzień stoi przed szansą wykonania historycznego ruchu. Czy to dziś rynek wykona podbicie do historycznych zakresów? Poziomy nie uległy zmianie i prezentują się poniżej.

TSR : 7 911

TFR : 7 824

TDP : 7 732

TFS : 7 642

TSS : 7 547

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.