Indeks FTSE 100 znów zyskał. Dziś notowania poniżej 7 550.

London Telephone
J2T Trade

Europejskie rynki akcji pokazały zyski na środowym zamknięciu giełd w tym regionie. Najlepiej ponownie zaprezentował się indeks z Wielkiej Brytanii. Indeks FTSE 100 tym samym znów zyskał w trwającym tygodniu. Na sytuację popularnego londyńskiego indeksu patrzymy w czwartek, 23 marca. Dziś przed sesją notowania FTSE 100 znajdują się tuż poniżej 7 550. Analogiczna sytuacja miała miejsce przed wczorajszym dniem handlowym. Czy rynek zatem dziś odpuści? Zapraszamy na analizę indeksu footsie.

Indeks FTSE 100 znów zyskał

Środowa sesja handlowa z dnia, 22 marca pokazała finalnie pozytywne nastroje w Europie. Choć widoczna była walka o kierunek głównych indeksów, to zdołały one wyjść na plus. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, spośród głównych indeksów na Starym Kontynencie kolejny raz najlepiej wypadł ten z Wielkiej Brytanii. Indeks FTSE 100 znów zyskał i przedłużył wzrostową passę. Notowania londyńskiego footsie wzrosły ogólnie o 0,41%. Przed dzisiejszą, czwartkową sesją indeks posiada na swoim koncie wynik +3,15% na ten tydzień.

Tabela potwierdza walkę o kierunek

Spółki tworzące popularny indeks z Wielkiej Brytanii zmagały się między sobą o kierunek. Walkę potwierdza tabela notowań, która wygląda niezwykle ciekawie. O wyniku zadecydowały poszczególne wagi między spółkami, a różnica między siłą stron była niewielka. Na czele wzrostów stanęła firma Ocado (LON:OCDO), której akcje skoczyły o 1,95%. Wśród strat wyróżniło się natomiast British Land Company (LON:BLND). Wycena tej spółki uległa niekorzystnej zmianie o 5,99%.

Punkt widzenia – notowania FTSE 100 tuż pod 7 550

Podczas wczorajszej analizy zakładaliśmy następujący scenariusz: „Niemniej rynek ma szansę i sposobność do dalszego wzrostu. Tym razem pokusić się może jednak o cofnięcie. Takie mogłoby się odbyć jeszcze w godzinach europejskiej przedsprzedaży. Polegałoby ono na zejściu w rejony 7 490-7 510. Jest to dziś potencjalna strefa re-akumulacji. Z niej rynek poderwałby się i podjąłby się próby przełamania poziomu TFR (oporu). Gdyby powyższe okazało się prawdą, rynek otworzyłby drogę do 7 600”.

FP Markets

Faktycznie najpierw pojawiło się zejście do wskazanej strefy cenowej 7 490-7 510. Odbyło się ono po otwarciu giełd w Europie. W podanym obszarze zgodnie z założeniami, rynek zareagował i poderwał się do wzrostu. Poziom TFR został przełamany. Notowania skierowały się do 7 600, jednak do osiągnięcia tego celu zabrakło kilkunastu punktów.

Na wykres FTSE 100 patrzymy w czwartek przed godziną 7 rano (czas w Polsce). Notowania indeksu podobnie jak wczoraj, znajdują się przed sesją tuż pod poziomem 7 550. Tym razem jednak może to grać na niekorzyść wzrostów. Rynek bowiem ma szansę nadbić dziś ten poziom cenowy i rozpocząć zejście. Dopełnieniem dla spadków będzie przełamanie zakresu średniej SMA 55. Wówczas celem stałyby się rejony 7 480.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 22.03.2023

Konkluzja

Dziś inwestorzy rynków w Wielkiej Brytanii oczekują na decyzję w sprawie stóp procentowych. O godzinie 13 (czas w Polsce) podane zostanie oświadczenie Banku Anglii (BoE). Na jaki ruch zdecydują się decydenci tego banku centralnego? Wśród analityków panuje konsensus, co do podwyżki o 25 punktów bazowych.

TSR : 7 637

TFR : 7 550

TDP : 7 458

TFS : 7 368

TSS : 7 273

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.