Indeks FTSE 100 znów wyżej. Optymizm po raportach PMI.

London
J2T Trade

W czwartek, 5 stycznia w Europie panowały przeważnie negatywne nastroje. Z głównych, europejskich rynków akcji zyskał jedynie ten w Wielkiej Brytanii. Indeks FTSE 100 kontynuował wczoraj zyski z poprzednich dni. Londyńskie FTSE 100 znalazło się znów wyżej,  tym razem o 0,64%. Optymizm wśród inwestorów z Wielkiej Brytanii wynikał najpewniej z powodu raportów PMI. Dziś rynki zamykają pierwszy tydzień handlowy 2023 roku. Co pokaże popularny brytyjski indeks giełdowy?

Indeks FTSE 100 wzrósł o 0,64%

Wczoraj, 4 stycznia rosły notowania głównych akcji w Londynie. Indeks FTSE 100 zaliczył kolejną, zyskowną sesję w tym tygodniu handlowym. Był to już bowiem trzeci z rzędu dzień na plus. Zamknięcie giełd w Europie pokazało, że indeks FTSE 100 wzrósł ogólnie o 0,64%. Przełożyło się to na podwyżkę notowań o blisko 50 punktów.

Strona zysków silniejsza

Spółki tworzące indeks FTSE 100 kolejny raz w tym tygodniu opowiedziały się w większości za generowaniem wzrostów. Procentowo najwyższą podwyżkę kursu akcji, gdyż o 6,89% odnotowało przedsiębiorstwo Next. Natomiast najgorzej w takim ujęciu spisała się firma Croda, której wycena spadła o 3,30%. W znacznym stopniu na wzrostowy wynik indeksu wpłynął fakt, iż wszystkie najważniejsze spółki zyskały. Dla przykładu warto podać, że notowania Barclays skoczyły o 2,58%.

Aktywność gospodarcza wyższa w skali miesiąca

Podczas wczorajszej sesji handlowej opublikowane zostały raporty dotyczące wskaźnika PMI. Zbiorczy brytyjski wskaźnik Composite PMI wyniósł w grudniu 49,0 i pokrył oczekiwania analityków. Na poziom tego wskaźnika znaczący wpływ miał odczyt aktywności gospodarczej w sektorze usług. Wskaźnik PMI w tym segmencie wyniósł w grudniu 49,9 i bliski był zrównania z oczekiwaniami. Niemniej jednak aktywność gospodarcza w Wielkiej Brytanii okazała się wyższa w skali miesiąca.

FP Markets

Do raportów dołączono komentarz instytucji zajmującej się badaniem aktywności gospodarczej. W nim przeczytać możemy, że: „Ogólny poziom aktywności biznesowej spadł tylko ułamkowo, pomimo wyjątkowo trudnego środowiska biznesowego i cięć wydatków spowodowanych trudnościami związanymi z kosztami utrzymania”.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 bliski poziomu 7 700

Brytyjski indeks FTSE 100 postawił po pierwszym dzwonku w Europie na wzrosty. Notowania utrzymywały się powyżej rejonów ceny 7 600 i szukały sposobności do utworzenia wzrostów. Rynek wykonał dokładny re-test okolic wspomnianego, pełnego poziomu i ruszył w górę. Najwyżej indeks FTSE 100 sięgnął wczoraj okolic 7 670. Jednak przed zakończeniem oficjalnego handlu nieco cofnął.

Na wykres patrzymy w ostatni dzień tygodnia handlowego. Rynek oscyluje obecnie przy wczorajszych maksimach. Tym samym indeks FTSE 100 bliski jest sięgnięcia poziomu 7 700. Czy inwestorom uda się wynieść notowania powyżej tego zakresu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Potencjalną strefą akumulacji dla dzisiejszego ruchu wzrostowego zdaje się 7 635-7 650. Rynek postawić może najpierw na zejście do tego zakresu, aby zbadać nastawienie strony popytowej. Jeżeli byki zbiorą się we wspomnianym zakresie, mogą wynieść notowania powyżej 7 700.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 06.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast liczyć się należy z tym, że okolice 7 700 stanowią dla rynku opór. Z tego powodu, z obecnych zakresów notowania szybko podskoczyć mogą do tych rejonów. Wówczas stery przejęłaby podaż, która nie zważając na lokalne wsparcia, cofnęłaby notowania do 7 610.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 06.01.2023

Konkluzja – zmiana poziomów indeks FTSE 100

Niebawem rozpocznie się ostatnia sesja handlowa w pierwszym tygodniu 2023 roku. O godzinie 8 (czas w Polsce) przyglądaliśmy się indeksowi FTSE 100 w dzisiejszej analizie. Na co dziś zdecyduje się ten rynek. Poziomy uległy zmianie, ze względu na ostatnie, trzydniowe wzrosty.

TSR : 7 785

TFR : 7 700

TDP : 7 607

TFS : 7 517

TSS : 7 422

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.