Indeks FTSE 100 znów stracił. FTSE 100 powróciło do 7 900!

Kryzys finansowy, spadek
J2T Trade

Środowa sesja przyniosła kolejny dzień strat na giełdzie w Londynie. Główny brytyjski indeks FTSE 100 tym samym znów stracił. Była to jednak najwyższa strata od dwóch tygodni, a notowania powróciły w rejony 7 900! Wczoraj, 22 lutego na rynku dalej utrzymywały się obawy dotyczące perspektyw gospodarczych kraju. Z innych wiadomości, inwestorzy mieli okazję przyglądać się wynikom kwartalnym jednej z najważniejszych spółek indeksu FTSE 100. Przedsiębiorstwo Lloyds Banking poinformowało o swoich wynikach. Co zatem słychać na londyńskim parkiecie?

FTSE 100 wydłużyło obniżkę

Negatywne nastroje w Europie przeważyły również w środę, 22 lutego. Najgorzej z głównych indeksów Starego Kontynentu wypadło omawiane FTSE 100. Indeks wydłużyło obniżkę do kolejnego dnia, tym razem tracąc 0,59%. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, była to najsłabsza sesja w wykonaniu FTSE 100 od dwóch tygodni.

Większość wybrała spadek

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład indeksu FTSE 100 po raz kolejny wypadły gorzej. Większość z nich wybrała spadek, a na czele stanęła spółka Burberry. Wycena popularnej firmy obniżyła się o 4,32%. Po stronie zysków wyróżniła się firma Relx, której akcje wzrosły o 2,45%.

Dochód netto Lloyds na poziomie 5 mld funtów

Spółka Lloyds Banking opublikowała wczoraj swoje wyniki finansowe. Dochód netto firmy za IV kwartał nie zmienił się w ujęciu rocznym i pozostał na poziomie 5 mld funtów. Natomiast zyski bazowe za ostatni kwartał 2022 roku wyniosły 1,9 mld dolarów. Spółka pokazała również wzrost wartości wskaźnika zysku na akcję, który wyniósł za badany okres 0,12 funta.

FP Markets

Wyniki firmy skomentował dyrektor generalny. „Podczas gdy środowisko operacyjne zmieniło się znacząco w ciągu ostatniego roku, Grupa osiągnęła solidne wyniki finansowe z silnym wzrostem dochodów, ciągłą siłą franczyzy i silnym generowaniem kapitału, umożliwiając zwiększenie zwrotu kapitału dla akcjonariuszy” – powiedział dowodzący Lloyds Banking.

Punkt widzenia – notowania FTSE 100 zeszły poniżej 7 900, walczą obecnie o utrzymanie

Indeks FTSE 100 do spadku przyszykował się wczoraj już przed rozpoczęciem oficjalnych godzin handlu. Rynek po otwarciu giełd urwał i notowania w ciągu godziny zeszły poniżej 7 900. Następnie pojawiła się walka, lecz poziom 7 900 nie został utrzymany. Notowania FTSE 100 zeszły najniżej w rejony 7 880 i tam wyhamowany został spadek. Z tego miejsca rynek odbił i do końca sesji powrócił w rejony poziomu TDP (7 926).

Na wykres FTSE 100 patrzymy w czwartek, 23 lutego. W godzinach europejskiego pre-marketu notowania indeksu oscylują poniżej TDP i walczą o utrzymanie poziomu 7 900. Jak zaprezentuje się w najbliższych godzinach brytyjski indeks? Dziś warto będzie obserwować przede wszystkim zachowanie w rejonach poziomu TDP (7 926).

Scenariusz główny – wzrostowy

Powrót notowań powyżej wspomnianego TDP może wiązać się z próbą ustabilizowania ceny na tym zakresie. W takim wypadku rynek zdecydowałby się na ruch wzrostowy. Ponadto każdorazowy re-test od góry rejonów TDP napędzać będzie rynek do skoku. Przełamanie średniej wiązać się może z powrotem indeksu w rejony 7 980.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 23.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak biorąc pod uwagę panującą na rynku tendencję, warto uwzględnić inny scenariusz. Poziom TDP może zostać jedynie nadbity. W takim wypadku zejście poniżej niego i powrót pod 7 900 będzie sygnałem dla kolejnego spadku. Rynek za cel obrałby rejony 7 860.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 23.02.2023

Konkluzja

Rynki rozpoczną niebawem przedostatnią sesję tego tygodnia i jedną z ostatnich w lutym. Indeks FTSE 100 ma szansę dziś odbić, jednak warto będzie przyglądać się jak zachowa się względem poziomu TDP. Wszystkie poziomy widoczne na wykresie rozpisane zostały poniżej.

TSR : 8 105

TFR : 8 018

TDP : 7 926

TFS : 7 835

TSS : 7 740

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.