Indeks FTSE 100 z pewnym wzrostem. Znane dane z rynku pracy.

London Stock Exchange
J2T Trade

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła pozytywne nastroje na rynkach w Europie. Brytyjski indeks FTSE 100 poniedziałkową sesję zakończył z pewnym wzrostem. Londyński indeks utworzył wczoraj kolejne nowe ATH. Co jeszcze wydarzyło się wczoraj? We wtorek, 14 lutego przyglądamy się popularnemu brytyjskiemu indeksowi. Przed dzisiejszą sesją znane są już dane z rynku pracy. Zapraszamy na codzienną analizę.

Indeks FTSE 100 na plus w poniedziałek

Podczas wczorajszej sesji na parkiecie giełdowym w Londynie zauważyć można było pozytywne nastroje. Zamknięcie dnia handlowego pokazało, że indeks FTSE 100 poszedł na plus w poniedziałek, 13 lutego. Notowania wzrosły ogólnie o 0,83% i wymazały straty z poprzedniej sesji.

Strona zielonych zdominowała

Spółki tworzące indeks FTSE 100 w poniedziałek zorientowane były na wzrost. Strona tzw. zielonych zdominowała pozostałe składowe pod względem liczebnym. Najlepiej wypadło Spirax-Sarco Engineering. Akcje tej spółki wzrosły podczas wczorajszej sesji ogólnie o 3,23%. Warto podkreślić, że tempa wzrostom nadawał również jeden z indeksowych gigantów. Spółka Vodafone zyskała 2,09%. Najwyższa, procentowa zmiana ceny odnotowana została jednak wśród stratnych spółek. Na czele strony spadkowej stanęło Persimmon, którego wycena spadła o 3,69%.

Znane raporty z rynku pracy

Dziś, we wtorek 14 lutego o godzinie 8 rano (czas w Polsce) pojawiły się dane z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wyniosła 3,7% w grudniu. Tym samym odczyt nie zmienił się w ujęciu miesięcznym. Ponadto Office for National Statistics podało, że stopa zatrudnienia wyniosła 75,6%. Niekorzystne zjawisko zaobserwowano w przypadku zmiany wartości średnich wynagrodzeń. Wzrosły one w wolniejszym tempie w grudniu.

FP Markets

W raporcie przeczytać można również o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane dotyczyły stycznia i wskazały na wycofanie ponad 12 tysięcy wniosków.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 z kolejnym nowym ATH

W poniedziałkowym artykule o indeksie FTSE 100 zakładaliśmy ruch wzrostowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „Warto będzie dziś obserwować, czy rynek zdoła utrzymać się powyżej średniej SMA 55 i tym samym powyżej poziomu TFR. Spełnienie takich zależności świadczyć będzie na korzyść ruchowi wzrostowemu. Potencjalnym celem na dziś będzie 7 950”.

Rynek spełnił podane wczoraj założenia dla ruchu wzrostowego. Notowania utrzymały się powyżej średniej SMA 55 i generowały ruch wzrostowy. Indeks powrócił do szczytów z zeszłego tygodnia i osiągnął zakładany cel. Uwagę należy zwrócić na to, iż rynek utworzył w godzinach nieoficjalnego handlu nowe ATH.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy we wtorek, 14 lutego na chwilę przed otwarciem giełd. Rynek znajduje się w rejonach 7 960 i zdaje się mieć ochotę na dalszą podróż w nieznane.

Scenariusz główny – wzrostowy

W najbliższych godzinach możemy być świadkami dalszej wspinaczki indeksu FTSE 100. Dobrze byłoby, aby taki ruch został poprzedzony drobnym zejściem. Rynek cofnąć może najpierw w rejony 7 930-7 950. Tam zebrałby niezbędną siłę do wzrostu. Schematycznym ruchem notowania byłyby wstanie podejść dziś w rejony 8 000.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 14.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z inną możliwością. Otóż rynek może szukać dziś podaży. Tym samym warto będzie obserwować, jak zachowa się względem ostatnich szczytów. Może je bowiem jedynie nadbić i po re-teście od dołu okolic 7 960 wykonać cofnięcie do 7 900.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 14.02.2023

Konkluzja

Indeks FTSE 100 idzie w nieznane i widać, że czuje się z tym dobrze. Dziś kontynuacja wzrostów może mieć miejsce i to właśnie takiemu wariantowi się przyjrzeliśmy szczególnie. Poziomy zaznaczone na wykresach uległy zmianie, a aktualne prezentują się poniżej.

TSR : 8 046

TFR : 7 960

TDP : 7 867

TFS : 7 776

TSS : 7 682

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.