Indeks FTSE 100 z drobną stratą. Oczy na odczyt inflacji.

inflacja
J2T Trade

Podczas wczorajszej sesji brytyjski indeks FTSE 100 zawzięcie walczył o kierunek. Zamknięcie dnia giełdowego w Londynie ujawniło, że indeks zakończył zmagania z drobną stratą. Inwestorzy reagowali we wtorek na dane z brytyjskiego rynku pracy. Najnowsze dane ujawniły, że stopa bezrobocia pozostaje na niezmienionym poziomie 3,7%. Dziś oczy uczestników rynkowych kierują się na odczyt brytyjskiej inflacji. Jak wygląda sytuacja w środę, 18 stycznia?

Indeks FTSE 100 przerwał serię wzrostów

Wtorek, 16 stycznia przyniósł burzliwą dla indeksu FTSE 100 sesję handlową. Na tym rynku finalnie przeważyła podaż, co skutkowało drobną obniżką notowań. Londyńskie FTSE 100 straciło zaledwie 0,12%. Niemniej jednak przerwało czterodniową serię wzrostów. Warto jednak zauważyć, że była to dopiero druga stratna sesja w 2023 roku w przypadku popularnego brytyjskiego indeksu.

Większość po stronie strat

Spółki z indeksu FTSE 100 pierwszy raz w ostatnich dniach opowiedziały się w większości za spadkami. Strona stratna była bardziej widoczna, a tempa nadawała jej spółka Ocado, której akcje spadły o 9,28%. Wśród wzrostowych składowych wyróżniło się przedsiębiorstwo Tui, które zakończyło zmagania z wynikiem +4,32%.

Rynek pracy pozostaje silny

Instytucja Office for National Statistics (ONS) opublikowała wczoraj raport dotyczący stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Był to odczyt za listopad minionego roku i wyniósł 3,7%. Tym samym poziom stopy bezrobocia pozostał bez zmian względem wcześniejszego wyniku. Biuro statystyczne podało również informacje o tym, że tempo wzrostu płac w ujęciu rocznym wyniosło 6,4% przebijając oczekiwania analityków.

FP Markets

W raporcie zauważono także, że w listopadzie 2022 roku liczba dni roboczych utraconych z powodu akcji strajkowych była najwyższa od 11 lat.

Środowy odczyt inflacji

Dziś inwestorzy na brytyjskim rynku akcji będą mieli okazję przyjrzeć się raportowi dotyczącemu wzrostu cen. O godzinie 8 rano (czas w Polsce) podany zostanie odczyt inflacji. Wśród analityków panuje zgoda co do tego, że tempo wzrostu cen zwolni. Co pokaże środowy inflacyjny raport?

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 zawęził ruch

Przechodzimy już do spojrzenia na wykres indeksu FTSE 100. Przede wszystkim zaznaczyć należy, że rynek zawęził wczoraj ruch i oscylował głównie przy zakresie średniej kroczącej SMA 55. Notowania sięgnęły wczoraj najwyżej poziomu 7 880, jednak wzrosty zostały szybko przygaszone i handel znalazł się niżej. Dziś, w środę 18 stycznia indeks o godzinie 7 rano oscyluje poniżej zakresu średniej. W ciągu najbliższych godzin pojawić się może wzmożona zmienność na FTSE 100. Jakie perspektywy ruchu ma przed sobą barometr brytyjskiej gospodarki?

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek zdecydować się może na zejście. Oporem dla niego zdają się być okolice poziomu 7 890. W pierwszym ruchu notowania mają szansę podbić w te rejony, jednak podaż zgasiłaby wzrosty i skierowała rynek niżej. Na zasadzie powrotu do średniej, pojawiłaby się próba jej przełamania. Wówczas re-test od dołu dawałby potencjał zejścia do 7 800.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 18.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast należy liczyć się z tym, że rynek może skutecznie utrzymać się na zakresie średniej. W takim wypadku zebrana zostałaby niezbędna siła popytowa, która umożliwiłaby przebicie wspomnianego wyżej oporu (rejony 7 890). Wówczas rynek zdecydowałby się na przebicie przez rekordowe szczyty.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 18.01.2023

Konkluzja – indeks FTSE 100 pokaże zmienność

Dziś od rynku oczekuje się przede wszystkim zmienności. Taka pojawić się może za sprawą raportu o inflacji w Wielkiej Brytanii. Czy rzeczywiście inwestorzy doświadczą mocnych ruchów? Poziomy na dziś uległy zmianie i prezentują się następująco.

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.