Indeks FTSE 100 wzrósł w środę. Notowania na plus o 0,40%.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Wczorajsza sesja pokazała, że na głównym brytyjskim indeksie giełdowym dalej obecne są pozytywne nastroje. Indeks FTSE 100 wzrósł w środę. Notowania przez cały dzień wyszły na plus o 0,40%. Kolejnego dnia, w czwartek 12 stycznia przyglądamy się londyńskiemu FTSE 100. Co przyniesie nowy dzień?

Indeks FTSE 100 znów wyżej

Od początku nowego roku główny indeks z Londynu prezentuje się bardzo dobrze. Wczoraj indeks FTSE 100 wylądował znów wyżej, zyskując już szósty raz w tym roku. Zamknięcie giełd ujawniło, że w środę FTSE 100 zyskało ogólnie 0,40%. Przełożyło się to na ruch rzędu 30 punktów. Czy również dziś londyński indeksu postawi na wzrost?

Większość za zyskami

Tablica notowań z wczoraj ujawniła, że większość spółek z indeksu FTSE 100 opowiedziała się za zyskami. Najlepiej pod tym względem wypadło Intermediate Capital, którego akcje wzrosły o 4,19%. Jednak, co ciekawe nie była to najwyższa odnotowana procentowa zmiana wyceny. Przedsiębiorstwo Admiral Group wykazało stratę rzędu 6,82%, przewodząc stronie spadkowej.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 zrealizował środowy cel, co dalej?

Podczas środowej analizy indeksu FTSE 100 głównie skupiliśmy się na potencjalnym ruchu wzrostowym. Zakładany wariant rozpisaliśmy w słowach: „Dziś warto będzie uwagę skierować na obszar wyznaczony przez poziom TFR (7 700) oraz zakres średniej. Dopóki te rejony trzymać będą rynek, istnieć będzie szansa na budowę ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test od góry wspomnianego obszaru będzie determinował podbicie notowań do 7 750”. 

FP Markets

Faktycznie zakładany wczoraj obszar (średnia-poziom TFR) okazał się miejscem początku wzrostu. Rynek wypełnił kluczowe założenie, o utrzymaniu tego obszaru, zatem mógł przystąpić do dalszej realizacji scenariusza. Wykonany został re-test od góry zakresu średniej kroczącej, co najlepiej widać na niższych interwałach. Zakładany na środę target osiągnięty został bardzo szybko, gdyż o godzinie 11, a rynek najwyżej dotarł w rejony 7 780.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy w czwartek o godzinie 8 rano. Rozpoczynają się właśnie godziny europejskiej przedsprzedaży. Notowania rynku znajdują się w okolicach 7 750. Jakie perspektywy ruch ma przed sobą indeks FTSE 100?

Scenariusz główny – wzrostowy

Również dziś wzrost może zostać uzależniony od tego, jak rynek zachowa się na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Zejście do jej obszaru pobudziłoby stronę popytową. Następnie rynek powróciłby powyżej 7 750 i re-test tego zakresu od góry otworzyłby drogę pod 7 800.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 12.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast z zejściem do średniej wiązać się może inny schemat ruchu. Odbicie z jej zakresu miałoby wówczas charakter wygaszający wzrost. Rynek przełamałby średnią, a to wiązałoby się z zejściem do 7 700.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 12.01.2023

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się kolejny dzień handlu w Europie. Rynki europejskie mogą wykonywać w najbliższych godzinach spokojne ruchy. Sytuacja zapewne ulegnie zmianie po południu. Oczy całego świata zwrócone są na odczyt inflacji w USA. Nastroje zza oceanu wpłyną na rynki w Europie. Ze względu na ostatnie wzrosty indeksu podwyższeniu uległy poziomy wyznaczane na co dzień. Poniżej prezentują się ich aktualne wartości.

TSR : 7 880

TFR : 7 793

TDP : 7 700

TFS : 7 610

TSS : 7 515

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.