Indeks FTSE 100 w górę, ponieważ brytyjski rząd zatwierdza szczepionkę z Oksfordu

428
FTSE100
J2T Trade

FTSE100Posępny tydzień w Wielkiej Brytanii

Zeszły tydzień był wyjątkowo ciężki dla Wielkiej Brytanii. Całkowita zmiana decyzji Premiera Borisa Johnsona przed samymi Świętami Bożego Narodzenia spowodowała poważne niedogodności dla wielu obywateli, jako że na Londyn i południowo-wschodnią część kraju narzucono lockdown 4 poziomu zakazującego spotykanie się w gronie różnych gospodarstw domowych, na co wcześniej zgoda była zapowiedziana. Ten ruch został ogłoszony w reakcji na podwojenie zgonów i przypadków zakażeń COVID-19 w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie, gdy lekarze i naukowcy zidentyfikowali nowy szczep wirusa – nawet o 50% bardziej zakaźny niż pierwotny. Jako że Wielka Brytania osiągnęła w ostatnich dniach kamień milowy w liczbie 50 tysięcy nowych zakażeń dziennie, pojawiają się coraz poważniejsze obawy dotyczące nadchodzących miesięcy, wiele osób nastawia się na perspektywę ogłaszania szerszych i surowszych restrykcji.

Nowa szczepionka zatwierdzona

Jednakże, dziś pojawiły się pewne powody do optymizmu. Rząd zatwierdził szczepionkę powstałą we współpracy Oksfordu i AstraZeneca oraz zamówił 100 milionów dawek, które wystarczą do zaszczepienia 50 milionów ludzi. Doliczając 40 milionów dawek szczepionki powstałej w wyniku współpracy firm Pfizer i BioNTech wystarczy to do zaszczepienia całej populacji kraju.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii zaszczepiono około 600 000 osób szczepionką Pfizer-BioNTech. Jednak jej rozprowadzenie nie przebiegło tak gładko, jak oczekiwano, ponieważ musi ona być w przechowywana w ultra chłodnej lodówce o temperaturze -70°C. Biorąc jednak pod uwagę, że nowa szczepionka może być przechowywana w zwykłej lodówce, rząd ma nadzieję, że dystrybucja szczepionki przebiegnie w znacznie szybszym tempie.

Rząd zamierza przyspieszyć program szczepień

Urzędnicy do spraw zdrowia ostrzegli, że Wielka Brytania musi szczepić co najmniej 2 miliony ludzi tygodniowo, aby powstrzymać pojawienie się trzeciej fali. Kampania szczepień zostanie teraz zmodyfikowana w taki sposób, aby dać jak największej liczbie osób pierwszą szczepionkę. Pełne szczepienie wymaga przyjęcia dwóch dawek szczepionki w odstępie 3 tygodni. Wcześniej rząd koncentrował się na bezproblemowym zapewnieniu ludziom obu szczepień, co było oczywiście wolniejsze. Teraz skupi się na podaniu największej możliwej liczby pierwszych szczepionek.

FP Markets

Co więcej, rząd ma dokonać przeglądu obecnych restrykcji społecznych i obowiązujących obecnie ograniczeń w ramach lockdownu. Powszechnie spodziewa się, że rząd ogłosi drastyczne zwiększenie ograniczeń, przez co większość kraju znajdzie się w lockdownie poziomu 4, a Londyn i inne najbardziej zakażone regiony trafią do poziomu 5, który wprowadza te same ograniczania, co pierwsze lockdowny z marca.

Spojrzenie na indeks FTSE 100 od strony technicznej

FTSE 100 pozostaje w trendzie wzrostowym w tym tygodniu. Cena nadal utrzymuje się powyżej oporu zlokalizowanego na 6518.2, choć na tę chwilę znajduje się także tuż poniżej tygodniowych maksimów. Dopóki kurs utrzymuje 6518.2 obowiązuje krótkoterminowy kierunek w górę z celem zlokalizowanym na poziomie 7025.8. Jednak niedźwiedzia dywergencja w kwestii momentum nakazuje baczne śledzenie wykresu, ponieważ każde wybicie poziomu 6518.2 może wywołać głębszą wyprzedaż.

Wykres FTSE100 - Tickmill - 2020-12-30

Autor: Zespół Tickmill


tickmill

Sprawdź ofertę brokera Tickmill na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Konto demo otworzysz klikając tutaj.

*75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.