Indeks FTSE 100 stracił w czwartek. Dziś skrócony handel.

London
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy zakończył wczorajsze zmagania poniżej kreski. W czwartek, 22 grudnia londyński indeks FTSE 100 stracił 0,37%. Inwestorzy zareagowali na dane o PKB, które okazały się niższe od zakładanych. Dziś, 23 grudnia inwestorzy na londyńskim parkiecie rozpoczną przerwę świąteczną. Handel jest skrócony i potrwa kilka godzin.

Rynki popchnięte przez nastawienie w USA

Negatywne nastroje na indeksie FTSE 100 pojawiły się wczoraj w godzinach popołudniowych. Do spadku rynki zostały popchnięte przez nastawienie na giełdach w USA. Inwestorzy dołożyli do tego nastawienie wobec opublikowanego z rana raportu brytyjskiego PKB. Czwartkowe zamknięcie giełd pokazało, że FTSE 100 straciło 0,37%. Tym samym brytyjski indeks odnotował pierwszą sesję spadkową w trwającym tygodniu (19.12-23.12).

Zarysowana różnica wśród spółek

Składowe indeksu FTSE 100 opowiedziały się wczoraj w znacznej większości za spadkami. Różnica została zarysowana i zdawać by się mogło, że wynik powinien być znacznie niższy. Najgorzej wypadło przedsiębiorstwo Carnival, którego notowania poleciały w dół o 6,51%. Warto dodać, że wczoraj straciły wszystkie, najważniejsze spółki dla indeksu. Przed stratami uchroniło się zaledwie kilkanaście firm. Osiągane przez nie zyski były niewidoczne. Procentowo najwięcej zyskało Hikma Pharma.

Raport o PKB gorszy od oczekiwań

Główne biuro statystyczne (ONS) w Wielkiej Brytanii opublikowało wczoraj informacje dotyczące PKB. Raporty o Produkcie Krajowym Brutto (PKB) okazały się gorsze od oczekiwań. Brytyjska gospodarka zmniejszyła się w trzecim kwartale 2022 r. o 0,3% w stosunku do poprzedniego trymestru. W ujęciu rocznym PKB Wielkiej Brytanii wzrósł o 1,9% w trzeciej części roku. Co oznacza zauważalny spadek względem raportu z 2021 roku za trzeci kwartał (wówczas PKB wyniosło 4,4% w skali roku).

FP Markets

Punkt widzenia – indeks uśpił i zszedł

Główny indeks w Londynie zdecydował się wczoraj na ruch spadkowy. We wczorajszej analizie opisaliśmy taki wariant w słowach: „Należy jednak pamiętać, że dziś rynek nadać może kierunek już w godzinach przedsprzedaży europejskiej. Rozczarowanie ze strony ekonomicznych danych wywołać może negatywne nastroje. W takim wypadku warto będzie obserwować, jak rynek budować będzie spadek. Gwałtowne zejście do 7 500 wiązałoby się z próbą jego przełamania. Na zasadzie szybkiego re-testu tych okolic od dołu indeks mógłby cofnąć nawet do 7 460”.

Rynek po części wygenerował ruch spadkowy zgodnie z wczorajszymi założeniami. Przede wszystkim warto zauważyć, że indeks uśpił i zszedł dopiero w godzinach popołudniowych. Niemniej jednak cofnięcie do 7 500 było gwałtowne, a przełamanie tego zakresu skutkować miało dalszym zejściem. Notowania FTSE 100 zaliczyły zakładany target, a najniżej trafiły w okolice 7 430. Na wykres indeksu patrzymy kolejnego dnia, w piątek o godzinie 7. Tak jak wspomnieliśmy, dzisiejsza sesja jest skrócona i potrwa zaledwie kilka godzin.

Scenariusz główny – wzrostowy

Obecny kontekst pozwala przypuszczać podbicie rynku w tym krótkim czasie przewidzianym na dzisiejszy handel. Notowania wzrost rozpocząć mogą z zakresu średniej kroczącej SMA 55. Zebrana siła popytowa wyciągnąć może indeks do poziomu 7 520 (TDP).

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 23.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Z drugiej strony odpuszczenie na zakresie średniej wiązałoby się z utworzeniem zejścia. Cofnięcie poniżej obszaru średniej i jego re-test od dołu mogą skierować FTSE 100 w stronę 7 450.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 23.12.2022

Konkluzja

Ze  względu na charakter dzisiejszej sesji ruch będzie zapewne znikomy. Rozpoczyna się przerwa świąteczna i handel będzie wyłączony przez kilka dni. Z tego miejsca chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom zdrowych i radosnych świąt.

TSR : 7 607

TFR : 7 520

TDP : 7 425

TFS : 7 335

TSS : 7 242

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.